Wałbrzych atrakcje oferuje dla małych i dużych. Jest drugim co do wielkości miastem Dolnego Śląska, a jego piękne położenie na Pogórzu Sudeckim, w paśmie Gór Wałbrzyskich plasuje to miasto na liście miejsc wartych odwiedzenia.

Wałbrzych do niedawna kojarzył się głównie z wydobyciem węgla i co tu kryć przez wiele lat nie miał szczęścia do ludzi odpowiedzialnych za rozwój miasta. Dlatego wciąż jeszcze wygląd wielu ulic nie zachwyca tak jak potencjalnie mógłby. Sytuacja powoli jednak zmienia się na korzyść w tym obszarze. Odwiedźcie to miasto, bo Wałbrzych atrakcje ma naprawdę piękne.

1Zamek Książ – oczywisty początek zwiedzania Wałbrzycha

Zamek Książ – Wałbrzych atrakcje fot. Shutterstock

Wałbrzych bardzo często jest utożsamiany z zamkiem Książ. Rzeczywiście ten zamkowy zespół rezydencjalny jest wyjątkowy. Pod względem wielkości plasuje się na trzecim miejscu po zamku w Malborku i zamku królewskim na Wawelu. Zachwyca swoją zróżnicowaną architekturą i pięknym parkiem krajobrazowym, który go otacza. Na terenie parku znajduje się okazałe Stado Ogierów Książ, przy którym funkcjonuje pensjonat i wypożyczalnia rowerów.

W odróżnieniu od rynku w Wałbrzychu, zamek skupia wokół siebie imponujący ruch turystyczny. Jest miejscem gdzie organizowane są liczne imprezy o charakterze sportowym czy botanicznym. Targi Kwiatów organizowane co roku w maju cieszą się wielką popularnością.

Zamek można zwiedzać całą dobę. Nocne zwiedzanie, które łączy się zawsze z konkretnym scenariuszem (np. walentynkowa propozycja pt. Miłość aż po grób) jest niezapomnianym przeżyciem. Zwiedzanie zamku warto połączyć z wizytą w Palmiarni i zakupić jeden bilet na obie atrakcje.

Historia zamku Książ jest długa i burzliwa. Przez wieki był on siedzibą rodu Hochbergów, a po wybuchu II wojny światowej przeszedł pod kuratelę nazistów, którzy przysposobili rezydencję na potrzeby kwatery Adolfa Hitlera: zostały wydrążone podziemne korytarze, a wnętrza pozbawiono oryginalnych ozdób. W związku z działalnością nazistów w tym miejscu, zamek obrósł w wiele niewyjaśnionych wciąż do tej pory tajemnic. Jeśli ciekawi jesteście tego tematu, polecamy artykuł o Riese i tunelach pod zamkiem Książ. Na potrzeby Riese w zamku istniała w latach 1944-1945 filia obozu koncentracyjnego Groß-Rosen.

Po wojnie zamek przeszedł w granice państwa polskiego. Przez pierwsze 10 lat niszczał, z początku zdewastowany i splądrowany przez żołnierzy radzieckich, którzy w nim po wojnie stacjonowali. Później zamek zabezpieczono, a od 1974 roku rozpoczęła się jego odbudowa. Kilka lat temu w zamku wybuchł pożar, w wyniku którego spłonęła część zadaszenia. Szkodę, wielkim nakładem środków, udało się usunąć rok później, w 2015 roku.