Strona głównaTop 10Piwniczna-Zdrój – atrakcje uzdrowiska nad Popradem (Top 8)

Piwniczna-Zdrój – atrakcje uzdrowiska nad Popradem (Top 8)

Piwniczna-Zdrój to malowniczo położona miejscowość niedaleko granicy ze Słowacją. Można się tu wybrać na spływ Popradem lub jeden z górskich szlaków. Do odwiedzenia są także zamki. Oto najpiękniejsze atrakcje Piwnicznej-Zdroju.

Rezerwat Biała Woda

Rezerwat Biała Woda w Pieninach. Fot. Shutterstock

To jedno z najpiękniejszych miejsc w Pieninach jak i całej Polsce. Malownicza dolina Białej Wody pięknie prezentuje się zwłaszcza w miesiącach letnich. Krajobrazy przypominają Toskanię. Do Rezerwatu Biała Woda da się dojść z Piwnicznej-Zdroju szlakiem czerwonym: Piwniczna – Przełęcz Gromadzka – Dolina Biała Woda – Jaworki.

Czytaj także: Rezerwat Biała Woda – raj w Pieninach

Zamek w Rytrze

Zamek w Rytrze
Zamek w Rytrze. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek w Rytrze pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. Posadowiony jest na wzgórzu nad Popradem. Prawdopodobnie władał nim kiedyś król Władysław Łokietek, a następnie zamek został przekazany klaryskom. Współcześnie przeszedł szeroko zakrojone prace renowacyjne.

Spływy Popradem

Piwniczna-Zdrój
Piwniczna-Zdrój. W tle kościół parafialny pw. Narodzenia NMP. Fot. Pixabay

Będąc w Piwnicznej-Zdroju atrakcji takiej jak spływ Popradem nie można pominąć. W sezonie kilka firm oferuje spływy z Piwnicznej do Rytra. Do wyboru są m.in. pontony, kajaki i deski SUP. Spływ wraz z wypożyczeniem sprzętu kosztuje ok. 50 zł od osoby dorosłej.

Zamek w Starej Lubowli

Zamek w Starej Lubowli
Zamek w Starej Lubowli. Fot. Jerzy Opioła

Po stronie słowackiej znajduje się imponujący zamek w Lubowli, gdzie łatwo i szybko można dotrzeć samochodem z Piwnicznej-Zdroju. Warto go odwiedzić, bo to warownia bardzo ważna w historii Polski. Na początku zamek należał do króla Węgier, ale w 1412 roku Zygmunt  Luksemburski zastawił zamek Lubowelski za pożyczkę u króla Polski Władysława Jagiełły. Kopia tej umowy, czyli zastawu spiskiego, znajduje się na zamku i można ją oglądać. Podczas spotkania królów na zamku zjedzono 28 wołów i 16 tysięcy jaj. W wieży zamku był także głodzony Maurycy Beniowski, którego historię zarysował Słowacki. W ramach atrakcji można się przykuć do muru w zamku lubowelskim.

Zobacz także: Atrakcje tuż za granicą Polski. Co zobaczyć w Niemczech lub Czechach?

Radziejowa

Radziejowa. Fot. Shutterstock

Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Mierzy 1266,5 m n.p.m. Warto odwiedzić rezerwat przyrody Baniska na północnym stoku Radziejowej. Dzięki wieży widokowej zbudowanej na szczycie Radziejowej w 2006 roku turyści mogą podziwiać niezwykłe panoramy. Prowadzi tu szlak czerwony: Przehyba – Radziejowa – Wielki Rogacz – Rytro (Główny Szlak Beskidzki).

Pijalnia wód mineralnych Piwniczanka

Pijalnia wód Piwniczanka w Piwnicznej-Zdroju
Pijalnia wód Piwniczanka w Piwnicznej-Zdroju. Fot. Jerzy Opioła

Piwniczna-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa i działa tu kilka sanatoriów. W Parku Zdrojowym w Piwnicznej-Zdroju można znaleźć Pijalnię Wód Mineralnych, wielkie szachy, plac zabaw dla dzieci, pergolę i liczne ścieżki pośród kwiecistych klombów. Warto wybrać się tu na spacer.

Muzeum Regionalne w Piwnicznej-Zdroju

Muzeum Regionalne w Piwnicznej-Zdroju
Muzeum Regionalne w Piwnicznej-Zdroju. Fot. PIT

W Muzeum Regionalnym w Piwnicznej-Zdroju można oglądać ponad 1500 eksponatów, w tym dawne stroje tamtejszych górali, narty (zarówno zupełnie stare jak i nowsze, w tym taka podarowana przez Adama Małysza), narzędzia i przedmioty użytku codziennego. Jest także bogaty zbiór dokumentów i fotografii oraz modele warsztatów, m.in. olejarskiego i młynarskiego.

Wodospad Czercz

Wodospad znajduje się na potoku Czercz, który jest niewielkim dopływem Popradu. Ma około 4 metrów wysokości. Nie jest w pełni naturalny, spływa wyregulowanym kamiennym korytem. Jest jednak naprawdę malowniczy i warto tam zajrzeć.

Bądź na bieżąco, polub nasz profil Polska Zachwyca na Facebooku

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE