XXI wiek przyniósł dla polskich obiektów sportowych wiele zmian. Budowa nowych stadionów, modernizacja aren oraz poprawa funkcjonalności dotychczasowych obiektów. Także dzięki odbywającemu się w naszym kraju Euro 2012 stadiony w Polsce zachwycają dziś swoim wyglądem i wielofunkcyjnym zastosowaniem. Poznajcie najciekawsze obiekty sportowe w kraju nad Wisłą.
Stadion PGE Narodowy
Stadiony w Polsce mają w swoim gronie obiekt znany na całym świecie. To oczywiście PGE Narodowy, który stał się niekwestionowaną wizytówką Warszawy. Wybudowany został w listopadzie 2011 roku. Ten wielofunkcyjny obiekt jest największym stadionem w Polsce. Powstał w miejscu legendarnego Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie, jako jedna z głównych aren piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 roku. Pojemność obiektu to ponad 58 tysięcy miejsc siedzących, co plasuje go w pierwszej 30 największych stadionów Europy.
Narodowy kojarzony jest głównie z meczami piłkarskiej reprezentacji Polski, jednak odbywały się tu także inne wydarzenia sportowe m.in. runda Grand Prix na żużlu czy lekkoatletyczny memoriał Kamili Skolimowskiej. Stadion przyciąga również widzów na koncerty największych światowych gwiazd. Obejrzeć mogliśmy tu m.in. Madonnę i Depeche Mode. Na co dzień teren obiektu jest wykorzystywany jako miejsce targów, pokazów, pikników rodzinnych oraz spotkań biznesowych.
Przeczytajcie również: Stadion Narodowy – ciekawostki, o których nie mieliście pojęcia
Stadion Śląski
W Chorzowie na terenie Parku Śląskiego położony jest drugi co do wielkości wielofunkcyjny obiekt sportowy. Na Stadionie Śląskim oglądać możemy mecze piłkarskie, zawody żużlowe, mityngi lekkoatletyczne oraz imprezy muzyczne. Obiekt powstał w roku 1956 i było to ogromn3 wydarzenie dla całego kraju. Pojemność widowni w momencie jego budowy: 47 202 sprawiła, że aż do 2011 roku, kiedy powstał Stadion PGE Narodowy, był to największy obiekt sportowy w Polsce. To tu rozegrano ponad 50 meczów polskiej kadry narodowej a na płycie stadionu gościły takie gwiazdy jak: Iron Maiden, The Rolling Stones, AC/DC, Metallica czy U2.
Stadiony w Polsce – Energa Gdańsk
Wybudowany w 2011 roku gdański obiekt jest czwartym co do wielkości stadionem w
Polsce – jego pojemność to 41620 miejsc siedzących. Na co dzień swoje mecze rozgrywa
na nim Lechia Gdańsk i takie też jest główne przeznaczenie tej areny. Poza meczami
ligowymi oraz piłkarskiej reprezentacji Polski odbywają się tu koncerty światowych gwiazd muzyki jak np. Jennifer Lopez czy Justina Timberlakea.
Na terenie stadionu zlokalizowany jest największy w Trójmieście park rozrywki – Fun Arena, którego bogata oferta skierowana jest do osób każdej kategorii wiekowej. Starsi pościgają się na gokartach, skoczą na bungee lub spróbują wydostać się z jednego z escape roomów. Młodsi spędzą czas na zabawie na dużym, pełnym różnorodnych atrakcji placu zabaw. Stadion oferuje również wycieczki z przewodnikiem. Oprócz standardowych odwiedzin szatni, stref mieszanych czy sektora VIP, ciekawym miejscem na trasie jest Muzeum Lechii Gdańsk. Zebrane tam eksponaty związane są z historią piłki nożnej klubu ale także z innymi dyscyplinami, w których sukcesy odnosili zawodnicy gdańskiego klubu.
Stadion Miejski w Poznaniu
Poznański stadion znany jest także jako Stadion przy Bułgarskiej oraz Stadion Lecha. To tutaj odbywają się regularne mecze Lecha Poznań a dawniej także Warty Poznań. Historię obiektu podzielić można na dwa etapy. Pierwszy to budowa i funkcjonowanie starego stadiony oraz drugi, kiedy to arena została wybudowana na nowo. Otwarcie przebudowanego obiektu nastąpiło 20 września 2010 roku, podczas którego na Stadionie Miejskim w Poznaniu wystąpił Sting. Powstanie nowej areny związane było z Euro 2012. To tutaj bowiem odbyły się trzy mecze fazy grupowej.
Na Stadionie przy Bułgarskiej oprócz meczów Lecha Poznań korzystać możemy w wielu innych atrakcji. Przez cały rok do dyspozycji są boiska do piłki nożnej, siatkówki plażowej, koszykówki czy beach soccera a także klub fitness. Zimą natomiast mieści się tu dostępne dla wszystkich lodowisko.
Stadion KGHM Zagłębia Lubin
Stadiony w Polsce przechodzą w ostatnich latach modernizacje mające poprawić ich wygląd i komfort grających na nich zawodników. Przykładem jest Stadion piłkarski Zagłębia Lubin. Jest to obiekt mogący pomieścić na trybunach 16 086 kibiców. Powstał w miejscu, w którym zlokalizowany był Stadion Górniczego Ośrodka Sportu. Budowa nowego stadionu od podstaw i jego otwarcie 14 marca 2009 było ważnym wydarzeniem szczególnie dla mieszkańców Lubina i kibiców drużyny KGHM Zagłębia Lubin. Co ciekawe w Lubinie odbywały się nie tylko mecze tutejszego klubu sportowego. Na nowym stadionie 10 sierpnia 2011 roku odbył się mecz reprezentacji Polski w piłce nożnej. Rywalizację stoczyły ze sobą Polska i Gruzja a mecz zakończył się sukcesem naszej drużyny 1:0 po bramce Jakuba Błaszczykowskiego.
Stadion Miejski we Wrocławiu
Potocznie nazywany Stadionem Wrocław obiekt to typowo piłkarski stadion, który jest trzecim co do wielkości tego typu miejscem w Polsce. Pojemność 42 771 zapewnia mu jednak pierwszeństwo wśród obiektów klubów piłkarskiej ekstraklasy. To właśnie tu swoje mecze rozgrywa Śląsk Wrocław. Wybudowany został pod koniec 2011 roku i był jedną z aren odbywających się w Polsce i na Ukrainie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012.
Potężny wrocławski obiekt jest otwarty na zwiedzających. Po wykupieniu wycieczki przewodnik oprowadzi nas po niedostępnych na co dzień punktach stadionu – wejdziemy do szatni, staniemy na poziomie murawy czy odwiedzimy strefy VIP. Przejście trasy zajmuje około 45 minut. Poszukiwacze mocnych wrażeń także znajdą na Stadionie Miejskim coś dla siebie. Na gokartach adrenalinę podniesie nam pokonanie jednego z najdłuższych torów w Polsce, gdzie mamy szansę rozpędzić się do prędkości nawet 60km/h! Po wcześniejszym umówieniu możemy również wspiąć się na dach stadionu a swoją wycieczkę zakończyć skokiem na linie z wysokości 40 m.