Strona głównaTop 10Kaszuby – atrakcje z żywego skansenu

Kaszuby – atrakcje z żywego skansenu

Kaszuby są niczym egzotyczny kraj w środku Polski. To z czym się kojarzą to charakterystyczny dialekt, niemal idealnie zachowane wsie sprzed stuleci, skanseny i dzika przyroda. Jakie Kaszuby atrakcje oferują o każdej porze roku? Zobaczcie nasze propozycje.

Kamienne kręgi na Kaszubach

kamienne kręgi kaszuby
Kamienne Kręgi na Kaszubach. Fot. Shutterstock

Kamienne kręgi na Kaszubach powstały między I a III wiekiem. Kaszuby atrakcje mają różnorodne, ale to właśnie kamienne kręgi budzą najwięcej wątpliwości i domysłów związanych z ich historią. Archeolodzy uważają, że zostały zbudowane przez antycznych Gotów przybyłych ze Skandynawii między innymi w rejony dzisiejszej Polski. Jednak nie brakuje innych teorii związanych z tymi tajemniczymi miejscami. Legenda głosi, że ułożyli je stolemowie, mityczne olbrzymy chcące zaludnić te ziemie. Kamienne kręgi na Kaszubach znajdują się m.in. w Węsiorach, Odrach, Leśnie, Brąchówku a także nieco dalej na zachód – w Grzybnicy.

Dowiedz się więcej: Kamienne kręgi na Kaszubach – polskie Stonehenge

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy
Kaszuby atrakcje – Ruchome Wydmy. Fot. Shutterstock

Kaszuby zajmują sporą część północnej Polski. Także nadmorskie miejscowości takiej jak: Władysławowo, Hel, Jastarnia czy Łeba położone na Pomorzu mają swoją kaszubską historię. Jeśli macie ochotę odpocząć od zgiełku i podziwiać piękno przyrody koniecznie wybierzcie się do Słowińskiego Parku Narodowego. Jest to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Polsce. Park tworzą wydmy stale owiewane wiatrem, zmieniające kształt i zachwycające o każdej porze roku. Ruchome piaski zmieniające swe położenie od 3,5 do 10 m na rok co sprawia, że jeśli odwiedzicie to miejsce co kilka lat, krajobraz będzie zupełnie inny niż poprzednio. W Słowińskim Parku Narodowym warto zobaczyć także występujące tu torfowiska, łąki i lasy.

Poznaj więcej ciekawostek: Słowiński Park Narodowy – kraina wydm

Kaszuby atrakcje – Wieżyca

wieżyca
Kaszuby atrakcje – Wieżyca. Fot. Shutterstock

Kaszuby i Pomorze kojarzą nam się z morzem, jeziorami i pięknymi nizinnymi terenami. Pośrodku tego pięknego regionu „wyrosła” jak spod ziemi Wieżyca, która mierzy 329 m n.p.m. Ten wyjątkowy wytwór przyrody to najwyższe wzniesienie na całym Niżu Środkowoeuropejskim. Szczyt Wieżycy pokryty jest 150-letnim lasem bukowym. Wyjątkowość tego miejsca, pod względem przyrodniczym sprawiła, że cały wierzchołek góry objęto ochroną rezerwatową.

Wieżyca przyciąga do siebie o każdej porze roku. Latem czekają tu na Was liczne atrakcje to m.in. czarny szlak turystyczny z wieżą widokową mierzącą 30 metrów. Po wejściu na górę podziwiać możemy malowniczy widok na całe Kaszuby. Gdy niebo jest bezchmurne, z wieży zobaczyć można nawet Półwysep Helski. Także zimą Wieżyca jest ciekawym miejscem na mapie Kaszub. Stworzono tu stok narciarski wraz z wyciągiem. Miłośnicy tego zimowego sportu mieszkający w północnej Polsce, nie muszą jechać w odległe rejony kraju, aby spędzić czas na stoku.

Co jeszcze czeka na ciebie w Wieżycy? Wieżyca – jedyna taka góra w Europie

Kaszuby atrakcje – Zamek w Bytowie

zamek w Bytowie
Zamek w Bytowie. Fot. Shutterstock

Bytów to kaszubska miejscowość, o której pierwsze wzmianki pochodzą ze średniowiecza a kroniki Galla Anonima. W 1113 roku wspominał miasto jako Bitom (nie mylić z Bytomiem), jako zdobyty przez Bolesława III Krzywoustego. Tutejszy zamek to największa atrakcja Bytowa. Początkowo była to gotycka krzyżacka twierdza, którą przekształcono na fortecę książąt pomorskich. Krzyżacy zaczęli go budować w 1390 roku. Wznieśli zamek z refektarzem, magazynami, kuchnią i kaplicą, do którego prowadził przerzucony przez fosę most zwodzony. Własnością książąt stał się po wojnie trzynastoletniej. Potem wpadł także w ręce Gryfitów.

Dowiedź się więcej o Bytowie: Bytów – średniowieczne miasto z okazałym zamkiem

Wdzydzki Park Krajobrazowy

wdzydze kiszewskie
Wdzydzki Park Krajobrazowy. Fot. Shutterstock

Kaszuby atrakcje mają również dla miłośników przyrody. W samym sercu Kaszub znajduje się Wdzydzki Park Krajobrazowy. Jego największymi walorami są różnorodna przyroda i mnogość jezior, które są otoczone przez lasy, łąki i pola. Występują tu również torfowiska i bagna. Liczne ścieżki rowerowe i piesze szlaki turystyczne pozwalają w aktywny sposób podziwiać naturalne piękno parku. Przemierzając szlaki dotrzemy do wielu ciekawych miejsc m.in. do młyna wodnego w Lipuszu czy wieży widokowej we Wdzydzach. Warto na nią wejść, aby zobaczyć efektowne skrzyżowanie jeziora Wdzydze z jeziorem Gołuń.

Szymbark

Szymbark dom do góry nogami
Szymbark. Fot. Teresa Kasprzycka, Shutterstock

Jest na Kaszubach ciekawe i oryginalne miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Szymbark, bo o nim mowa zasłynął kilka lat temu dzięki powstaniu tu Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Od tego czasu ta mała, kaszubska wieś stała się prawdziwym sercem Kaszub. Możecie tu dotknąć najdłuższej deski na świecie, wejść do domu, który stoi do góry nogami, zobaczyć replikę bunkra Tajnej Organizacji Wojskowej lub pograć na największym fortepianie świata. A to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na odwiedzających. Szymbark to miejsce odwiedzane przez ciekawskich, rodziny w dziećmi i osoby lubiące ogromną różnorodność w jednym miejscu.

Czytaj więcej: Szymbark – top 10 oryginalnych atrakcji prosto z Kaszub

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

kaszuby atrakcje, Wdzydze Kiszewskie
Kaszubski Park Etnograficzny fot. Shutterstock

Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich to najstarszy skansen w Polsce, założony już w 1906 roku. Państwo Gulgowscy mieli jeden główny cel: chcieli by pamięć o Kaszubach nie zanikła. W tym celu gromadzili eksponaty oraz krzewili kulturę kaszubską. Prowadzili m.in. prace nad przywróceniem tradycji rzemiosła domowego – hafciarstwa i plecionkarstwa. W 1954 roku z pobliskich Wdzydz Tucholskich przeniesiono na teren muzeum pierwszą, całą chatę rybacką, którą następnie wyposażono zgodnie z lokalną tradycją. Do dzisiaj na terenie Muzeum znajdują się 32 obiekty ludowej zabudowy kaszubskiej, w tym dwa wiatraki i kościół.

Poznaj inne niezwykłe skanseny w Polsce: Skanseny w Polsce – edukacja i zabawa dla całej rodziny

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE