Strona głównaTop 10Najpiękniejsze renesansowe budynki w Polsce (Top 11)

Najpiękniejsze renesansowe budynki w Polsce (Top 11)

Które zabytki w naszym kraju stanowią świetne przykłady architektury renesansowej? Mamy ich całkiem sporo. Oto piękne renesansowe budynki w Polsce, które warto zobaczyć.

Ratusz w Tarnowie

Ratusz w Tarnowie. Fot. Shutterstock

Ratusz w Tarnowie znajduje się na Szlaku Renesansu i reprezentuje styl manierystyczny. Poprzedni drewniany ratusz spłonął w 1448 i zbudowano w tym miejscu ratusz właściwy i sąd, a między nimi więzienie. Budowle połączono w XVI w. i dobudowano do nich piętro. Dobudówka wyróżnia się innym budulcem i stylem.

Czytaj więcej: Ratusz w Tarnowie

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Fot. Lidia Mukhamadeeva, Shutterstock

Przebudowy Zamku Piastów Śląskich w stylu renesansowym dokonali Hohenzollernowie. Nakazali przerobić go na wzór zamku królewskiego w Krakowie. Dlatego też zamek w Brzegu nazywany jest śląskim Wawelem (dziś to woj. opolskie, ale historycznie Śląsk).

Czytaj więcej: Zamek Piastów Śląskich w Brzegu – Śląski Wawel

Sukiennice w Krakowie

Sukiennice na Rynku głównym w Krakowie
Rynek Główny i Sukiennice w Krakowie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Sukiennice powstały już wraz z lokacją miasta i pierwotnie były to drewniane kramy. Od 1559 roku Sukiennice były renesansowe. Co prawda w latach 1875-1879 przebudowano Sukiennice, jednak zachowały one swój renesansowy charakter.

Czytaj także: Podziemia Rynku w Krakowie – zdziwisz się, co skrywają

Ratusz w Poznaniu

Ratusz poznański. Fot. Zbigniew Guzowski, Shutterstock

Szczególnie fasada Ratusza w Poznaniu robi ogromne wrażenie. To trzykondygnacyjna loggia w renesansowym stylu. Attykę zdobią postaci władców z dynastii Jagiellonów. Koniecznie trzeba także zobaczyć poznańskie koziołki.

Czytaj także: Poznań – gorące serce Wielkopolski

Kamienice w Kazimierzu Dolnym

Kamienice Przybyłów w Kazimierzu Dolnym
Kamienice Przybyłów w Kazimierzu Dolnym. Fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Kamienice Przybyłów na Rynku w Kazimierzu Dolnym powstały w stylu włoskiego renesansu. W XVII w. należały do braci Przybyłów, którzy trudnili się handlem zbożem. Byli bogaci, więc zlecili renesansowe zdobienie fasad. Są tam podobizny świętych i ich imienników: św. Mikołaja i św. Krzysztofa.

Czytaj także: Kamienice Przybyłów

Zamek w Niepołomicach

Zamek w Niepołomicach
Zamek w Niepołomicach. Fot. Shutterstock

Co prawda zamek w Niepołomicach powstał jako gotycki, ale to w za Jagiellonów rozbudowano go w stylu renesansowym. Twierdza zaczęła być nazywana drugim Wawelem. Niepołomice zaczęto określać mianem drugą po Krakowie stolicą Polski (co zapoczątkował Jan Długosz).

Czytaj także: Niepołomice – druga stolica Polski w sąsiedztwie puszczy

Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu

Kamienica Orsettich w Jarosławiu
Kamienica Orsettich w Jarosławiu. Fot. Mcdrwal, CC BY-SA 3.0

To jeden z najpiękniejszych przykładów architektury renesansowej w Polsce. Kamienica powstała w XVI wieku i należała do rodzin kupieckich. Znajduje się przy jarosławskim Rynku. Dziś jest muzeum, w którym znajdują się ekspozycje obrazujące historię i kulturę miasta. W środku znajduje się m.in. częściowo zachowana polichromia z XVII i XVIII wieku.

Ratusz w Chełmnie

chełmno miasto zakochanych
Chełmno. Fot. Shutterstock

Chełmno zwane miastem zakochanych może się poszczycić szczególnie piękną wizytówką: wspaniałym Ratuszem. Choć pierwszy ratusz w tym miejscu powstał już przed 1298 rokiem, to obecny stanowi ikoniczny przykład budownictwa renesansowego w Polsce. Od 1983 roku mieści się tu Muzeum Ziemi Chełmińskiej.

Czytaj więcej: Ratusz w Chełmnie

Zamek Krasiczyn

Dziedziniec zamku Krasiczyn. Fot. Shutterstock

Zamek Krasiczyn zbudowany jest w stylu renesansowo manierystycznym. Słynną twierdzę znaną z czterech różnych wież szczególnie warto odwiedzić. Od w XVI wieku była siedzibą wielu magnackich rodów. Gościły tam też często koronowane głowy.

Czytaj więcej: Zamek Krasiczyn – wyjątkowa rezydencja czterech baszt

Ratusz w Sandomierzu

Rynek w Sandomierzu. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Ratusz w Sandomierzu był pierwotnie gotycki, a następnie przebudowany w stylu renesansowym w XVI w. i zwieńczony charakterystyczną attyką autorstwa Giovanniego Marii Padovano. Mawia się, że przypomina nieco ten we Florencji i był nim inspirowany. Jest to najstarsza budowla w Rynku.

Czytaj więcej: Sandomierz – atrakcje miasta ojca Mateusza (Top 10)

Założenie urbanistyczne Zamościa

Sam ratusz jest manierystyczno-barokowy, podobnie jak kamienice ormiańskie. Całe założenie urbanistyczne Zamościa jako miasta idealnego jest renesansowe. Fot. Shutterstock

Zamość zaprojektowano jako renesansowe miasto idealne i do tej pory można oglądać tam kamienice w dawnym układzie. Zarówno kamienice jak i ratusz przechodziły liczne przebudowy i niektóre nie noszą już śladów architektury renesansowej, jednak cały stary kompleks miejski zaprojektowano w renesansie. Głównym nurtem jest manieryzm (korzeniami sięgający dojrzałego renesansu).

Czytaj więcej: Darmowe atrakcje Zamościa – zwiedź prywatne miasto

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE