Strona głównaTop 10Urzekające pałace szlacheckie Kujaw i okolic

Urzekające pałace szlacheckie Kujaw i okolic

W polskiej architekturze dwory szlacheckie powstały w okresie renesansu i mieszkano w nich aż do pierwszej połowy XX wieku. Były to domy polskiej szlachty położone na wsiach. Do dziś zachowało się wiele pięknych pałacyków, które pozwalają wyobrazić sobie życie polskiej elity ówczesnych czasów. Poznajcie urzekające pałace szlacheckie, które zobaczyć możecie w województwie kujawsko-pomorskim.

Lubostroń

pałace szlacheckie
Lubostroń fot. Shutterstock

Ten klasycystyczny pałac zbudowany został przez hrabiego Fryderyka Skórzewskiego pod koniec XVIII wieku. On także nazwał to miejsce Lubostroniem. Zaprojektowania tej wyjątkowej budowli podjął się Stanisław Zawadzki – wykształcony w Akademii Świętego Łukasza w Rzymie profesor architektury. Pałac podobny jest do słynnej Villa Rotonda, ukończonej w 1552 r. przez włoskiego architekta Andrea Palladio. Dziś miejsce to udostępnione jest do zwiedzania, znajdują się tu restauracja i hotel. Wokół pałacu możemy podziwiać także piękny park, który jest idealny na romantyczne spacery.

Lubraniec

Lubraniec fot. Maciejw , Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl

Późnoklasycystyczny pałac w Lubrańcu powstał prawdopodobnie w latach 1795-1808, choć niektóre źródła podają także rok 1827. Pierwszym właścicielem dworku był podkomorzy inowrocławski Antoni Mierosławski, który zakupił majątek w 1792 roku. Wzniesiono go na fundamentach wcześniejszego pałacu pochodzącego z początku XVI wieku. W 1972 r. miejsce przeszło kapitalny remont. Wymieniono drewniane schody, okna i odnowiono elewację budynku. W wyniku reformy z 1999 roku obiekt przejął na własność powiat włocławski, który sprzedał nieruchomość osobie prywatnej.

Ostromecko

W Ostromecku podziwiać możemy dwa pałace szlacheckie. Pierwszy z nich neobarokowy – został zbudowany przez rodzinę Mostowskich około 1730 roku. Znajduje się na skraju skarpy, dlatego z rezydencji oglądać możemy panoramiczny widok na dolinę Wisły. Drugi z nich to klasycystyczny pałac, który został zbudowany w 1849 roku na zlecenie Jakuba Martina Schönborna. Pałace szlacheckie otoczone są 36-hektarowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim, w którym dominują dęby, graby, modrzewie i kasztanowce. Znajdują się tu 62 pomniki przyrody a także jeden z nielicznych w Polsce ogrodów włoskich w stylu renesansowym. Oba obiekty udostępnione są do zwiedzania, a w Pałacu Nowym możemy podziwiać sale, w których organizowane są bale.

Okalewo

Okalewo fot. 1bumer , Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl

Okalewo to wieś w powiecie rypińskim, gdzie spomiędzy drzew wyłania się piękny, klasycystyczny pałac. Został on zbudowany w roku 1800 według projektu Hilarego Szpilowskiego. Wokół dworku zaprojektowano park, który powstawał na przełomie XVIII i XIX wieku równolegle z budową budynku pałacowego. Za budynkiem umieszczony jest także staw. Park na przestrzeni lat uległ wielu przekształceniom, ale jego układ jest cały czas dobrze zachowany. Obecnie w budynku działa biblioteka.

Turzno

Turzno fot. Eder~plwiki , Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Pałac Romantyczny w Turznie wraz z otaczającym go parkiem został wybudowany w II połowie XIX wieku. Tą piękną rezydencję w stylu eklektycznym zaprojektował włoski architekt Henryk Marconi. Park w stylu angielskim, który otacza pałac, ma powierzchnię 16 hektarów. Znajdują się w nim bogate drzewostany m.in. aleja kasztanowa oraz urzekające stawy. W pałacu gościły takie znakomite osobistości jak Fryderyk Chopin, Artur Zawisza Czarny czy. gen. Józef Haller. Dziś znajduje się tu restauracja i hotel z bogatą ofertą spa. Pałace szlacheckie takie jak ten, to wyjątkowe miejsca na romantyczne wesele i urzekającą sesję ślubną.

Szafarnia

Szafarnia fot. Shutterstock

Szafarnia to wieś, w której możemy oglądać pałac wzniesiony prawdopodobnie w latach 1854-1880, z fundacji rodziny Karwat-Aleksandra lub Lucjana Floriana. Stoi na miejscu murów poprzedniego budynku. W tym wyjątkowym dworku zebrane są pamiątki związane z Fryderykiem Chopinem. Ten wybitny kompozytor dwukrotnie gościł tu na wakacjach u rodziny Dziewanowskich. Ośrodek Chopinowski w Szafarni powstał w roku 1949. Jego działalność została zainaugurowana 25 września Festiwalem Chopinowskim połączonym z wystawą zaprojektowaną przez Mieczysława Tomaszewskiego. Obecnie pałac przyciąga do siebie nie tylko fanów wspaniałej muzyki ale także osoby ciekawe tego wyjątkowego miejsca, w którym gościł kompozytor.

Sokołowo

Sokołowo fot. 1bumer , Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl

W Sokołowie znajdziemy dworek, który został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku. Około 1860 roku ówczesny właściciel Antoni Wybraniecki wybudował tu pierwszy budynek pałacu. Ten późnoklasycystyczny dworek otoczony jest parkiem krajobrazowym z XVIII wieku, który niestety został całkowicie zaniedbany i stracił swój pierwotny wygląd.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE