Wałbrzych atrakcje oferuje dla małych i dużych. Jest drugim co do wielkości miastem Dolnego Śląska, a jego piękne położenie na Pogórzu Sudeckim, w paśmie Gór Wałbrzyskich plasuje to miasto na liście miejsc wartych odwiedzenia.
Wałbrzych do niedawna kojarzył się głównie z wydobyciem węgla i co tu kryć przez wiele lat nie miał szczęścia do ludzi odpowiedzialnych za rozwój miasta. Dlatego wciąż jeszcze wygląd wielu ulic nie zachwyca tak jak potencjalnie mógłby. Sytuacja powoli jednak zmienia się na korzyść w tym obszarze. Odwiedźcie to miasto, bo Wałbrzych atrakcje ma naprawdę piękne.
Zamek Książ – oczywisty początek zwiedzania Wałbrzycha
Wałbrzych bardzo często jest utożsamiany z zamkiem Książ. Rzeczywiście ten zamkowy zespół rezydencjalny jest wyjątkowy. Pod względem wielkości plasuje się na trzecim miejscu po zamku w Malborku i zamku królewskim na Wawelu. Zachwyca swoją zróżnicowaną architekturą i pięknym parkiem krajobrazowym, który go otacza. Na terenie parku znajduje się okazałe Stado Ogierów Książ, przy którym funkcjonuje pensjonat i wypożyczalnia rowerów.
W odróżnieniu od rynku w Wałbrzychu, zamek skupia wokół siebie imponujący ruch turystyczny. Jest miejscem gdzie organizowane są liczne imprezy o charakterze sportowym czy botanicznym. Targi Kwiatów organizowane co roku w maju cieszą się wielką popularnością.
Zamek można zwiedzać całą dobę. Nocne zwiedzanie, które łączy się zawsze z konkretnym scenariuszem (np. walentynkowa propozycja pt. Miłość aż po grób) jest niezapomnianym przeżyciem. Zwiedzanie zamku warto połączyć z wizytą w Palmiarni i zakupić jeden bilet na obie atrakcje.
Historia zamku Książ jest długa i burzliwa. Przez wieki był on siedzibą rodu Hochbergów, a po wybuchu II wojny światowej przeszedł pod kuratelę nazistów, którzy przysposobili rezydencję na potrzeby kwatery Adolfa Hitlera: zostały wydrążone podziemne korytarze, a wnętrza pozbawiono oryginalnych ozdób. W związku z działalnością nazistów w tym miejscu, zamek obrósł w wiele niewyjaśnionych wciąż do tej pory tajemnic. Jeśli ciekawi jesteście tego tematu, polecamy artykuł o Riese i tunelach pod zamkiem Książ. Na potrzeby Riese w zamku istniała w latach 1944-1945 filia obozu koncentracyjnego Groß-Rosen.
Po wojnie zamek przeszedł w granice państwa polskiego. Przez pierwsze 10 lat niszczał, z początku zdewastowany i splądrowany przez żołnierzy radzieckich, którzy w nim po wojnie stacjonowali. Później zamek zabezpieczono, a od 1974 roku rozpoczęła się jego odbudowa. Kilka lat temu w zamku wybuchł pożar, w wyniku którego spłonęła część zadaszenia. Szkodę, wielkim nakładem środków, udało się usunąć rok później, w 2015 roku.
Zamek Stary Książ – Wałbrzych atrakcje ma za darmo
Zamek Stary Książ to niezwykle malownicze ruiny średniowiecznego zamku leżące nad przełomem rzeki Pełcznicy, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Będąc w Książu koniecznie trzeba udać się w to miejsce. Możemy dotrzeć tam pieszo schodząc na szlak turystyczny poniżej punktu widokowego na Zamek Książ, przy parkingu.
Spacer do ruin trwa około 40 minut. Trasa jest miejscami trochę stroma, ale nie nadmiernie forsowna i małe dzieci również mogą spokojnie ją pokonać. Jest to w gruncie rzeczy wspaniała propozycja na rodzinny spacer. Z ruin rozpościerają się piękne widoki: z jednej strony na zamek Książ, z drugiej na rzekę i przy dobrej widoczności nawet na Sky Tower we Wrocławiu. Ta darmowa atrakcja Wałbrzycha otwarta jest cały rok.
Palmiarnia w Lubiechowie – tropiki w Wałbrzychu
Jeśli zimą szukasz miejsca gdzie możesz się rozgrzać, to palmiarnia w Lubiechowie – dzielnicy Wałbrzycha, jest miejscem idealnym. Znajduje się przy trasie na Wrocław, przy ul. Wrocławskiej 158. Wybudowana w 1913 roku na zlecenie Henryka XV von Pless, ówczesnego właściciela zamku Książ, jest jednym z najstarszych obiektów tego rodzaju w Polsce. Palmiarnia znajduje się w pobliżu zamku Książ. Zwiedzanie obu obiektów można połączyć, kupując specjalny bilet na obie atrakcje. Często kolejki do kasy biletowej w palmiarni są krótsze niż w zamku.
Palmiarnia zajmuje powierzchnię ponad 1900 mkw i można tam zobaczyć ponad 250 gatunków roślin z całego świata. Milusińskich i nie tylko zachwyci też obecność zwierząt. W palmiarni mieszają żółwie i ptaki. Na miejscu jest kawiarnia, która cieszy się dobrą opinią jeśli chodzi o serwowane tam desery, oraz sklep gdzie możemy zakupić ciekawe roślinki. Obsługa w tym miejscu jest na wysokim poziomie.
Palmiarnia jest otwarta cały rok. Od listopada do marca od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 15, a w soboty i niedziele od 10 do 16. W kwietniu, maju, wrześniu i październiku od poniedziałku do piątku od 10 do 17, w soboty i niedziele od 10 do 18. Natomiast od czerwca do sierpnia od poniedziałku do niedzieli od 10 do 18.
Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki
Stara Kopalnia jest jedną z największych atrakcji Wałbrzycha. Pamiętajmy, że historia Wałbrzycha po II wojnie światowej jest bardzo ściśle związana z wydobyciem węgla. Obiekt dawnej kopalni został wspaniale zrewitalizowany i obecnie stanowi centrum nauki i sztuki w Wałbrzychu.
Przewodnikami w muzeum są byli górnicy, którzy fascynująco opowiadają o swojej dawnej pracy i szerzej o historii górnictwa na Dolnym Śląsku. Zróżnicowana i bogata kolekcja eksponatów górniczych dodatkowo pobudza wyobraźnię. W ramach trasy dla zwiedzających nie ma zbyt wielu korytarzy podziemnych, gdyż większość z nich została zalana przez wody gruntowe. Chodzą jednak słuchy, że być może część z nich uda się odzyskać dla celów turystycznych. Poza tym na terenie Starej Kopalni znajduje się wieża widokowa wyposażona w windę, z której rozpościera się piękny widok na okolicę. Jest też kawiarnia i sklep z pamiątkami.
Ratusz – neogotycka atrakcja Wałbrzycha
Ratusz w Wałbrzychu znajduje się przy placu Magistrackim. Jest to budowla w stylu neogotyckim wybudowana w latach 1857-1858 do projektu uznanego architekta Hermanna Friedricha Wäsemann z Berlina. Jest to zdecydowanie piękny przykład niemieckiej myśli architektonicznej na Dolnym Śląsku. Wewnątrz zachwycają witraże i kamienne schody.
Plac Magistracki, przy którym naprzeciw ratusza stoi również gmach prokuratury rejonowej jest przytulnym, zrewitalizowanym placem z nowym brukiem, młodymi drzewkami i ławeczkami. Jest on ulicą Gdańską i ulicą Sienkiewicza połączony z rynkiem.
Rynek w Wałbrzychu niestety nie oferuje jeszcze tego z czym kojarzą się nam rynki w większych miastach: restauracyjkami i kawiarniami, gdzie ludzie siedzą do późnej nocy. Mimo, że jest to odnowiony i przyjemny plac, na którego środku szumi piękna fontanna, jest to miejsce pustawe, wieczorami wręcz wyludnione. Miejmy nadzieję, że włodarzom miasta uda się ożywić to główne miejsce Wałbrzycha.
Szczawno-Zdrój – uzdrowiskowa część Wałbrzycha
Pewnie nie powinien dziwić fakt, że wałbrzyski rynek świeci pustkami. To Szczawno-Zdrój przyciąga mieszkańców Wałbrzycha, którzy chcą wyjść do restauracji, kawiarni czy na spacer po pięknym parku zdrojowym. Szczawno-Zdrój jest de facto osobnym miastem, ale odnosi się wrażenie jakby było dzielnicą Wałbrzycha.
Sercem Szczawna-Zdroju są zabytkowe zabudowania uzdrowiskowe, które zwłaszcza w ciepłe miesiące przyciągają tłumy miejscowych jak i kuracjuszy. W Szczawnie-Zdroju mieści się też Teatr Zdrojowy, w którym odbywają się liczne koncerty i przedstawienia okrągły rok. Natomiast amfiteatr położony na terenie parku gości imprezy kulturalne latem.