W Tatrach już jest zima i sypie śnieg. Latem można spotkać tu tłumy turystów zdobywających górskie szlaki. Niektórzy z nich zimą nie zaglądają do Zakopanego czy Białki Tatrzańskiej, bo wolą nie ryzykować wyjściem na szlak. Ale polskie Tatry zimą nabierają szczególnego uroku. Każdy powinien kiedyś wziąć udział w kuligu z kubkiem grzańca i usiąść przy kominku ogrzewając dłonie, które kibicowały polskim skoczkom pod Wielką Krokwią.

1. Wybierz się na kulig

Z kopyta kulig rwie… Kto by nie miał ochoty na wycieczkę w pędzącym zaprzęgu!? Kuligi organizowane mogą być tylko wtedy, gdy warstwa białego puchu pokryje podhalańskie ulice, więc to doskonały powód, by wybrać Tatry zimą. Takie zabawy organizuje wiele ośrodków. Mają je one w swojej ofercie. Często jest to połączone z piciem gorącego grzańca czy późniejszym ucztowaniem.

2. Oglądaj skoki pod Wielką Krokwią

Można nie przepadać za sportem, ale pod Wielką Krokiew przychodzi się też dla atmosfery. Całe rodziny kibicują naszym skoczkom. Impreza na trybunach uchodzi za najlepszą na świecie w cyklu Pucharu Świata. Wystarczy wziąć ciepłą kurtkę i szalik!

3. Tatry zimą nie muszą być niebezpieczne

Wyjście na szlak w Tatry zimą może być niebezpieczne, ale nie zawsze musi. Nad bezpieczeństwem turystów czuwa TOPR, który monitoruje ryzyko zejścia lawin i warunki pogodowe. Gdy pogoda nie sprzyja, zawsze można wejść chociaż na Gubałówkę. Przy dobrych warunkach i odpowiednim przygotowaniu nikt nam nie zabroni dojść do Doliny Gąsienicowej, na Kopę Kondracką czy z Kuźnic na Kasprowy Wierch.

4. A może pokonasz własne słabości?

Dla doświadczonych wspinaczy organizowane są też wyjścia w Tatry zimą – nawet na te bardziej ryzykowne szlaki. Gdy myślimy poważnie o zdobywaniu szczytów o tej porze roku, musimy cieszyć się dobrą kondycją i świadomie wybrać sprawdzonych przewodników. Tatry to dobre przetarcie przed zimowym trekkingiem np. w Alpach.

5. Wybierz się na narty

W Tatrach można poszusować na nartach, ale też nauczyć się zjeżdżać od podstaw. Instruktorzy są dostępni w każdym większym ośrodku. Można też wypożyczyć sprzęt. Stok znajdziemy m.in. w Białce Tatrzańskiej. To doskonały pomysł na Tatry zimą – co ważne, dla dzieci to też doskonała zabawa.

6. Wypoczywaj z widokiem na Tatry

A gdyby tak po prostu nie robić nic… Tego brakuje nam najbardziej. Polacy mają problem z wypoczywaniem i odcięciem się od pracy. Tatry to idealne miejsce do zadumy i podziwiania dzikiej przyrody. Możemy się wybrać np. do Chochołowskich Term i wygrzewać się w saunie z widokiem na górskie szczyty.

Mamy dla Was świetną ofertę wypoczynku za jedyne 149 zł już na Andrzejki:

Andrzejki w Tatrach za 149 zł!

7. Sylwester zimą w Tatrach

Tatry zimą – myślałeś o takiej opcji na sylwestra? Fot. Shutterstock (7)

Jeśli jeszcze nie masz planów na sylwestra, spędź go w Tatrach, a na pewno nie będziesz zawiedziony. Ale trzeba się spieszyć. Miejsca w pensjonatach rozchodzą się jak świeże bułeczki. Warto zarezerwować odpowiedni hotel z wyprzedzeniem. Zakopane, Tatry zimą i sylwester to połączenie idealne.