• Profil

  Kaplica Czaszek w Czermnej, obecnie dzielnicy Kudowy-Zdroju jest uznawana za jedną z najciekawszych atrakcji regionu. Ta niewielka, barokowa kaplica jest wypełniona około 30 tysiącami ludzkich kości.

  Jej budowa jest ściśle związana z osobą księdza Wacława Tomaszka, Niemca o czeskich korzeniach, który w latach 1764-1804 pełnił posługę proboszcza w parafii św. Bartłomieja w Czermnej. Pewnego dnia zauważył, że w pobliżu parafialnej dzwonnicy psy wygrzebały ludzkie kości. Wraz z grabarzem Langerem i kościelnym Schmidtem, proboszcz zebrał kości i postanowił przeszukać okolicę.

  Odnalezione zostały tysiące ludzkich szczątków należących do ofiar szeregu wojen i epidemii, które zdziesiątkowały miejscową ludność w XVII i XVIII wieku. Ponieważ ksiądz Tomaszek podczas wizyty w Rzymie zwiedził katakumby, w których zobaczył wyeksponowane ludzkie szczątki, postanowił przy swoim kościele parafialnym w Czermnej zrobić to samo.

  Budowę kaplicy rozpoczęto w 1776 roku. Oczyszczanie, dezynfekcja i wybielanie kości zajęło księdzu i jego pomocnikom 8 lat. Swoje dzieło proboszcz kontynuował aż do śmierci w 1804 roku. Ostatnią wolą księdza Tomaszka było, żeby spocząć w kaplicy wśród pozostałych zebranych przez niego szczątków zmarłych.

  Czytaj więcej: Kaplica Czaszek – refleksyjna atrakcja Kudowy-Zdroju

  Bilety normalne 5 zł, ulgowe 2,5 zł.

 • Więcej informacji
  Adres: Stanisława Moniuszki 8
  Kudowa-Zdrój
  Dolnośląskie
  57-350
  Polska
  Godziny otwarcia: wt-ndz: 9:30-17:15 w sezonie; 10-15:45 poza sezonem
  Telefon: 605 540 927
  Ceny biletów: 5zł
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.