Rzygacze, gargulce, pluwacze… lub po prostu ozdobne zakończenia rynien, zdobią wiele polskich budynków. Pozostałości okresu renesansu spotkać możemy na zewnętrznych łukach i dachach świątyń i budynków świeckich. Zastanawiacie się, gdzie zobaczycie najbardziej spektakularne rzygacze w Polsce? Znaleźliśmy je dla Was!
Rzygacze kaplicy Zygmunta na Wawelu
Wybierając najbardziej spektakularne rzygacze w Polsce, warto zacząć od krakowskiej katedry wawelskiej. To właśnie tu, na kaplicy Zygmunta znajduje się ozdoba, której warto się bliżej przyjrzeć. Wokół dachu znajduje się tu rynna, której narożniki wykonane zostały w kształcie smoczych głów. To one nadają budowli ciekawy wygląd, który wyróżnia katedrę i nadaje jej wyrazistego charakteru.
To również Was zainteresuje: Wawel – siedziba królów Polski.
Gargulce na kościele św. Jana Chrzciciela w Jaszkowej Dolnej
![rzygacze w polsce](https://polskazachwyca.pl/wp-content/uploads/2023/03/2014_Jaszkowa_Dolna_kosciol_sw._Jana_Chrzciciela_09-1400x933.jpg)
Jaszkowa Dolna to jedna ze starszych wsi w okolicach Kłodzka. Jej historia sięga roku 1320, a wybudowanego tu kościoła 1358 roku. Choć znaczna część budowli uległa zniszczeniu od pioruna pod koniec XIX wieku to jednak część obiektu udało się zachować. To właśnie na zewnętrznej części kościoła św. Jana Chrzciciela znajdują się ozdobne gargulce, dla których warto wybrać się do Jaszkowej Dolnej. Rzeźby mają kształt ludzkiej postaci z otwartą buzią, która oprócz oryginalnego wyglądu, pełni rolę rynny w deszczowy dzień.
Rzygacze w Polsce – wieża kościoła pw. NMP w Katowicach
![](https://polskazachwyca.pl/wp-content/uploads/2023/03/Katowice_-_Kosciol_NMP_-_Gargulec_01-1400x933.jpg)
Aby zobaczyć kolejne rzygacze w Polsce, powinniście skierować swoje kroki do Katowic. To tu, na wieży Kościoła Mariackiego znajdują się wyjątkowe dzieła, które warto odkryć. Rzeźby tworzone były przez artystów z piaskowca m.in. rzygacze, maszkarony, postaci rozwścieczonych zwierząt. Te straszne wizerunki, przywodzące na myśl demony, znajdują się na zewnętrznych murach świątyni. W symboliczny sposób pokazują, że to, co złe, zostaje na zewnątrz, nie ma wstępu do świętości, która czeka na nas wewnątrz gmachu.
Rzygacz na mauzoleum Donnersmarcków w Świerklańcu
![](https://polskazachwyca.pl/wp-content/uploads/2023/03/Swierklaniec_-_Gargulec-1400x933.jpg)
Zastanawiacie się, gdzie jeszcze znajdują się rzygacze w Polsce? Na przykład w Świerklańcu — niewielkiej miejscowości, położonej kilka kilometrów na zachód od Tarnowskich Gór. W północnej części parku w Świerklańcu odnajdziemy kościół i mauzoleum Donnersmarcków. Kościół wzniesiono w latach 1895-1897 według projektu architekta Juliusa Raschdorffa, który wzorował się na berlińskiej świątyni Monbijou. To, co robi spore wrażenie to właśnie rzygacze, które przedstawiają uskrzydlone smoki, czające się do skoku. Warto spędzić w tym miejscu chwilę i odkryć ich wyjątkowy urok.
Konkatedra w Ostrowie Wielkopolskim
Konkatedra św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim wybudowana została w stylu neoromańskim. Jednym z ciekawszych elementów, które przykuwają wzrok są rzygacze. Jest to ozdobne, wystające zakończenie rynny dachowej, które tu przyjęło formę paszczy smoka lub, jak niektórzy uważają, promieniującej kobiecym pięknem smoczycy.
Gdańsk – najpiękniejsze rzygacze w Polsce
Zdecydowanie najbardziej liczne i różnorodne rzygacze w Polsce znajdują się w Gdańsku. Ozdobne zakończenia rur spustowych o fantazyjnych kształtach rozpanoszyły się setkami na Starym i Głównym Mieście. Umieszczano je nietypowo: poprzedzone kamienną rynną, na przedprożach, zamiast u podstawy dachu. Są charakterystycznym elementem gdańskiej architektury. Kamienne paszcze lwów, smoków, morskich stworów dziś z rzadka tryskające deszczówką, bo straciły swe funkcje, kiedy powstała kanalizacja burzowa. Zdobią gdańskie ulice, a przede wszystkim ulicę Mariacką, gdzie występują najliczniej, a prawie wszystkie kamieniczki poprzedzają bogate przedproża. Oto najpiękniejsze z nich.