Strona głównaTop 10Darmowe atrakcje Lublina – zobacz je wszystkie (Top 8)

Darmowe atrakcje Lublina – zobacz je wszystkie (Top 8)

Myśląc o Lublinie wyobrażamy sobie urokliwe zakątki, tajemnicze uliczki i klimat, który sprawia, że czujemy się tu jak w domu. Choć miasto z roku na rok staje się coraz bardziej nowoczesne to nadal znajdziemy tu okruchy przeszłości, które doskonale się ze sobą komponują. Warto wybrać się w niezwykłą podróż, która bez obciążenia portfela, pozwoli nam poznać ten wyjątkowy punkt na mapie Polski. Poznajcie darmowe atrakcje Lublina, wobec których nie można przejść obojętnie.

Stare Miasto – darmowe atrakcje Lublina

Jeśli chcecie odkryć Lublin, takim jakim jest naprawdę, to schowajcie mapę na dno plecaka i pobłądźcie uliczkami Starego Miasta. Przyjrzyjcie się bogato zdobionym kamienicom, poszukajcie zabytków z różnych epok i odkryjcie magiczne zakamarki tej części miasta otoczonej zabytkowym murem.

Poznając darmowe atrakcje Lublina w obrębie Starego Miasta podziwiać możemy: Bramę Krakowską i Grodzką, Basztę Gotycką, Wieżę Trynitarską, Bazylikę oo. Dominikanów czy Teatr Stary. Po zewnętrznej stronie murów miejskich znajduje się natomiast Zamek Lubelski z Kaplicą Trójcy Świętej oraz Donżonem. Podziwiając podczas spaceru te zabytkowe budynki będziemy mieli szansę przeniesienia się w dawne czasy urokliwego Lublina.

Plac Litewski z fontanną multimedialną

Jeśli lubicie punkty na mapie miast gdzie możecie przenieść się bliżej natury to z pewnością spodoba Wam się Plac Litewski. To znajdujące się w samym centrum Lublina miejsce będzie idealne na spacer i spędzenie wolnego czasu. Znajdziemy tu sporą ilość zieleni, pomniki, place zabaw dla dzieci i największą atrakcję – fontannę multimedialną. Wodotrysk działa przez cały dzień, wieczorami w okresie letnim odbywają się także spektakle światło-woda-dźwięk-woda. Fontanna multimedialna w Lublinie należy do najnowocześniejszych w Polsce, a nawet Europie. Cały kompleks złożony jest z dziewięciu wodotrysków – siedem zdrojów na nowej części deptaka, fontanna spiralna oraz główna, multimedialna, wyposażona w 227 dysz.

Katedra Metropolitalna Św Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty

Katedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty pełni funkcję kościoła archikatedralnego Archidiecezji lubelskiej. Kościół jest jednym z najstarszych poza Włochami obiektów barokowych, który zachwyca nie tylko swoim wyglądam ale także obrazami i rzeźbami znajdującymi się wewnątrz budynku. Na szczególną uwagę zasługuje nagrobek Marcina Leśniowolskiego wykonany pod koniec lat 20. XVII wieku. Warto obejrzeć także freski wykonane przez Józefa Meyera, które pokrywają całe wnętrze kościoła i tworzą spójną pod względem przekazu i formy całość.

Wnętrze katedry można zwiedzać zupełnie za darmo codziennie w dni zwykłe z wyjątkiem czasu sprawowania nabożeństw. Dodatkowo płatne jest odwiedzenie zakrystii akustycznej, skarbca i krypt.

Muzeum Apteka

Wybierając darmowe atrakcje Lublina warto skierować swoje kroku do Muzeum Zakładu Historii Farmacji w Lublinie. Miejsce to pozwala przenieść się w dawne czasy, kiedy zawód aptekarza cieszył się wielkim szacunkiem i uznaniem. W kamienicy przy ulicy Grodzkiej 5A, gdzie dawniej znajdowała się prawdziwa apteka oraz mieszkał aptekarz Jan Polakiewicz zebrano bogatą kolekcję farmaceutycznych przedmiotów i pamiątek.

Muzeum składa się z dwóch pomieszczeń. W pierwszym eksponowane są dawne meble apteczne, narzędzia aptekarskie oraz wielka kolekcja butelek i słoików farmaceutycznych. W drugim pokoju zebrano dokumenty – recepty, etykiety oraz bogatą kolekcję wag.

Zamek Lubelski

Zamek w Lublinie to miejsce z długą historią. Jego początki sięgają XII wieku i są bezpośrednio związane z powstaniem kasztelanii lubelskiej. Murowany zamek wzniesiono w tym miejscu za panowania Kazimierza Wielkiego. W XIX i XX wieku okazałą warownię przerobiono na więzienie. Mieściło się tu więzienie carskie dla uczestników walk o niepodległość, cele dla więźniów kryminalnych, członków ruchu komunistycznego oraz więzienie niemieckie w czasie II wojny światowej.

Od 1957 roku zamek w Lublinie jest główną siedzibą Muzeum Lubelskiego. Miejsce jest w pełni dostępne dla zwiedzających i można tu podziwiać ciekawe ekspozycje. Część miejsc udostępniona jest dla odwiedzających bezpłatnie w wybrane dni miesiąca (daty podane są na stronie Zamku Lubelskiego). Na szczególną uwagę zasługuje Kaplica Trójcy Świętej, która jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki w Europie.

Dowiedz się więcej o Zamku w Lublinie.

Plac Po Farze

Ciekawym zabytkiem, który idealnie wkomponował się w centrum Lublina jest plac Po Farze. Kierując swoje kroki właśnie tutaj zobaczymy jedno z najstarszych miejsc na Starym Mieście, kryjącym fundamenty zabudowy, sięgającej okresu średniowiecza. To tu w przeszłości umiejscowiony był kościół pw. św. Michała, będący pierwszą lubelską parafią.

Choć budowla nie doczekała się obecnych czasów to na szczęście znalazła ona swoje miejsce we współczesnej zabudowie miasta. W roku 2002 dokonano zagospodarowania placu, dzięki czemu jest to miejsce spotkań mieszkańców Lublina, a także koncertów. O czasach świetności parafii przypominają wyeksponowane fundamenty dzięki którym widać, jakich rozmiarów był kościół św. Michała.

Jezioro Zemborzyckie

Wolny czas w Lublinie można spędzić również na łonie natury, wśród krajobrazów Jeziora Zemborzyckiego. Ten sztucznie utworzony w 1974 roku zbiornik to miejsce rekreacyjne dla mieszkańców i turystów odwiedzających miasto. Oprócz płatnych atrakcji takich jak wypożyczalnia sprzętu wodnego czy oferty ośrodków rekreacyjnych można tu znaleźć szereg darmowych przyjemności. Wokół jeziora wytyczone są ścieżki pieszo-rowerowe, które zachęcają do aktywności. Na północno-wschodnim brzegu znajduje się duża polana grillowa, na której można odpocząć zajmując jedno z wielu miejsc piknikowych. Jezioro posiada również swoje ogólnodostępne molo. W jego okolicy zorganizowano również boiska do piłki nożnej, siatkówki plażowej oraz plac zabaw dla dzieci z małym parkiem linowym.

Muzeum na Majdanku

Na mapie Lublina znajduje się obowiązkowy punkt, który należy obejrzeć nie tylko dlatego, że wstęp do niego jest darmowy. To miejsce pamięci o zamierzchłych czasach, które dziś są nauczką dla kolejnych pokoleń. Państwowe Muzeum na Majdanku, powstałe na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, prowadzi swoją działalność już od 1944 roku. Jest pierwszym muzeum w Europie, które upamiętniło ofiary II wojny światowej.

Obecnie, w ramach bezpłatnego wejścia, można pokonać plenerową ścieżkę wzdłuż wielu zachowanych obiektów historycznych m.in. baraki, wartownie, krematoria. Ścieżka opatrzona jest informacyjnymi tablicami wraz z archiwalnymi zdjęciami życia obozu. W wybranych barakach znajdują się natomiast ekspozycje dotyczące samego więzienia jak i okupacji Lublina.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE