Strona głównaCiekawostkiZłoty Stok – kopalnia złota i podziemny wodospad

Złoty Stok – kopalnia złota i podziemny wodospad

Złoty Stok to najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce. Przez 700 lat eksploatacji wydobyto stąd 16 ton czystego złota. Ślady eksploatacji pierwszych złóż sięgają X wieku – po to wybudowano w tym miejscu osadę.

Kopalnia złota już od średniowiecza

Kopalnia złota Złoty Stok
Kopalnia złota Złoty Stok. Fot. Shutterstock

Złoty Stok to najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce. To ważne miejsce na szlaku starych zakładów obok kopalni w Bóbrce (najstarsza kopalnia ropy na świecie) i Bochni (najstarsza kopalnia soli w Polsce, najstarszy działający zakład przemysłowy w Europie od 1248 r.).

Dziś była kopalnia, czyli zespół sztolni, jest udostępniona dla turystów. Powstało w tym miejscu Muzeum Kopalni Złota w Złotym Stoku. Ma największy w Europie podziemny wodospad.

Złoty Stok atrakcje kopalni

Kopalnia złota Złoty Stok
Kopalnia złota Złoty Stok. Fot. Shutterstock

W kopalni nie brakuje atrakcji. Zwiedzających zapraszają Sztolnia Gertruda i sztolnia Czarna. Zobaczymy pod ziemią m.in. płukanie złota, stare mapy i narzędzia górnicze oraz przejedziemy się kolejką. W sztolni Czarnej można zobaczyć 10-metrowy podziemny wodospad.

Nie tylko w sztolniach są atrakcje, na powierzchni stworzono cały park rozrywki: Średniowieczny Park Techniki. Średniowieczna Osada Górnicza pokazuje, jak wydobywano złoto od X wieku. Postawiono tu replikę całej wioski w skali 1:1 wraz z 15-metrowym kieratem i trzytonowym kołem deptakowym na podstawie rycin Georgiusa Agricoli.

Atrakcją jest także podziemny tunel prowadzący do chaty złotostockiego kata. W średniowieczu z katem nikt nie utrzymywał stosunków towarzyskich – wszyscy powinni bać się go i czuć do niego respekt. Mieszkał więc na uboczu i karał, między innymi górników kradnących złoto.

Na uwagę zasługuje też replika czołgu wymyślonego przez Leonarda da Vinci.

Złoty Stok atrakcje miasta

Kopalnia złota Złoty Stok
Kopalnia złota Złoty Stok. Fot. Shutterstock

W Złotym Stoku i okolicach na uwagę zasługują także:

  • Leśny Park Przygody Skalisko z tyrolką supergigant (570 m)
  • Dla miłośników przyrody – Hałda Storczykowa z rzadkimi gatunkami roślin
  • Paintball City – pole do gry w paintball
  • Kaplica św. Anny na Kaplicznej Górze (Krzyżowej Górze) z 1731 r.
  • Historyczny środek miasta z zabytkowymi domami i kamienicami, budynkiem mennicy i cmentarzem ewangelickim
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE