Strona głównaTop 10Największe i najciekawsze zalewy w Polsce (Top 17)

Największe i najciekawsze zalewy w Polsce (Top 17)

Lubimy się nad nimi opalać, kąpać w nich i pływać na łódkach. Polskie zalewy to dobre miejsca do wypoczynku. W naszym zestawieniu znalazły się zarówno największe i najciekawsze sztuczne zbiorniki wodne, jak i te powstałe naturalnie, które także nazywamy zalewami.

Zalew Wiślany

Zalew Wiślany
Zalew Wiślany. Fot. Pixabay

Zalew Wiślany to tak naprawdę dawna część Bałtyku, która naturalnie oddzieliła się od morza Mierzeją Wiślaną, wydłużającą się przez nanoszony piasek. Warto wybrać się do Krynicy Morskiej i zaliczyć tamtejsze atrakcje. Przez Zalew Wiślany przebiega granica z obwodem kaliningradzkim, a zarówno zbiornik jak i mierzeja objęte są ochroną krajobrazową.

Czytaj więcej: Krynica Morska atrakcje

Zalew Szczeciński

Zalew Szczeciński
Zalew Szczeciński. Fot. Tomasz Przywecki, CC BY-SA 3.0

Zalew Szczeciński to także naturalny zbiornik. Jest to tak naprawdę laguna przybrzeżna Morza Bałtyckiego. Uchodzi do niego Odra, a przez jego środek przebiega granica polsko-niemiecka. Zalew ma 687 km kwadratowych powierzchni i średnio niecałe 4 m głębokości. Jest to popularne miejsce wypoczynkowe, m.in. wśród mieszkańców Świnoujścia i turystów.

Zalew Zegrzyński

zalew zegrzyński
Zalew Zegrzyński. Fot. Pixabay

Zalew Zegrzyński to sztuczny zbiornik retencyjny na Narwi, położony na północ od Warszawy, w dość bliskiej od niej odległości. Zbudowano tam niewielką zaporę, a zbiornik jest rezerwą wody pitnej dla mieszkańców stolicy, którzy bardzo chętnie wypoczywają nad Jeziorem Zegrzyńskim. Znane miejscowości wypoczynkowe w tej okolicy to m.in. Zegrze, Serock i Nieporęt. Działają tam liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego. Jest to piąty pod względem powierzchni sztuczny zbiornik w Polsce (30,3 km kw).

Zalew Soliński

zalew soliński
Zalew Soliński. Fot. Shutterstock

Jezioro Solińskie to największy zalew w Polsce pod względem objętości wody (472 mln m sześc.), a także wysokości spiętrzenia (60 m, co daje jezioru taką właśnie głębokość), ale nie pod względem powierzchni. Zapora w Solinie ma 82 m wysokości i jest najwyższa w Polsce. Podczas budowy zbiornika zatopiono wsie Solina, Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt i dużą część Wołkowyi. Pozostałości dawnych zabudowań spoczywają na dnie zbiornika.

Zalew Czorsztyński

Zamek w Niedzicy, w tle zamek w Czorsztynie. Fot. Artur Kowalczyk

Z pięknym Jeziorem Czorsztyńskim sąsiadują aż dwa zamki: w Czorsztynie i Niedzicy. Imponująca zapora na jeziorze powstała m.in. ze względów przeciwpowodziowych, ale dziś sama w sobie jest atrakcją. To druga w Polsce pod względem wysokości spadu zapora (54,5 m), a samo jezioro jest trzecim pod względem pojemności sztucznym zbiornikiem w Polsce (231,9 mln m sześc.).

Czytaj więcej: Zamek Czorsztyn – warownia na straży Pienin

Zamek w Niedzicy: możecie znaleźć legendarny skarb Inków, ale uważajcie na jego strażniczkę!

Zalew Włocławski

Włocławek, Zalew Włocławski.
Włocławek, Zalew Włocławski. Fot. Lech Darski, CC BY-SA 3.0

To największe pod względem powierzchni sztuczne jezioro w Polsce (ma 70,4 km kwadratowego powierzchni), a drugie pod względem pojemności (mieści 408 mln m sześc. wody). Zapora i Elektrownia Wodna Włocławek powstały dla zaopatrywania okolicznych mieszkańców w energię elektryczną. Zbiornik ma także funkcję retencyjną oraz jest ośrodkiem turystycznym. Zapora na Wiśle, którą ukończono w 1970 r., była miejscem, gdzie zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę. Dziś stoi tam pamiątkowa tablica, gdzie można zatrzymać się w zadumie.

Jezioro Pilchowickie

Jezioro Pilchowickie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Ten malowniczy zbiornik to Jezioro Pilchowickie położone na Dolnym Śląsku w okolicach Jeleniej Góry. Zapora na Bobrze powstała tam w 1912 roku, a oprócz tego można oglądać elektrownię wodną i efektowny most kolejowy. Sama tama ma 62 m wysokości i jest długa na 290 m. To największa w Polsce zapora kamienna.

Czytaj więcej: Jezioro Pilchowickie – nieznany plener na boskim zaciszu

Zalew Sulejowski

zalew sulejowski
Zalew Sulejowski. Fot. Shutterstock

Zalew Sulejowski położony jest blisko Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi. Był budowany w latach 60. XX w. z myślą o rezerwach wody pitnej dla łodzian. Połączony jest z Łodzią potężnym rurociągiem. Niegdyś był to największy sztuczny zbiornik w środkowej Polsce. Wodociąg produkował blisko 260 tys. m sześc. wody na dobę, ale dziś nie musi przepompowywać tyle wody w związku z upadkiem przemysłu lekkiego w Łodzi. Warto wybrać się do tamtejszych portów jachtowych i odwiedzić wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Jezioro Leśniańskie

Zamek Czocha, Leśna. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek Czocha nad Jeziorem Leśniańskim to przepiękna warownia, którą musi zobaczyć każdy odwiedzający Dolny Śląsk. Samo jezioro to zbiornik zaporowy utworzony na początku XX wieku. Ma pojemność 15 mln m sześc. wody. Można popływać po jeziorze łódką lub wypocząć na brzegu na jednym z pól namiotowych. Na prawym brzegu Jeziora Leśniańskiego znajduje się zamek Rajsko.

Czytaj więcej: Zamek Czocha – najbardziej nawiedzone miejsce w całej Polsce

Zalew Zielona w Kaletach

Zalew Zielona w Kaletach
Zalew Zielona w Kaletach. Fot. Shutterstock

Zalew Zielona w Kaletach składa się z dwóch zbiorników i jest dość czysty, o czym świadczą bytujące tam bobry. Warto okrążyć ten urodziwy akwen pieszo lub rowerem. Jest tu ścieżka dydaktyczna i trasa turystyczna. Można tutaj wypoczywać na plaży, wypożyczyć sprzęt wodny, działają także restauracje, campingi i ośrodki wypoczynkowe.

Jezioro Rożnowskie

jezioro rożnowskie
Jezioro Rożnowskie. Fot. Shutterstock

Jezioro Rożnowskie czyli Zalew Rożnowski jest popularnym miejscem wypoczynkowym w Małopolsce. Znajduje się na Dunajcu, obok zapory wybudowano Elektrownię Rożnów. Zalew długi jest na 22 km, a głęboki maksymalnie na 35 m. By podziwiać jego urozmaiconą linię brzegową i 125 gatunków żyjących tam ptaków, warto wynająć sprzęt wodny. Popularne miejscowości letniskowe nad jeziorem to m.in. Tęgoborze, Znamirowice, Gródek nad Dunajcem i Rożnów. W Znamirowicach funkcjonuje przystań jachtowa. Plaża znajduje się m.in. w Gródku nad Dunajcem. Kąpiel w zalewie jest możliwa, ale woda zamulona.

Jezioro Sielpia

jezioro sielpia
Jezioro Sielpia. Fot. Shutterstock

Jezioro Sielpia (inaczej Sielpińskie) to zalew w województwie świętokrzyskim wybudowany w latach 60. między Kielcami a Końskimi. To popularne miejsce rekreacyjne. Warto wybrać się na spacer lub przejażdżkę rowerem albo skorzystać z oferty ośrodków wypoczynkowych. Nad zbiornikiem znajduje się Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi.

Jezioro Rybnickie

zalew rybnicki
Zalew Rybnicki. Fot. Shutterstock

Jezioro Rybnickie to zalew na Rudzie z zaporą w Rybniku Stodołach. Jest to miejsce rekreacyjne z klubami żeglarskimi, stanicą harcerską, ośrodkami wypoczynkowymi, punktami gastronomicznymi i ośrodkiem jeździeckim. W jeziorze można także łowić ryby, w dodatku bardzo duże. Jezioro Rybnickie uznane jest za jedno z najlepszych w Polsce stanowisk połowu. Tutaj złowiono m.in. największego w Polsce suma (107 kg w 2014 r.). Największy karp ważył 30,2 kg. Złowiono tutaj nawet… piranię.

Zalew Wąchocki

Zapora na zalewie w Wąchocku
Zapora na zalewie w Wąchocku. Fot. Omron, CC BY-SA 3.0

Zalew w Wąchocku powstał w 2008 roku. To sztuczny zbiornik na rzece Kamiennej będący atrakcją dla wędkarzy. Nie posiada statusu kąpieliska. Warto wybrać się tam na spacer po oświetlonej promenadzie spacerowej lub na przejażdżkę wydzieloną trasą rowerową.Zalew położony jest między ul. św. Rocha i linią kolejową. W międzywojniu istniał w tym miejscu zbiornik do celów przemysłowych.

Zalew w Kobylej Górze

zalew w kobylej górze
Zalew w Kobylej Górze. Fot. Shutterstock

Zalew w Kobylej Górze w woj. wielkopolskim (niedaleko Ostrzeszowa oraz Sycowa leżącego już w woj. dolnośląskim) to jedno z popularniejszych miejsc wypoczynku w okolicy. Zachęcają do tego piaszczyste plaże i piesza oraz rowerowa trasa dookoła zalewu prowadząca pośród lasu. Zalew nazwany jest podobno Blewązka, ale wśród okolicznych mieszkańców jest po prostu zalewem w Kobylej Górze. Zbiornik został wybudowany w latach 1978-1983 na strumyku Merszenica. Nad zalewem mają siedzibę hotele i ośrodki szkoleniowe, a także ostrzeszowski klub jachtowy i letnia szkoła surfingu.

Zalew Kamieński

Zalew Kamieński
Zalew Kamieński. Fot. Yoashca, CC BY-SA 3.0

Zalew Kamieński w okolicy Kamienia Pomorskiego, utworzono na rzece Dziwnie. Leżą nad nim także Międzywodzie, Dziwnów i Dziwnówek, więc jest to popularne miejsce wypoczynku, zwłaszcza latem. Zalew Kamieński stanowi morskie wody wewnętrzne Polski. Można tutaj m.in. wypożyczyć sprzęt wodny, a także podziwiać liczne gatunki ptaków chronionych.

Zbiornik Jeziorsko

zbiornik jeziorsko
Zbiornik Jeziorsko. Fot. Shutterstock

Zbiornik Jeziorsko jest największym w regionie łódzkim i drugim największym w Polsce pod względem powierzchni. Położony jest na Warcie i ma 42,3 kmkw. Jest także 4. w Polsce po względem pojemności, ma 202,8 mln m sześc. wody. Jeziorsko znane jest m.in. z zawodów motorowodnych. Można tam skorzystać z bazy wypoczynkowej i aktywnie spędzić czas. Zbiornik jest także miejscem bytowania wielu gatunków ptaków.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE