Warszawska Syrenka to najbardziej rozpoznawalny symbol polskiej stolicy. Według legend dumnie chroni miasto trzymając tarczę i miecz w swoich dłoniach. Czy wiecie jak początkowo wyglądała Warszawska Syrenka, ile jej pomników można zobaczyć w stolicy oraz dlaczego przypłynęła akurat tutaj? Przekonajcie się sami.
Warszawa – syreni gród
Któż z nas wyobraża sobie dziś stolicę Polski bez Warszawskiej Syrenki. Jest ona symbolem kojarzonym z miastem nad Wisłą od 1390 roku. To wtedy po raz pierwszy w dokumentach pojawia się herb Starej Warszawy z wizerunkiem syreny. Jednak jej pierwszy wygląd znacznie odbiegał od tego, który znamy współcześnie. Syrenka miała tułów potwora ze skrzydłami, nogi byka, lwi ogon i była mężczyzną. Pierwsze wyobrażenie syreny jako kobiety-ryby pochodzi dopiero z 1622 r.
Popularność motywu syreny sprawiła, że Warszawę zaczęto z czasem określać syrenim grodem, a jej mieszkańców – syreniarzami
Warszawska Syrenka – bohaterka legend
Warszawska Syrenka stała się bohaterką kilku legend. Jedna z nich opowiada o dwóch pięknych syrenach, które dawno temu żyły w morskich głębinach. Pewnego razu z Atlantyku przypłynęły nad Bałtyk i każda z nich zakochała się w innym mieście. Pierwsza zamieszkała w kopenhaskim porcie, druga natomiast przypłynęła do Gdańska, a później Wisłą do Warszawy. Gdy wyszła na ląd odpocząć ujrzała Stare Miasto, które pokochała i postanowiła tu pozostać.
Niestety piękna syrena o błogim śpiewie pewnego dnia została porwana przez bogatego kupca. Chciał on pokazywać ją na jarmarkach i zarabiać na jej wyglądzie i śpiewie. Syn rybaka wraz z przyjaciółmi uwolnił syrenkę a ta w zamian obiecała chronić ich i miasto, w którym mieszkają. Od tego czasu stoi ona dumnie z tarczą i mieczem strzegąc stolicy.
W poszukiwaniu symbolu
Dziś w Warszawie spotkać można wiele pomników syrenki. Część z nich jest oficjalnie wpisana na listę zabytków inne stawiane są przez prywatne osoby. Dlatego nie jest znana dokładna liczba rzeźb jakie przedstawiają Warszawską Syrenkę. Do najbardziej znanych na terenie Warszawy należą:
- Pomnik Syreny na Starym Mieście – pierwszy pomnik warszawskiego herbu, który odsłonięto w 1855 roku na Rynku Starego Miasta. Przedstawia Syrenę jako meluzynę wynurzającą się ze spienionych fal, ze skręconym ogonem i trzymającą w uniesionej do góry prawej ręce miecz, a w lewej tarczę. Na przestrzeni lat pomnik zmieniał swoje miejsce położenia. W roku 1999 Syrenka powróciła na swoje pierwotne miejsce – Rynek Starego Miasta. Dziś oryginał dawnego pomnika podziwiać możemy w Muzeum Warszawy. Monument stojący w centralnej części warszawskiego Rynku jest od 2008 roku jego kopią.
- Pomnik Syreny na Powiślu – rzeźba została odsłonięta 29 czerwca 1939 roku. Rzeźba przedstawia postać Syreny z uniesionym mieczem i tarczą. Na tarczy znajduje się wizerunek orła, wokół którego biegnie napis Warszawa. Lokalizacja Syrenki, znajdująca się nad Wisłą, miała podkreślać jej związek z rzeką, którą znamy z legendy o symbolu stolicy.