Strona głównaTop 10Darmowe atrakcje Częstochowy – nie tylko Jasna Góra (Top 7 + bonus)

Darmowe atrakcje Częstochowy – nie tylko Jasna Góra (Top 7 + bonus)

Co można zobaczyć w Częstochowie? Jeśli kojarzycie to miasto tylko z Jasną Górą, to zdecydowanie nie wszystko. Można tutaj dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy w muzeach, a w okolicy podziwiać najwspanialsze zamki. Oto darmowe atrakcje Częstochowy (+ bonus).

Szlak Orlich Gniazd

Zamek Olsztyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Zamek Olsztyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Fot. Shutterstock

Zamki na Szlaku Orlich Gniazd leżą właśnie w okolicach Częstochowy. Niektóre z nich można oglądać za darmo (a wszystkie są do zobaczenia bezpłatnie z zewnątrz). Jeśli uwielbiacie historię i zamki tak jak my, są to idealne darmowe atrakcje Częstochowy, choć przez niektórych zapomniane.

Na przykład z Częstochowy do zamku Olsztyn można dojechać w 15 minut, do warowni w Siewierzu 35 minut, do zamków w Mirowie i Bobolicach w 40 minut, do ruin zamku Bąkowiec w Morsku około 50 minut, do zamku Ogrodzieniec w Podzamczu około godzinę.

Chcecie wiedzieć więcej? Przeczytajcie: Jura Krakowsko-Częstochowska – zamki wśród skał

Szlak Orlich Gniazd – najpiękniejsze zamki

Muzeum Częstchowskie

Muzeum Częstochowskie w Ratuszu
Muzeum Częstochowskie w Ratuszu. Fot. Shutterstock

Darmowe atrakcje Częstochowy to także muzea. Główny oddział Muzeum Częstochowskiego mieści się w zabytkowym Ratuszu przy Alei Najświętszej Maryi Panny 47. W Ratuszu można podziwiać wystawę stałą Dzieje Miasta Częstochowy, a w Galerii Dobrej Sztuki wystawę Sztuka Polska XIX i XX wieku. Za okazaniem biletu ma się także dostęp do Rezerwatu Archeologicznego, gdzie można poznać dzieje kultury łużyckiej oraz m.in. do Domu Poezji i Muzeum Żydów Częstochowian. Dostępna jest także wystawa grafiki mistrza drzeworytu Stefana Mrożewskiego w kolekcji Muzeum Częstochowskiego.

Dzieciom szczególnie może się spodobać Rezerwat Archeologiczny przy ul. Łukasińskiego 20. Środa jest dniem wstępu bezpłatnego na wystawy stałe. W pozostałe dni bilet jednodniowy łączony na wystawy stałe tych muzeów kosztuje 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy).

Jasna Góra

Jasna Góra częstochowa
Jasna Góra z drona. Fot. Shutterstock

Nie można zapomnieć o Jasnej Górze w zestawieniu na darmowe atrakcje Częstochowy, bo nie trzeba wcale odwiedzać bazyliki i Cudownego Obrazu ani tamtejszego muzeum. Można przejść po błoniach czy trasą spacerową wokół sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej, a to atrakcja dla każdego, kto chce pooglądać miasto w miłej scenerii. Wstęp na Jasną Górę co prawda nie jest płatny według cennika, ale podobnie jak w przypadku innych budowli sakralnych w Polsce co łaska: wypada zostawić drobną ofiarę.

Jura Krakowsko-Częstochowska

jura krakowsko-częstochowska góra zborów
Góra Zborów, Jura Krakowsko-Częstochowska. Fot. Shutterstock

Częstochowa położona jest w okolicy malowniczych skałek Jury Krakowsko-Częstochowskiej, idealnych do wspinaczki. Na pasie około 80 km w Małopolsce i na Śląsku między Krakowem a Częstochową leży mnóstwo ciekawych miejsc, które można odwiedzać tygodniami.

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej można spotkać mnóstwo grup wspinaczkowych. W sezonie organizowane są wyjazdy w te rejony. Skały są idealne do uprawiania tego sportu. Niektóre trasy są wyposażone w ekspresy wspinaczkowe do wchodzenia z dolną asekuracją. Jeśli wspinaczka do Was nie przemawia, możecie po prostu wybrać się na trekking.

Warto zobaczyć także Studnisko, najgłębszą jaskinię Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, położoną niedaleko Częstochowy.

Pomniki ławeczki

Ławeczka Marka Perepeczki
Ławeczka Marka Perepeczki, Częstochowa Fot. Wiola Wiaderek, Shutterstock

W Częstochowie możemy za darmo przysiąść się do Marka Perepeczki, aktora, który wcielił się w rolę Janosika a potem m.in. komendanta 13 posterunku. Był związany z Częstochową, mieszkał tu i był dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza. Zmarł w Częstochowie bardzo nagle na zawał serca. Jego ławeczkę znajdziemy przy ul. Feliksa Nowowiejskiego. Kawałek dalej, przy al. Najświętszej Maryi Panny znajduje się ławeczka Władysława Biegańskiego, polskiego lekarza który zajmował się wszystkimi dziedzinami medycyny, zwłaszcza chorobami zakaźnymi, a przy tym filozofem i działaczem społecznym. Biegański żył i zmarł w Częstochowie. Pomniki ławeczki to ciekawe darmowe atrakcje Częstochowy.

Złota Góra

Muzeum Miniatur Budowli Sakralnych w Częstochowie
Muzeum Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Fot. Shutterstock

Złota Góra to ciekawe miejsce w Częstochowie: malownicze wzgórze o wysokości 281 m, z którego rozpościera się ładny widok. Wokół wzniesienia rozpościera się Park Miniatur Sakralnych (wstęp dodatkowo płatny) oraz park linowy (także za dodatkową opłatą). Sama Złota Góra i ścieżki spacerowe na niej to darmowe atrakcje Częstochowy. Jeśli macie ochotę przy okazji zobaczyć małą Bazylikę św. Piotra w Rzymie, czy też świątynie w Loreto, Betlejem, Jerozolimie, Fatimie czy Lourdes, latem jest tam organizowany dzień otwarty, podczas którego można zwiedzać Park Miniatur za darmo. W ubiegłym roku był w sierpniu. W pozostałe dni bilety normalne w cenie 17,50 zł, ulgowe w cenie 13,50 zł.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza Częstochowa
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Częstochowa Fot. Emeryk III, Shutterstock

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza jest oddziałem Muzeum Częstochowskiego. Podziemna wystawa mieści się w zabytkowych korytarzach kopalni wydrążonych w latach 1974-76. Muzeum należy szukać między Pawilonami Wystawienniczymi Muzeum Częstochowskiego w Parku im. ks. Stanisława Staszica. Wszystkie oddziały muzeum to darmowe atrakcje Częstochowy w środy, które są dniami bezpłatnego wstępu.

Bonus: Muzeum Produkcji Zapałek

zapałki z muzeum zapałek w częstochowie
Każdy z nas miał takie zapałki z czarnym kotem w swoim domu. Fot. CC BY-SA 3.0

A teraz bonus. Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie to jedyne takie w Polsce, a podobno nawet w Europie. Fabryka powstała w 1882 roku jako pierwsza na ziemiach polskich, a dziś możemy się tam dowiedzieć wszystkiego o produkcji najtańszego produktu jaki możemy dostać w kiosku.

Co ciekawe fabryka wciąż produkuje zapałki, a zatem ma się niepowtarzalną okazję śledzić cały proces produkcyjny na zabytkowej linii technologicznej. Muzeum znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

To bonus w naszym zestawieniu, bo wstęp tam jest płatny, ale ponieważ jest to unikatowe miejsce w Częstochowie, postanowiliśmy o nim wspomnieć. Bilety ulgowe kosztują jedyne 5 zł, a normalne 10 zł.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE