W województwie kujawsko-pomorskim aż roi się od ciekawych zamków i pałaców, zabytków sakralnych i ciekawych miast. Każdy znajdzie coś dla siebie. Oto 10 atrakcji województwa, które warto zobaczyć.
Mysia Wieża w Kruszwicy

Kruszwica to niewielka miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim, która jest malowniczo położona nad jeziorem Gopło. Do rozsławienia tego miasta przyczynił się oczywiście zamek w Kruszwicy, a konkretnie Mysia Wieża będąca jego pozostałością.
Zamek w Kruszwicy został zbudowany w latach 1350-1355 z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Według podania Zamek w Kruszwicy zamieszkiwał okrutny władna Popiel. Pewnego razu na zamku Popiela zaczęły się gromadzić myszy, z każdą chwilą było ich coraz więcej. Popiel z żoną wdrapał się na starą wieżę. Mimo to, myszy go dopadły.
Koniecznie trzeba zobaczyć też kolegiatę w Kruszwicy.
Czytaj więcej: Kruszwica – miejsce pełne legend
Brama wodna w Grudziądzu

Brama Wodna została zbudowana na początku XIV wieku jako część fortyfikacji miejskich. Była bramą wjazdową do miasta i zamku krzyżackiego z placu Portowego na Błoniach Nadwiślańskich. Zamykana była broną, czyli kratą. Brona, którą widzimy dzisiaj, jest repliką tej pierwotnej i pełni tylko funkcję ozdobną. Bramę Wodną dwukrotnie strawił pożar: najpierw w 1659 r., potem w 1945 r. Po wojnie została jednak gruntownie odbudowana. Wskutek powojennej odbudowy przekształcono jej elewację od strony miasta i straciła swój gotycki charakter. Obecnie mieszczą się tu wydziały Urzędu Miejskiego.
Koniecznie trzeba zobaczyć także spichlerze w Grudziądzu.
Biskupin

Biskupin to wieś, w której znajduje się najsłynniejszy polski rezerwat archeologiczny. To tu w epoce brązu powstała osada łużycka, która w niewyjaśnionych okolicznościach przestała istnieć. Dziś, dzięki odkryciom jakich dokonano tu od lat 30. XX wieku, zrekonstruowana została zabudowa ówczesnych mieszkańców.
W 1933 roku poziom wody w jeziorze biskupińskim znacznie opadł. Miejscowi chłopi oraz bawiące się dzieci zaczęły znajdować tu różne zabytkowe przedmioty. To właśnie dzieci poinformowały swojego nauczyciela ze szkoły podstawowej – Walentego Szwajcera. A on zgłosił to znalezisko, które w 1934 roku dało początek tutejszym wykopaliskom.
Czytaj więcej: Biskupin – fakty i mity, które Was zaskoczą
Krzywa wieża w Toruniu

Krzywa wieża w Toruniu powstała w XIV wieku i stanowi integralną część murów obronnych miasta. Została zbudowana jako prosta, posiadająca 15 metrów gotycka budowla. Obecnie odchylenie od pionu wynosi 146 cm.
Oprócz funkcji obronnych krzywa wieża w Toruniu miała także inne przeznaczenie. Od XVIII wieku zamieniono to miejsce w karcer dla kobiet. 100 lat później przebudowano ją na kuźnię, a pod koniec XIX wieku zaczęto tu mieszkać.
Czytaj więcej: Krzywa wieża w Toruniu – Piza się chowa
Trzeba zobaczyć także zamek krzyżacki w Toruniu. Jest obecnie ruiną, ale to jedna z ciekawszych pozostałości po zamkach krzyżackich w Polsce. Obecnie mieści się tam Centrum Kultury Zamek Krzyżacki
Ruiny zamku nie są bardzo okazałe, jednak mają swój klimat i urok. Odwiedzającym szczególnie podoba się korytarz do wieży. Na terenie ruin można obejrzeć też wystawę broni oblężniczej. Na terenie zamku organizowane są rozmaite imprezy plenerowe.
Czytaj więcej: Toruń – atrakcje, których nie chcecie pominąć
Wyspa Młyńska w Bydgoszczy
Wyspa Młyńska to dziś miejsce weekendowego odpoczynku młodzieży, rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Spacerując tutaj aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu miejsce to straszyło pustką i było zaniedbane. Dziś jest to urządzona przestrzeń do odpoczynku, rekreacji i spędzania wolnego czasu. Wyspa otrzymała w 2012 roku Certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny nadany przez Polską Organizację Turystyczną.
Brda stała się inspiracją do organizowanych cyklicznie wydarzeń. Te najbardziej znane to Ster na Bydgoszcz, Mistrzostwa Świata w Przechodzeniu przez Rzekę, Bydgoski Festiwal Muzyczny czy Bydgoszcz Jazz Festival.
Pałac w Lubostroniu

Ten klasycystyczny pałac zbudowany został przez hrabiego Fryderyka Skórzewskiego pod koniec XVIII wieku. On także nazwał to miejsce Lubostroniem. Zaprojektowania tej wyjątkowej budowli podjął się Stanisław Zawadzki – wykształcony w Akademii Świętego Łukasza w Rzymie profesor architektury. Pałac podobny jest do słynnej Villa Rotonda, ukończonej w 1552 r. przez włoskiego architekta Andrea Palladio. Dziś miejsce to udostępnione jest do zwiedzania, znajdują się tu restauracja i hotel. Wokół pałacu możemy podziwiać także piękny park, który jest idealny na romantyczne spacery.
Czytaj także: Urzekające pałace szlacheckie Kujaw i okolic
Rotunda św. Prokopa w Strzelnie

Rotunda św. Prokopa w Strzelnie to największa romańska świątynia w Polsce na planie koła i pomnik historii. Konsekrowano ją w 1133 r.
W pewnym okresie rotundę włączono w zabudowania klasztoru norbertanek jako furtę klasztorną. W 1812 kościół był używany przez żołnierzy napoleońskich w celach gospodarczych, a w czasie II wojny światowej służył za magazyn. Niemcy podłożyli tam ładunek wybuchowy, wnętrze zostało zniszczone w eksplozji, przetrwały jedynie mury. Część wyposażenia wraz z tympanonem fundacyjnym odtworzono.
Piramidy kujawskie

Na Kujawach w okolicach Izbicy Kujawskiej, Sarnowa i Gaju wznoszono piramidalne grobowce. Są starsze od piramid w Egipcie.
W Gaju czy też Wietrzychowicach stworzono rezerwaty archeologiczne. Już 5 tysięcy lat temu dokonywano w tych miejscach pochówków, a na powierzchni ziemi usypywano grobowce i stawiano głazy układające się w kształty przypominające sztabki. Megality zwane są polskimi piramidami. Nie mają typowego kształtu ostrosłupa, to wały mające często ponad 100 m długości i do 3 m wysokości.
W polskich piramidach chowani byli pasterze, rolnicy. Pochówki są związane z neolityczną kulturą pucharów lejkowatych.
Ratusz w Chełmnie

Ratusz w Chełmnie stanowi przykład budownictwa renesansowego w Polsce. Od 1983 roku mieści się tu Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Obecny renesansowy kształt ratusz otrzymał podczas przebudowy w latach 1567-1596. Dokonali tego sprowadzeni do miasta architekci włoscy.
Ratusz zyskał swój wyjątkowy wygląd dzięki wysokiej attyce oraz hełmowi i zegarowi na wieży. Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1885-1887. Nadbudowane zostało drugie piętro, a w attyce wykuto otwory okienne. Na zachodniej ścianie umieszczony został pręt chełmiński – średniowieczny wzorzec miary o długości 4,35 m. Koniecznie trzeba go zobaczyć!
Tężnie w Inowrocławiu

W okolicach Inowrocławia znajdują się bogate złoża soli kamiennej, którą wydobywano tu od czasów starożytnych. Tężnie w Inowrocławiu to dziś atrakcja turystyczna. Mają łączną długość 322 metrów. Jest też wieża widokowa, z której roztacza się piękna panorama miasta i parku Solankowego. Latem w pobliżu tężni organizowane są różnorodne imprezy kulturalne.
Czytaj więcej: Inowrocław – magiczne miasto na soli