Znane przysłowie mówi: Cudze chwalicie, swego nie znacie. Warto na każdym kroku podkreślać jak piękne zakątki znajdują się w naszym kraju. Nie trzeba jechać poza Polskę, aby przeżyć coś niezwykłego. Zebraliśmy dla Was najpiękniejsze i najbardziej oryginalne atrakcje przy granicy z polskimi sąsiadami. Jedźcie i cieszcie się tym co nasze!

1Park Mużakowski

Atrakcje przy granicy – Park Mużakowski. Fot. Shutterstock

Na granicy polsko-niemieckiej, w jej południowej części, znajduje się miejsce niezwykle urokliwe i warte odwiedzenia. Park Mużakowski jest jednym z najpiękniejszych tego typu miejsc w Europie. Na 728 ha powierzchni stworzono prawdziwe dzieło łączące naturę ze sztuką, które od XIX wieku zachwyca swoim pięknem. Twórcą tego miejsca był książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau. To on w 1815 roku odziedziczył zamek otoczony parkiem nad Nysą, a ponieważ kochał podróże, a w szczególności Anglię, stworzył wokół swojej posiadłości park w stylu angielskim.

Po II wojnie światowej, w wyniku nowego podziału granic Park Mużakowski został podzielany na część polską i niemiecką. Koniec lat 80. XX wieku to początek wspólnych prac obu państw, by przywrócić miejscu dawny blask. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu w odbudowę tego wspaniałego terenu, park Mużakowski został uhonorowany prestiżowymi nagrodami: w 1998 roku nagrodą honorową UNESCO im. Meliny Mercouri, a w roku 2002 nagrodą Europejskiej Fundacji Kultury Pro Europa. W 2004 roku Park Mużakowski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Odwiedzając atrakcje przy granicy, to właśnie to miejsce powinno znaleźć się jako obowiązkowy punkt na naszej liście.

Dowiedźcie się więcej o tym pięknym miejscu – Park Mużakowski

Poprzedni
Poprzedni artykułHala Stulecia czy Ludowa? 31 ciekawostek o monumentalnym dziele
Następny artykułCo wiesz o znanych Polakach? Testy o trzech poziomach trudności!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here