Strona głównaZ dronaBazylika Mariacka w Gdańsku – gotycki kolos

Bazylika Mariacka w Gdańsku – gotycki kolos

Bazylika Mariacka w Gdańsku to jedna z najbardziej znanych atrakcji miasta. Jest największą ceglaną świątynią w Europie i trzecią pod względem objętości na świecie. Wieloetapowa budowa trwała aż 159 lat. Poznajcie historię gdańskiej fary i ciekawostki związane z jej budową.

Bazylika, która nie mogła przewyższyć zamku

Bazylika Mariacka w Gdańsku
Bazylika Mariacka w Gdańsku. Fot. Shutterstock

Historia Bazyliki Konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku rozpoczyna się w 1343 roku, kiedy to położono pod budowę kamień węgielny. Co ciekawe, o wysokości kościoła decydowali Krzyżacy. Nakazali oni by nie przewyższał on najwyższej wieży dawnego zamku. Zakon interweniował jeszcze w kilku innych kwestiach, dlatego kształt pierwszej świątyni był zdecydowanie niezgodny z ambicjami mieszkańców Gdańska. Fragmenty pierwszego zbudowanego w tym miejscu kościoła zachowały się w niektórych elementach obecnego budynku.

Bazylika Mariacka w Gdańsku była ważnym miejscem dla gdańszczan, którzy bardzo chcieli, aby świątynia była możliwie jak najbardziej okazała. W latach 1454-1466 zdecydowano się na podwyższenie wieży. Było to wydarzenie symboliczne, akcentujące zwycięstwo mieszkańców nad Zakonem Krzyżackim. Na przestrzeni lat kościół przechodził jeszcze wiele mniejszych i większych przebudów oraz renowacji, które udoskonalały jego wygląd. Zmiany objęły m.in. przebudowę prezbiterium oraz przykrycie budowli sklepieniami: gwiaździstym, łukowym i kryształowym.

Powojenna odbudowa

Bazylika Mariacka w Gdańsku
Bazylika Mariacka w Gdańsku. Fot. Shutterstock

Bazylika Mariacka w Gdańsku w bardzo dużym stopniu ucierpiała podczas II wojny światowej – spłonęły drewniane dachówki, zawaliła się znaczna część sklepień. Ogień uszkodził również dzwony, w tym najbardziej okazały Gratia Dei ważący aż 5300 kg.

Prace nad odbudową kościoła rozpoczęły się w 1946 roku. Odgruzowano wnętrza, zabezpieczono filary i rozpoczęto prace naprawcze pod czujnym okiem Stanisława Obmińskiego i Mariana Kossakowskiego. Chociaż w listopadzie 1955 roku poświecono świątynię i oddano ją do użytku wiernym, prace nadal trwały.

Obecnie  Bazylika Mariacka w Gdańsku przechodzi kolejną ważną renowację. Podjęto decyzję o konieczności wyczyszczenia elewacji i wymiany dachu. Dodatkowo odtworzony zostanie znajdujący się w górnej części budowli wykusz. Również ołtarz główny otrzyma drugie życie – po remoncie możliwe będzie otwieranie i zamykanie skrzydeł. Szacowany koszt renowacji obiektu to aż 15 milionów złotych.

Bazylika Mariacka w Gdańsku w liczbach

Bazylika Mariacka w Gdańsku
Bazylika Mariacka w Gdańsku. Fot. Shutterstock
  • 159 lat – tyle trwała budowa bazyliki
  • 82 metry – to wysokość najwyższej wieży kościoła mierzona od poziomu ulicy do kalenicy
  • 412 schodów musicie pokonać, by wspiąć się taras widokowy
  • 200 kg – tyle ważyło stare serce jednego z dzwonów
  • 2 m grubości mają ściany wieży u podstawy
  • 27 filarów wspiera sklepienie katedry
Bazylika Mariacka w Gdańsku
Bazylika Mariacka w Gdańsku. Fot. Shutterstock
Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE