W jakim zamku nagrywano Zemstę, a gdzie powstawały sceny do nowego serialu W rytmie serca? Planem jakich filmów były Pustynia Błędowska i kopalnia soli Wieliczka? Dowiedz się z drugiej odsłony naszego cyklu o planach polskich filmów i seriali.

W poprzedniej części pisaliśmy m.in. o Ranczu, Samych Swoich i Ojcu Mateuszu, zobacz!

Gdzie kręcili Ranczo i Samych Swoich? Sprawdź

1. Zemsta

Zamek Ogrodzieniec

„Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby” – te słowa Klara wypowiadała do Papkina w zamku Cześnika. W filmie Zemsta z 2002 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, twierdzę zagrał zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, znajdujący się na Szlaku Orlich Gniazd.

Zamek to ruina, trzeba więc było dobudować co nieco, wstawić nowe okna i postawić mur, o który toczyły się spory.

Czytaj też: Szlak Orlich Gniazd – najpiękniejsze polskie zamki

2. Janosik

Tatry, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

Serial Janosik nagrywano w Tatrach. Najwięcej zdjęć pochodzi z Doliny Chochołowskiej. Na potrzeby serialu zbudowano nawet kapliczkę, którą zdecydowano się zostawić po zakończeniu produkcji.

3. Wiedźmin

Zamek Czocha, fot. Artur Kowalczyk

W Zamku Czocha powstawały zdjęcia do Wiedźmina. Ta niezwykła twierdza skrywająca wiele tajemnic zamieszkana jest podobno przez dziesiątki duchów. To tutaj były też kręcone sceny do Tajemnicy Twierdzy Szyfrów, a to przyniosło zamkowi dużą popularność.

Czytaj też: Zamek Czocha – najbardziej nawiedzone miejsce w Polsce

4. W rytmie serca

Kazimierz Dolny, fot. Shutterstock

W rytmie serca to nowy serial telewizji Polsat z Barbarą Kurdej-Szatan i Mateuszem Damięckim w rolach głównych. Nagrywany jest w urokliwym Kazimierzu Dolnym. To piękne miasteczko już jest tłumnie odwiedzane przez turystów, a za sprawą produkcji na pewno stanie się jeszcze popularniejsze.

Zobacz też: Kazimierz Dolny – Top 10 atrakcji miasta

5. Seksmisja

Wieliczka, zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock

Korytarze kopalni soli w Wieliczce wykorzystywane były jako plan filmu Seksmisja w reżyserii Juliusza Machulskiego. Ekipa dociągnęła tam kable, które posłużyły do oświetlenia podziemi, a powstałe tam sceny weszły w kanon kultowych dla polskiej kinematografii. Gdyby nie ten film, nie wiedzielibyśmy, że Kopernik była kobietą.

Czytaj też: Kopalnia w Wieliczce – co o niej wiesz?

6. Faraon

Pustynia Błędowska – tu kręcono Faraona, fot. Shutterstock

Faraon na podstawie powieści Bolesława Prusa to jeden z najdroższych polskich filmów w historii z budżetem 60 mln zł. Produkcja w reżyserii Jerzego Kawalerowicza przyniosła dużą popularność Jerzemu Zelnikowi występującymi w roli tytułowego Faraona Ramzesa XIII.

Zdjęcia realizowano z rozmachem m.in. w Bucharze w Uzbekistanie, w Luksorze, Kairze i Gizie w Egipcie, a także w Polsce. Nieprzemierzone piaski Sahary zagrała Pustynia Błędowska. Na jeziorze Kirsajty koło Giżycka na potrzeby filmu stworzono sztuczną wyspę.

Czytaj też: Pustynia Błędowska – jedyna taka w Europie

7. Opowieści z Narni

góry stołowe
Góry Stołowe, fot. Shutterstock

To na koniec bonus. Nie jest to polska produkcja, ale chcemy pokazać że nasze plany filmowe zachęciły także twórców z USA i Wielkiej Brytanii. W Górach Stołowych nagrywano sceny do produkcji:  Opowieści z Narni – Lew, czarownica i stara szafa oraz Opowieści z Narni – Książę Caspian.