Strona głównaTop 10Najciekawsze muzea zamkowe w Polsce (Top 9)

Najciekawsze muzea zamkowe w Polsce (Top 9)

Zwiedzanie zamku a muzeum zamkowe to dwie różne rzeczy. W wielu miejscach możemy oglądać zabytkowe wnętrza, meble i zbroje, ale nie wszystkie wystawy w zamkach mają status muzeum zamkowego. Oto najciekawsze muzea zamkowe w Polsce.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Zamek w Pszczynie. Fot. Shutterstock

Muzeum Zamkowe w Pszczynie mieści się w zabytkowej rezydencji, która przez około 900 lat należała do rodów magnackich. Najsłynniejszą jej mieszkanką była księżna Daisy. W muzeum możemy podziwiać dziś m.in. apartamenty cesarskie, zbrojownię czy oryginalne wnętrza z czasów Hochbergów. Bilety normalne kosztują 16 zł, a ulgowe 9 zł.

Czytaj więcej: Zamek w Pszczynie – książęca wizytówka Górnego Śląska

Zamek w Gołuchowie

Pałac w Gołuchowie. Fot. Shutterstock

Pałac w Gołuchowie też jest muzeum zamkowym. Nazwy pałac i zamek są wobec tego obiektu stosowane zamiennie. Piękna budowla podupadłaby, gdyby nie Czartoryscy. Od 2016 roku obiekt został odkupiony od Fundacji Rodziny Czartoryskich i jest własnością Skarbu Państwa. Dziś jest to oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Bilety normalne można kupić w cenie 10 zł, ulgowe w cenie 7 zł.

Czytaj więcej: Zamek w Gołuchowie – warownia zmieniona w pałac

Muzeum Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Pieskowej Skale. Fot. Shutterstock

Zamek w Pieskowej Skale znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Był kiedyś zbójecką twierdzą. Mieszkał tam ród Szafrańców, którego członkowie wyruszali stamtąd na wyprawy łupieżcze. Zamek stał się częścią wawelskiego muzeum. Znajdują się tam m.in. sarkofagi z XVII w., z pięknymi postaciami zmarłych z rodu Sieniawskich na wiekach. Bilety normalne kosztują 18 zł, a ulgowe 11 zł.

Czytaj więcej: Zamek w Pieskowej Skale – zbójecka twierdza

Zamek w Kórniku

zamek w kórniku
Zamek w Kórniku. Fot. Mike Mareen, Shutterstock

Zamek Kórnik to niezwykły skarb Wielkopolski, gdzie warto poszukać białej damy. Dziś mieści m.in. zbiory biblioteki Tytusa Działyńskiego i znajduje się tam ponad 350 tysięcy woluminów. Wśród nich są cenne dzieła takie jak: jedyny egzemplarz średniowiecznego Ars Moriendi, Szachy Jana Kochanowskiego czy Żywot Józefa Mikołaja Reja. Bilet normalny do zamku kosztuje 15 zł, a ulgowy 7 zł.

Czytaj więcej: Zamek Kórnik – skarb Wielkopolski

Zamek w Suchej Beskidzkiej

zamek w suchej beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej. Fot. Shutterstock

Mały Wawel – tak zwany był zamek w Suchej Beskidzkiej w woj. małopolskim, ze względu na podobieństwo z krakowską twierdzą. Należał do magnatów z wielu rodów. Dziś można go zwiedzać, jako że jest to siedziba Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej. Oprócz upodabniającego go do Wawelu dziedzińca i krużganków zobaczymy salę główną zamku zwaną Marszałkowską lub Rycerską z pięknym kamiennym kominkiem. Tu odbywały się uroczystości dworskie. Warto się przyjrzeć wieży zegarowej i znajdującej się w niej kaplicy zamkowej z zabytkową polichromią. Bilety normalne kosztują 9 zł, a ulgowe 7 zł.

Muzeum Zamek Opalińskich

Sarkofagi Opalińskich w Zamku Muzeum w Sierakowie. Fot. Radomil, CC BY-SA 3.0

Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie w woj. wielkopolskim mieści się w budynku dawnej twierdzy posadowionej przez ród Nałęczów. Potem zamek należał do wielu magnackich rodów, m.in. Rokossowskich i Opalińskich. To właśnie oni rozbudowali zamek i byli jego najbardziej znanymi właścicielami. W muzeum umieszczono m.in. odrestaurowane sarkofagi rodziny Opalińskich. Bilety normalne kosztują 5 zł, a ulgowe 3 zł.

Muzeum Zamku i Szpitala Wojskowego na Ujazdowie

Zamek Ujazdowski. Fot. Bartosz Morąg, CC BY-SA 4.0

Zamek Ujazdowski to rezydencja o ciekawej historii. Posadowiona w strategicznym miejscu twierdza pozwalała wypatrywać statków zbliżających się Wisłą. Przebywało tam bardzo wielu polskich królów. Potem była długo szpitalem wojskowym, także podczas II wojny światowej. Dziś jest to Centrum Sztuki Współczesnej. Bilety na wszystkie wystawy kosztują 16 zł (normalne) i 8 zł (ulgowe).

Czytaj więcej: Zamek Ujazdowski

Zamek Królewski na Wawelu

wawel katedra zamek
Wawel. Fot. Shutterstock

Jedno z najbardziej obleganych muzeów w polskich zamkach znajduje się na wzgórzu Wawelskim. Zamek Królewski na Wawelu posiada jeden z najcenniejszych eksponatów sztuki militarnej w Polsce i jest nim Szczerbiec – miecz koronacyjny królów polskich. Jest to jedyny zachowany symbol władzy dynastii Piastów. Ceny biletów na wystawy stałe: sezon letni – 20 zł normalny, 12 zł ulgowy. Sezon zimowy: 18 zł normalny, 10 zł ulgowy.

Czytaj więcej: Wawel – siedziba królów Polski

Zamek Królewski w Warszawie

plac zamkowy
Zamek Królewski, Warszawa. Fot. Shutterstock

Tutaj można zobaczyć jak żyli kiedyś królowie (a jeszcze wcześniej książęta mazowieccy). Zamek Królewski w Warszawie od XVI wieku był siedzibą króla i Sejmu I Rzeczypospolitej. Dziś mieści się tu muzeum, w którym zobaczymy Sale Sejmowe, Apartament Wielki, Apartament Królewski, Pałac Pod Blachą, dawną Izbę Poselską, Pokoje Matejkowskie oraz piwnice i dziedziniec. Bilety normalne na ekspozycję kosztują 30 zł, a ulgowe 20 zł.

Zobacz także: Zamek Królewski w Warszawie – z wizytą w domu króla

Z wieży Zamku Królewskiego w Warszawie rozbrzmiewa warszawski hejnał. Czytaj więcej: Hejnały w Polsce

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE