Strona głównaTop 10Wstydliwe sekrety królów Polski. Lista 7 grzechów władców

Wstydliwe sekrety królów Polski. Lista 7 grzechów władców

Polscy królowie spoglądają na nas dumnie z wiekowych portretów. Tacy byli oficjalnie, ale jak wyglądało ich życie prywatne? Grzeszki, okrucieństwo i kochanki to tylko niektóre sekrety polskich władców. Kto by pomyślał, że w ich życiorysach kryją się takie tajemnice. Zobaczcie jakie wstydliwe sekrety królów i książąt Polski można poznać zagłębiając się w kroniki czy prywatną korespondencję.

Mieszko I

Siedem żon naraz? Tyle właśnie kobiet otaczało Mieszka I według Galla Anonima. Według niektórych historyków liczba ta może być wyssana z palca i bardziej nawiązywać do symboliki siedmiu grzechów głównych, a nie do faktycznej liczby żon Mieszka. Faktem jest, że władcę otaczała grupa kobiet. Ile ich dokładnie było wiedział pewnie tylko sam książę. Do haremu pierwszego króla Polski należała również Dobrawa, jego najbardziej znana żona. Po przyjęciu chrztu, Mieszko I musiał zrezygnować z wielożeństwa. Przy jego boku oficjalnie pozostała wyłącznie wspomniana wcześniej Dobrawa.

Bolesław Chrobry

Zamiłowanie do kobiet Bolesław Chrobry zdecydowanie odziedziczył po ojcu. Najstarszy syn Mieszka I nie stronił od kobiet i miał liczne towarzyszki życia. Być może działo się tak dlatego, że Chrobry aż dwukrotnie zawarł małżeństwo polityczne, które niewiele miało wspólnego z miłością. Tylko jedno małżeństwo tego władcy przetrwało więcej niż kilka lat. Szczęśliwą wybranką króla, która spędziła u jego boku aż 30 lat była Emuilda. Z tego związku zrodziło się pięcioro dzieci.

Mieszko II

W kronikach Galla Anonima można znaleźć informację, która wskazuje na to, że syn Bolesława Chrobrego był kastratem. Genitaliów mieli go pozbawić Czesi. Podczas pobytu na tamtych ziemiach Mieszko II trafił do niewoli, gdzie został brutalnie skrępowany rzemieniami. Jego oprawcy uszkodzili mu genitalia i nie był już wstanie płodzić potomstwa. Czeski władca miał ponoć dać tak okrutny rozkaz w związku z zemstą. Chciał się bowiem zemścić na ojcu Mieszka, Bolesławie.

Wstydliwe sekrety królów Polski – Kazimierz Wielki

O Kazimierzu Wielkim słyszymy przede wszystkim to, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Mało jednak pisze się o jego życiu prywatnym, które pełne było wstydliwych sekretów. Kazimierz Wielki miał ogromną obsesję na punkcie spłodzenia męskiego potomka. Było to dla niego ważne do tego stopnia, że na pewnym etapie swojego życia posiadał trzy żony. Kazimierza otaczały również kochanki, ale nawet tak liczna grupa kobiet nie była w stanie zaspokoić jego potrzeb. W życiorysie króla możemy się dopatrzeć bardzo niechlubnego występku. Kazimierz Wielki zgwałcił na Węgrzech córkę rycerza Felicjana, bo młoda kobieta odrzuciła zaloty władcy.

Jan III Sobieski

Wstydliwe sekrety królów Polski to nie tylko posiadanie licznych kochanek, ale również niechlubne choroby. Jan III Sobieski cierpiał na syfilis. Co ciekawe nie zaraził się nim przez swój rozwiązły tryb życia. Chorobę tą przekazała mu jego własna żona Marysieńka. Ona również nie należała jednak do rozpustnic. Niestety jej pierwszy mąż Jan Sobiepan Zamoyski był bardzo kochliwym mężczyzną i jeden z jego wielu związków zakończył się chorobą.

Jan III Sobieski miał jeszcze jedno upodobanie, które w dzisiejszych czasach mogłoby zostać uznane za obrzydliwe. W listach do swojej ukochanej żony pisał: Nie myj się. Przyjeżdżam niedługo! Chociaż dziś może się nam to wydawać szokujące, w tamtych czasach kwestie higieny osobistej był postrzegane zupełnie inaczej.

Stanisław August Poniatowski

Stanisław August Poniatowski ma na swoim koncie romans z rozkazu ambasadora. Dyplomata zlecił mu rozkochanie w sobie rosyjskiej carycy. Chociaż księżna Katarzyna i Poniatowski faktycznie mieli romans, a ze związku zrodziło się dziecko, kobieta nigdy nie zakochała się w swoim adoratorze. Niestety Stanisław August Poniatowski zaangażował się emocjonalnie i serce przyszłego króla zostało złamane. Caryca postanowiła zakończyć związek. Na otarcie łez Poniatowski otrzymał koronę.

Władysław Jagiełło i Jadwiga Andegaweńska

Małżeństwo Władysława Jagiełły i Jadwigi Andegaweńskiej budzi kontrowersje. Młoda księżniczka miała zaledwie 13 lat kiedy została oddana ponad 20 lat starszemu Władysławowi. Tak duża różnica wieku może zadziwiać, ale królowa ma w swoim życiorysie jeszcze jedno zaskakujące małżeństwo. Mając zaledwie kilka lat została zaręczona z ośmioletnim Wilhelmem z Habsburgów. Jadwiga przez lata przyzwyczaiła się chyba jednak do swojego narzeczonego, bo gdy otrzymała informację o rychłym ślubie z Jagiełłą wpadła w furię. Według relacji Jana Długosza zrozpaczona królewna chwyciła za topór i postanowiła porąbać bramę na Wawelu.

Na temat związku tych dwojga jest bardzo wiele spekulacji. Historycy twierdzą, że Jadwiga była bardzo nieszczęśliwa w politycznym małżeństwie z Jagiełłą. Są również tacy, którzy upatrują się tu pozytywnej i przyjacielskiej relacji. Jadwiga miała traktować starszego Władysława jak brata.

Bądź na bieżąco, polub nasz profil Polska Zachwyca na Facebooku

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE