Strona głównaTop 10Urzekające pałace szlacheckie Kujaw i okolic

Urzekające pałace szlacheckie Kujaw i okolic

Pałace szlacheckie Kujaw i okolic to piękne okazy architektoniczne i pamiątka po czasach, kiedy arystokracja na ziemiach polskich miała się bardzo dobrze i zamieszkiwała swoje majątki ziemskie. Do dziś na Kujawach i w okolicy zachowało się wiele pięknych pałacyków, które pozwalają wyobrazić sobie to życie elity ówczesnych czasów. Poznajcie urzekające pałace szlacheckie, które zobaczyć można w województwie kujawsko-pomorskim.

Lubostroń

pałace szlacheckie
Lubostroń – pałace szlacheckie Kujaw i okolic. Fot. Shutterstock

Ten klasycystyczny pałac zbudowany został przez hrabiego Fryderyka Skórzewskiego pod koniec XVIII wieku. On także nazwał to miejsce Lubostroniem. Zaprojektowania tej wyjątkowej budowli podjął się Stanisław Zawadzki – wykształcony w Akademii Świętego Łukasza w Rzymie profesor architektury. Pałac podobny jest do słynnej Villa Rotonda, ukończonej w 1552 r. przez włoskiego architekta Andrea Palladio. Dziś miejsce to udostępnione jest do zwiedzania, znajdują się tu restauracja i hotel. Wokół pałacu możemy podziwiać także piękny park, który jest idealny na romantyczne spacery.

Lubraniec – pałace szlacheckie Kujaw i okolic

Lubraniec. Fot. Maciejw, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl

Późno klasycystyczny pałac w Lubrańcu powstał prawdopodobnie w latach 1795-1808, choć niektóre źródła podają także rok 1827. Pierwszym właścicielem dworku był podkomorzy inowrocławski Antoni Mierosławski, który zakupił majątek w 1792 roku. Wzniesiono go na fundamentach wcześniejszego pałacu pochodzącego z początku XVI wieku. W 1972 r. miejsce przeszło kapitalny remont. Wymieniono drewniane schody, okna i odnowiono elewację budynku. W wyniku reformy z 1999 roku obiekt przejął na własność powiat włocławski, który sprzedał nieruchomość osobie prywatnej.

Ostromecko

https://www.youtube.com/watch?time_continue=11&v=zIh5X1tyXOE

W Ostromecku podziwiać możemy dwa pałace szlacheckie Kujaw i okolic. Pierwszy z nich neobarokowy – został zbudowany przez rodzinę Mostowskich około 1730 roku. Znajduje się na skraju skarpy, dlatego z rezydencji oglądać możemy panoramiczny widok na dolinę Wisły. Drugi z nich to klasycystyczny pałac, który został zbudowany w 1849 roku na zlecenie Jakuba Martina Schönborna. Pałace szlacheckie otoczone są 36-hektarowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim, w którym dominują dęby, graby, modrzewie i kasztanowce. Znajdują się tu 62 pomniki przyrody, a także jeden z nielicznych w Polsce ogrodów włoskich w stylu renesansowym. Oba obiekty udostępnione są do zwiedzania, a w Pałacu Nowym możemy podziwiać sale, w których organizowane są bale.

Okalewo

Okalewo. Fot. 1bumer, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl

Okalewo to wieś w powiecie rypińskim, gdzie spomiędzy drzew wyłania się piękny, klasycystyczny pałac. Został zbudowany w roku 1800 według projektu Hilarego Szpilowskiego. Wokół dworku zaprojektowano park, który powstawał na przełomie XVIII i XIX wieku równolegle z budową budynku pałacowego. Za budynkiem umieszczony jest także staw. Park na przestrzeni lat uległ wielu przekształceniom, ale jego układ jest cały czas dobrze zachowany. Obecnie w budynku działa biblioteka.

Turzno – pałace szlacheckie Kujaw i okolic

Turzno. Fot. Eder~plwiki, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Pałac Romantyczny w Turznie wraz z otaczającym go parkiem został wybudowany w II połowie XIX wieku. Tę piękną rezydencję w stylu eklektycznym zaprojektował włoski architekt Henryk Marconi. Park w stylu angielskim, który otacza pałac, ma powierzchnię 16 hektarów. Znajdują się w nim bogate drzewostany m.in. aleja kasztanowa oraz urzekające stawy. W pałacu gościły takie znakomite osobistości jak Fryderyk Chopin, Artur Zawisza Czarny czy. gen. Józef Haller. Dziś znajduje się tu restauracja i hotel z bogatą ofertą spa. Pałace szlacheckie takie jak ten, to wyjątkowe miejsca na romantyczne wesele i urzekającą sesję ślubną.

Szafarnia

Szafarnia. Fot. Shutterstock

Szafarnia to wieś, w której możemy oglądać pałac wzniesiony prawdopodobnie w latach 1854-1880, z fundacji rodziny Karwat-Aleksandra lub Lucjana Floriana. Stoi na miejscu murów poprzedniego budynku. W tym wyjątkowym dworku zebrane są pamiątki związane z Fryderykiem Chopinem. Ten wybitny kompozytor dwukrotnie gościł tu na wakacjach u rodziny Dziewanowskich. Ośrodek Chopinowski w Szafarni powstał w roku 1949. Jego działalność została zainaugurowana 25 września Festiwalem Chopinowskim połączonym z wystawą zaprojektowaną przez Mieczysława Tomaszewskiego. Obecnie pałac przyciąga do siebie nie tylko fanów wspaniałej muzyki, ale także osoby ciekawe tego wyjątkowego miejsca, w którym gościł kompozytor.

Sokołowo

Sokołowo. Fot. 1bumer, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl

W Sokołowie znajdziemy dworek, który został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku. Około 1860 roku ówczesny właściciel Antoni Wybraniecki wybudował tu pierwszy budynek pałacu. Ten późnoklasycystyczny dworek otoczony jest parkiem krajobrazowym z XVIII wieku, który niestety został całkowicie zaniedbany i stracił swój pierwotny wygląd.

Przeczytaj także: Kujawsko-pomorskie: 10 atrakcji, które warto zobaczyć.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE