Strona głównaTop 10Żywiec – atrakcje miasta, gdzie wypoczniesz, dobrze zjesz i napijesz się piwa

Żywiec – atrakcje miasta, gdzie wypoczniesz, dobrze zjesz i napijesz się piwa

Co niespotykanego można zobaczyć w Żywcu? Jak miło spędzić czas? Czy można zjeść coś wyjątkowego w tym mieście? Oto jakie Żywiec atrakcje odkryje przed każdym kto odwiedzi to miasto.

Muzeum Browaru Żywiec

Muzeum Browaru Żywiec – atrakcje. Fot. Philippilot, CC BY-SA 4.0

Żywiec oczywiście nieodłącznie kojarzy się z piwem i nie zawiedziecie się, bowiem znajduje się tu Muzeum Browaru Żywiec, które zostało otwarte w 2006 r. i opowiada historię już ponad 160-letniego browaru założonego przez samego Albrechta Fryderyka Habsburga. Obiekt ten został wpisany na listę Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, a także (w 2010 r.) Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Po odwiedzeniu muzeum można przejść do Arcyksiążęcego Browaru, żeby zobaczyć jak wygląda nowoczesny proces powstawania złocistego trunku oraz go skosztować. Czas zwiedzania obu miejsc trwa 2 godziny plus 30 minut na degustację piwa (do Browaru mogą wejść jedynie dorośli) i odbywa się wyłącznie z przewodnikiem od wtorku do piątku. Bilet normalny kosztuje 40 zł. Można zwiedzić również samo Muzeum, do którego wstęp dla dorosłych kosztuje 30 zł, a bilet ulgowy 15 zł.

Czytaj także: Polskie zabytkowe browary – które można zwiedzać? (Top 7)

Wycieczki górskie

Panorama Beskidu Żywieckiego. Fot. Pixabay

Żywiec leży na terenie Beskidu Żywieckiego, co wiąże się z doskonałymi okazjami do wycieczek pieszych po górach. Najbardziej znaną jest w okolicy góra Grojec (612 m n.p.m.), która jest rezerwatem przyrody od 1996 r. Prowadzone na niej były badania archeologiczne, związane z osadnictwem Celtów, a dokładniej kultury puchowskiej na tym obszarze (300 p.n.e. – 180 n.e.). Na tą górę można trafić podążając szlakiem żółtym. Inny szlak żółty poprowadzi przez Oczków i Kościelec (795 m n.p.m.), natomiast niebieski niesie z Żywca przez Tokarkę (530 m n.p.m.) czy Romankę (1366 m n.p.m.) w dalsze rejony Beskidu Żywieckiego.

Muzeum Miejskie w Żywcu

Muzeum Miejskie w Starym Zamku w Żywcu – Żywiec atrakcje. Fot. ClikUS, CC BY-SA 4.0

Kolejnym muzeum mieszczącym się w Żywcu jest Muzeum Miejskie. Rozwijało się już od lat 20. XX w. W 2005 r. Muzeum otrzymało siedzibę w Starym Zamku, który został wybudowany w I poł. XV w. Przybytek zaprasza na wystawy stałe, takie jak: historia i tradycja miasta, archeologia, kultura ludowa czy sztuka sakralna Żywiecczyzny oraz inne, a także na wystawy czasowe. Na terenie Muzeum odwiedzić można również Park Miniatur, który ukazuje historię Żywca od połowy XV w. do czasów II wojny światowej. Oprócz tego, obiekt ma w ofercie Kawiarnię Rycerską, Domek Chiński oraz wynajem pokojów gościnnych czy sal zamkowych na różnego rodzaju wydarzenia. Bilety można zakupić na poszczególne wystawy (2-9 zł) lub na całość (12-18 zł). Możliwe jest wynajęcie przewodnika lub udział w warsztatach etnograficznych, historycznych czy garncarskich.

Jezioro Żywieckie

Jezioro Żywieckie – Żywiec atrakcje. Fot. Shutterstock

Na granicy Kotliny Żywieckiej oraz Beskidu Małego znajduje się piękne jezioro powstałe w 1966 r. jako zbiornik retencyjny na rzece Sole. Dziś można tu wypożyczyć zarówno rowery wodne, kajaki jak i jachty. Można też spędzić czas na kąpielisku, pływając na statku wycieczkowym, łowiąc ryby lub ucząc się pływania, gdyż istnieją w tym miejscu również szkółki pływackie oraz żeglarskie. Żeby daleko nie szukać, znajdują się w pobliżu także miejsca noclegowe.

Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny w Żywcu

Trzecim muzeum powołanym do życia 14 maja 2011 r. w Żywcu jest Muzeum Czynu Zbrojnego, w którym można znaleźć wiele przedmiotów związanych z I oraz II wojną światową, działalnością AK na Żywiecczyźnie lub innych działań zbrojnych z XXw. Wszystko to mieści się w dawnym schronie przeciwlotniczym w centrum miasta, otwarte jest od poniedziałku do piątku.

Nowy Zamek w Żywcu

Nowy Zamek w Żywcu. Fot. Lestath, CC BY-SA 3.0

Nowy Zamek to nazwa klasycystycznego pałacu wybudowanego w XIX w. na polecenie Albrechta Fryderyka Habsburga. Był on rozbudowywany aż do 1911 r., kiedy to powstał trzyosiowy ryzalit z balkonami i tympanonem z herbem Habsburgów. Po wojnie w budynku mieścił się Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych, jednak w 2013 r. został przeniesiony. Rodzina Habsburgów wystąpiła o zwrot posiadłości w tym czasie, co nadal nie zostało rozstrzygnięte.

Festiwal Górali Polskich w Żywcu

Górale żywieccy. Fot. Silar, CC BY-SA 3.0

To rokrocznie organizowana impreza, wchodząca w skład Tygodnia Kultury Beskidzkiej, na której górale mogą zaprezentować swój dorobek kulturowy, a także go rozpowszechniać. Odbywają się wtedy koncerty ludowej muzyki, pokazy obrzędów, tańców, tradycji, wystawy rzemieślniczych robót i sztuki. W tym roku odbył się jubileuszowy 50. Festiwal.

Jedzenie

Żeberka z kapustą. Fot. Pixabay

Do Żywca warto wybrać się, aby spróbować lokalnego jedzenia. Przede wszystkim w tradycyjnych potrawach królują ziemniaki, kasze, zboża, buraki, marchew i inne warzywa, przetwory mleczne oraz kiszonki, co wiąże się z historią regionu. Ludzie trudzili się kiedyś głównie wypasem zwierząt, stąd kuchnia nie jest wyszukana. Na skosztowanie czekają prażuchy, czyli kluski z prażonej na sucho mąki razowej, podawane najczęściej z masłem, smalcem, skwarkami lub kwaśną śmietaną. Innym słynnym daniem żywieckim są wędzone żeberka z kiszoną kapustą. Ciekawą odsłoną ziemniaków jest kubuś, czyli starte ziemniaki zalewane gorącym mlekiem i pieczone, na słodko lub słono. Z zup poznamy wodzionkę – zupę z niewielką ilością tłuszczu, miętówkę – przyrządzaną na bazie mięty i śmietany, galas – owocową zupę śliwkową oraz zupkę kwakową – z białej brukwi i czosnku.

Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody

Dziady żywieckie czyli Jukace. Fot. Jurbox, CC BY-SA 3.0

Folklorystyczna impreza pod tą nazwą skrywa wieloletnią tradycję na Żywiecczyźnie górnego biegu Soły, czyli dziady żywieckie (inaczej Jukace). Oryginalnie obrzęd trwał jedynie w sylwestrową noc (od wieczora do południa w Nowy Rok) i polegał na kolędowaniu, składaniu życzeń, robieniu psikusów przez dziady, za co można było się odwdzięczyć monetą lub poczęstunkiem. Dziś impreza odbywa się na przełomie stycznia i lutego dla podtrzymania zwyczaju. Robi wrażenie!

Narty i inne sporty

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

Na narty można wybrać się do Żywca od listopada do kwietnia. Na uwagę zasługują także inne dyscypliny sportowe, które można uprawiać w Żywcu. Dostępne są m.in. hale sportowe, baseny, korty tenisowe. Oprócz nich istnieje wiele klubów sportowych, takie jak: jeździecki, kolarski, kajakowy, triathlonowy, boules, karate, windsurfingowe i inne. Organizowane są także cykliczne imprezy sportowe, wśród których wymienić można Mistrzostwa Miasta Żywiec w Tenisie Ziemnym, Mistrzostwa Miasta Żywiec w Tenisie Stołowym, Zawody Narciarskie o Puchar Pilska oraz liczne biegi, np. Bieg o Puchar Burmistrza Miasta Żywca, czy Jesienny Festiwal Biegowy.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE