Strona głównaTop 10Gdzie jechać w lutym w Polsce? 6 pomysłów, a nawet ciut więcej

Gdzie jechać w lutym w Polsce? 6 pomysłów, a nawet ciut więcej

Gdzie jechać w lutym w Polsce? Niektórzy z Was na pewno chętnie wypoczęliby w pięknym ośrodku w górach, gdzie można też poszusować na nartach. Inni szukają miejsca odpowiedniego dla dzieci, w końcu w lutym w niektórych województwach dopiero rozpoczną się ferie. No i oczywiście walentynki: zakochani zasługują na romantyczną atmosferę. Mamy sześć propozycji, jeśli nie wiecie gdzie jechać w lutym w Polsce.

Gdzie jechać w Polsce na walentynki?

arkadia gdzie pojechać na walentynki
Arkadia jest jednym z najbardziej romantycznych miejsc w Polsce. Fot. Shutterstock

W województwie łódzkim niedaleko Nieborowa znajdziemy Arkadię, idylliczną miejscowość stworzoną na podobieństwo istnego raju. Zaprojektowano tam piękny ogród z arkadami i świątyniami dumania. To idealne miejsce na walentynki.

Z kolei na Śląsku polecamy spacer wokół pałacu w Pławniowicach. To niezwykle urokliwa okolica. Na Dolnym Śląsku idealna będzie Dolina Pałaców i Ogrodów, m.in. ze spektakularnym pałacem w Wojanowie. Sprawdź tutaj możliwości noclegów w tej okolicy.  Najpopularniejszymi miejscami na walentynkowe spacery są jednak w tym województwie wrocławski Ogród Botaniczny i Ostrów Tumski wraz z mostem Tumskim, czyli mostem Zakochanych.

Polskie miasto zakochanych to jednak Chełmno w województwie kujawsko-pomorskim. Zawdzięcza to relikwiom świętego Walentego znajdującym się w tutejszym kościele farnym. Gdzie więc jeśli nie w Chełmnie dać się ponieść romantycznemu nastrojowi?

Romantyczne miejsca w Polsce uzupełnia pałac w Lubostroniu (czyli lubym ustroniu) w woj. kujawsko-pomorskim, a także Lanckorona, nieodkryta idylliczna wioska w województwie małopolskim. W tej tajemniczej miejscowości znajdują się ruiny średniowiecznego zamku, które przyciągają tu zakochane pary dzięki swoim osobliwym nazwom alejek. To tutaj przejdziemy się Aleją Zakochanych lub porozmawiamy z ukochaną osobą w Alei Cichych Szeptów.

Więcej: Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce

Polska w lutym – atrakcje w górach. Tatry

gdzie jechać w lutym w polsce
Atrakcje Polski w lutym są związane także ze sportami zimowymi. Wyciągi w Białce Tatrzańskiej są popularne. Fot. mkos83, Shutterstock

Naszą propozycją na zimowy wypad w góry jest Białka Tatrzańska. Dlaczego tam? To popularny ośrodek narciarski, ale jednocześnie nie tak tłumnie odwiedzany jak Zakopane. Dodatkowo po drogim sezonie świąteczno-noworocznym łatwiej trafić tu na wolne pokoje i być może apartament w naszym upatrzonym hotelu akurat okaże się dostępny.

Zobacz też: Gdzie na narty w Tatrach?

Poza tym doskonałe będą też Murzasichle, Kościelisko, Chochołów czy też Małe Ciche.

Zamki na ferie w lutym

gdzie jechać w lutym w polsce
Zamek w Oporowie. Fot. Shutterstock

Dzieci z części województw będą miały w lutym ferie. To doskonała okazja by pozwiedzać polskie zamki. Jakie? Podpowie Wam na pewno nasze zestawienie:

Zobacz: Najpiękniejsze zamki w Polsce – top 30

Luty to także idealny czas by spędzić go z dzieckiem. Poszusować na nartach, odwiedzić jurapark, ciekawe muzea lub po prostu odkryć najbliższą okolicę podczas wycieczek.

Więcej inspiracji: Co robić w ferie zimowe? 10 najciekawszych propozycji

Zimą fajnie zwiedza się miasta

gdzie jechać w lutym w polsce?
Most Tumski we Wrocławiu. Gdzie jechać w lutym w Polsce? Wrocław to idealne miejsce, bo atrakcji jest tu mnóstwo. Fot. Shutterstock

Zimą mamy mniejszy tłok w muzeach i nie spowalnia nas skwar lejący się z nieba, więc mamy okazję zobaczyć nawet więcej niż latem! Tym bardziej że ceny są zimą niższe. Poza sezonem możemy skorzystać np. robiąc tour po muzeach. Warszawa, Kraków, Łódź? Wybierzcie miasto, którego nie widzieliście lub które uwielbiacie.

Gdzie jechać w lutym w Polsce? Wrocław to idealne miejsce, bo atrakcji jest tu mnóstwo. Od Ostrowa Tumskiego z mostem Zakochanych przez Hydropolis i Sky Tower po zoo i Afrykarium, gdzie nie wszystkie zwierzęta śpią zimą.

Kraków jest najpopularniejszym miastem turystycznym w Polsce. To właśnie zimą mamy szansę ominąć największe kolejki i w spokoju zwiedzić np. Wawel. To samo dotyczy Zamku Królewskiego w Warszawie i innych popularnych atrakcji.

A byliście na przykład w Bydgoszczy? To teraz nowoczesne i rozwijające się miasto, zupełnie inne niż jeszcze kilka lat temu. Zachwyca architekturą i możliwościami spędzania wolnego czasu. Top atrakcji Bydgoszczy to m.in. zabytkowe Spichrza.

Uzdrowiska w lutym

gdzie jechać w lutym w polsce
Wysowa Zdrój to mało znane uzdrowisko w Beskidzie Niskim. Fot. Shutterstock

Możecie wybrać te bardziej popularne jak Sopot czy Ciechocinek. Jest też cała rozpiętość przepięknych uzdrowisk na Dolnym Śląsku, takich jak Duszniki-Zdrój, Świeradów-Zdrój czy Kudowa-Zdrój. Można też odwiedzić mniej znane destynacje, na przykład dla odmiany w Beskidzie Niskim, takie jak Wysową-Zdrój (na zdjęciu) lub Sądeckim (Krynica-Zdrój). Albo Busko-Zdrój na Ponidziu.

Wszędzie tam klimat jest nadal leczniczy (tak jak latem), a tłok za to mniejszy. Miejsc w hotelach jest za to więcej i to w niższych cenach.

Zobacz więcej: Uzdrowiska w Polsce – 12 hitów, także dla młodych

Gdzie jechać w lutym? Nad morze!

gdzie jechać w lutym w polsce
Bałtyk zimą jest przepiękny. Fot. Shutterstock

Może ta propozycja wydaje się szalona, ale naprawdę można się zimą rozerwać nad morzem. Nie ma tłoku i parawanów, nie ma hałasu, skwaru i zapachu smażonej ryby – jeśli ktoś jej nie lubi. Można w ciszy pójść na długi spacer plażą. A wschody i zachody słońca są chyba jeszcze piękniejsze niż latem.

Nad morzem nie brakuje miejscowości uzdrowiskowych ze spa, a także turystycznych perełek, gdzie znajdziemy pokoje w nawet kilkukrotnie niższych cenach niż latem lub w okresie sylwestrowym. Teraz warto łapać tam okazje.

Nieco dalej od morza, ale blisko, w Szczecinie, można obejrzeć ciekawe filmy dla miłośników trekkingu. W dniach 1-4 lutego w auli Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, organizowany jest 7. Przegląd Filmów o Górach.

Wszystkie propozycje wypoczynku na luty (i nie tylko) w doskonałych warunkach i niskich cenach, znajdziecie tutaj.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE