Strona głównaTop 10Galerie sztuki w Polsce – tu zobaczycie dzieła sztuki znane na cały...

Galerie sztuki w Polsce – tu zobaczycie dzieła sztuki znane na cały świat!

Żeby zobaczyć wyjątkowe dzieła sztuki nie trzeba jechać daleko. W naszym kraju znajdziecie wiele miejsc, gdzie czekają na Was obrazy i rzeźby na światowym poziomie. Zastanawiacie się jakie galerie sztuki w Polsce są najbardziej popularne i jakie dzieła skrywają? Oto one!

Narodowa Galeria Sztuki Zachęta

Wymieniając najbardziej znane galerie sztuki w Polsce koniecznie trzeba rozpocząć od warszawskiej Zachęty. Misją tego miejsca jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej. Galeria organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych oraz wystawy problemowe. Narodowa Galeria Sztuki gromadzi w swoich zbiorach dzieła współczesnej sztuki polskiej: malarstwa, rzeźby, instalacji, fotografii, kinematografii. Zbiory te prezentowane są w formie wystaw czasowych. Organizowane są tu także wystawy obiecujących artystów polskich i zagranicznych.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

galerie sztuki w polsce
Rynek Główny i Sukiennice w Krakowie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Kolejnym miejscem, które doceni każdy miłośnik sztuki, jest Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku. To wyjątkowe muzeum znajduje się w krakowskich Sukiennicach. Jest to najstarszy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Pierwszą stałą wystawę otwarto w Sukiennicach w roku 1884. Pierwszym zbiorem, który trafił do tej krakowskiej galerii, był monumentalny obraz Pochodnie Nerona, ofiarowany miastu przez autora, Henryka Siemiradzkiego. Obecnie dzieło jest prawdziwym skarbem i znajduje się na honorowym miejscu w sali nazwanej imieniem artysty. Inne obrazy i rzeźby, które podziwiać możecie w Sukiennicach należą do takich wybitnych polskich twórców jak: Piotr Michałowski, Artur Grottger, Jan Matejko czy Leon Wyczółkowski.

To również Wam się spodoba: Najpiękniejsze renesansowe budynki w Polsce (Top 11).

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (galerie sztuki w Polsce)

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (20 km na południowy zachód od Radomia) to doskonałe miejsce dla miłośników sztuki, które znajduje się na terenie zabytkowego zespołu pałacowego. Placówka kulturalna zajmuje prawie trzynastohektarowy zespół podworski, w skład którego wchodzą: pałac, kaplica, oranżeria, oficyna i budynki gospodarcze. Wszystko to w otoczeniu parku krajobrazowego z malowniczymi stawami i starymi drzewami. W stałej ekspozycji w Parku Rzeźby znajdują się prace wybitnych rzeźbiarzy, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Tony’ego Cragga, Krzysztofa M. Bednarskiego, Macieja Szańkowskiego, Teresy Murak.

Muzeum Współczesne Wrocław – galerie sztuki w Polsce

Jeśli lubicie awangardę, to kolejne miejsce jest właśnie dla Was. Muzeum Współczesne we Wrocławiu (przy placu Strzegomskim 2a) to placówka, której celem jest wystawianie, popularyzowanie i gromadzenie zbiorów sztuki współczesnej i sztuki wrocławskiej II połowy XX wieku. Wrocławska galeria sztuki prowadzi regularny program debat, wykładów, konferencji naukowych, projekcji filmowych oraz interdyscyplinarnych projektów społecznych. Wszystko to sprawia, że sztuka współczesna jest coraz bardziej przystępna i zrozumiała dla współczesnych widzów. Co ciekawe jest to jedyne muzeum w Polsce mieszczące się w bunkrze. To sprawia, że miejsce to nazywane jest schronem dla sztuki.

Galeria Arsenał w Białymstoku

Nie trzeba jechać do Warszawy lub Krakowa, aby obcować z najbardziej cenionymi dziełami sztuki w Polsce. Galeria Arsenał w Białymstoku to polska galeria sztuki współczesnej, która powstała w 1965 roku. Znajduje się ona w zabytkowym budynku w centrum Białegostoku przy Pałacu Branickich – najokazalszej zabytkowej budowli miasta. Muzeum stawia na nowoczesność i autorski program wystawienniczy. Prezentuje i promuje sztukę najnowszą różnych mediów: malarstwo, rzeźba, obiekty, fotografia, wideo, instalacje intermedialne czy performance. Galeria organizuje ponad 20 wystaw rocznie – indywidualnych i problemowych, czasami przedstawia również programy innych interesujących galerii. Organizujemy również koncerty muzyki awangardowej oraz pokazy filmowe.

Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – galerie sztuki w Polsce

Jeszcze jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie jest Muzeum Książąt Czartoryskich. Choć placówka gromadzi w swoich zbiorach sporo wyjątkowych dzieł sztuki, to jednak znana jest przede wszystkim z jednego, znanego na całym świecie obrazu. Dama z gronostajem to bez wątpienia najsłynniejsze dzieło w Polsce pędzla geniusza, Leonarda da Vinci. Mistrz ukończył obraz w 1490 roku na dworze mediolańskiego księcia Ludovico Sforzy il Moro. W 1788 roku obraz kupił książę Adam Czartoryski. W czasie powstania listopadowego bezcenne dzieło wywieziono z Puław do Francji. Wróciło już do Krakowa, do nowego muzeum Czartoryskich. Warto wiedzieć, że muzeum gromadzi w swoich zbiorach dzieła malarstwa europejskiego XIII–XVIII w., zabytki europejskiego i islamskiego rzemiosła artystycznego od średniowiecza do XIX w., grafiki, sztuki starożytnej oraz militaria.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE