Strona głównaTop 107 pięknych regionów Polski, o których mogłeś nie słyszeć

7 pięknych regionów Polski, o których mogłeś nie słyszeć

Lubisz odkrywać nowe zakątki Polski? Oto 7 pięknych regionów naszego kraju, które zdecydowanie warto odwiedzić w tym roku. Każdy jest inny.

Polski Spisz

Polski Spisz
Polski Spisz. Fot. Shutterstock

Polski Spisz to kraina na południu Polski, leżąca między rzeką Białką a granicą Polski ze Słowacją. To niezwykle malowniczy region kraju, gdzie znajdziemy ciekawe zamki i szlak zabytkowej architektury. Nie ma za to dużych tłumów.

Czytaj więcej: polski Spisz – 5 powodów za które turyści go kochają

Ponidzie

Ponidzie, świętokrzyskie
Ponidzie, świętokrzyskie. Fot. Shutterstock

Na Ponidziu w woj. świętokrzyskim znajdziemy aż trzy parki krajobrazowe, a widoki tam są po prostu zdumiewające. Malownicze pagórki z łąkami i polami wyglądają szczególnie pięknie wiosną i latem. Ponidzie leży nad Nidą i ma do zaoferowania wiele: od dawnego grodziska, po pola lawendy jak w Prowansji, podmokłe łąki, stawy i torfowiska.

Czytaj więcej: Ponidzie – piękna kraina z trzema parkami krajobrazowymi

Pojezierze Drawskie

Jezioro Drawskie
Jezioro Drawskie. Fot. Shutterstock

To jedno z najbardziej tajemniczych pojezierzy w kraju. Słyszeliście, że Pojezierze Drawskie ma swojego U-boota? Historia zaginionego okrętu szuka potwierdzenia, a na tego kto tego dokona, czeka nagroda.

Istnieją poważne przesłanki, że okręt rzeczywiście spoczywa na dnie jeziora. W czasie II wojny światowej w dzisiejszym liceum przy ul. Parkowej w Czaplinku (zachodniopomorskie), szkolili się prawdopodobnie oficerowie niemieckiej marynarki. Ma to być jeden ze śladów potwierdzający tę teorię.

Pojezierze Drawskie to malowniczy region Polski, gdzie warto wypocząć. Łatwo tam zapomnieć o wszystkim.

Działy Grabowieckie

krasnystaw
Krasnystaw – okoliczny krajobraz. Fot. Shutterstock

To piękna kraina, gdzie znajdują się trzy rezerwaty przyrody i wiele zabytków, zwłaszcza cerkwi. Działy Grabowieckie to najwyższa część Wyżyny Lubelskiej – bardzo urozmaicona i ciekawa nie tylko przyrodniczo, ale również historycznie. W czasie II wojny światowej te tereny były świadkiem pacyfikacji niemieckiej.

Są tu parki i zespoły dworskie, wiele jest świątyń i cmentarzy, zarówno katolickich jak i prawosławnych. Można je znaleźć w takich miejscowościach jak Grabowiec, Stary Zamość, Sitno, Izbica, Miączyn, Kraśniczyn czy też Krasnystaw. 

Pogórze Kaczawskie

Góry Kaczawskie, Kraina Wygasłych Wulkanów
Pogórze i Góry Kaczawskie, Kraina Wygasłych Wulkanów. Fot. Shutterstock

Pogórze Kaczawskie na Dolnym Śląsku i Góry Kaczawskie to mało odkryte mezoregiony Polski, gdzie warto się zapuścić. Między innymi ze względu na wulkany i zamki.

To niezwykle malowniczy region, który znany jest też jako Kraina Wygasłych Wulkanów. Na jednym ze wzniesień, na wysokości 389 m n.p.m., stoi zamek Grodziec. Piękna twierdza między Złotoryją i Bolesławcem.

W zachodniej części pogórza znajdziemy jego najwyższy szczyt: Ostrzyca ma 501 m n.p.m. Jest to najwyższy wulkan w Polsce.

Z kolei część wschodnią pogórza tworzy mikroregion: Pogórze Złotoryjskie, zwane też Chełmami. Można tam oglądać bazaltowe wzniesienia.

Równina Łukowska

Stadnina, Janów Podlaski
Stadnina, Janów Podlaski. Fot. Janusz Pieńkowski, Shutterstock

Równina Łukowska to urozmaicony mezoregion na wschodzie Polski w dorzeczach Bugu i Wieprza

Wśród najciekawszych miejscowości w tych okolicach są Łuków, Kock, Janów Podlaski, Radzyń Podlaski Rokitno, Ulan Leśna Podlaska, Stanin Międzyrzec Podlaski, Wojcieszków, Biała Podlaska, Kąkolewnica, Trzebieszów, Huszlew, Konstantynów, czy też Krzywda, Adamów i Serokomla.

Często spotykanym elementem krajobrazu są tu wielkie magistrale kolejowe. Ale są także rezerwaty przyrody, a do najciekawszych należą: Jata, Topór, Kra Jurajska, Las Wagramski, Czapliniec, Chmielinne i Stary Las.

Gorce

lubań gorce
Lubań, Gorce. Fot. Shutterstock. Na zdjęciu zajawkowym także Gorce

Gorce to jeden z najpiękniejszych rejonów Polski. Ich nazwę można tłumaczyć jako gorejące, czyli płonące góry – tak właśnie wspominał je Jan Długosz. Tutaj znajdziemy miejsce rozbicia się amerykańskiego bombowca, chatkę Karola Wojtyły, czarodziejską kapliczkę i olbrzymie skały – niesamowite ostańce.

Czytaj więcej: Gorce atrakcje – płonące góry z wartkimi potokami

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE