Nie chcecie słyszeć ani słowa o piłce nożnej przez najbliższy miesiąc? Macie dość reklam z piłkarzami i gadżetów kibica w każdym sklepie? Jeśli należycie do tej mniejszości, której nie interesuje piłka nożna, polecamy wakacje i chwilę odpoczynku w czasie Mundialu. Znaleźliśmy najspokojniejsze miejsca w Polsce.

1. Z dala od ludzi, z dala od wszystkiego

Podlasie, okolice Tykocina. Jedna z najspokojniejszych krain w Polsce. Fot. Shutterstock

Tu nie ma nawet zbyt wielu turystycznych atrakcji, oczywiście poza samą tą krainą. Podlasie – tu czas płynie powoli, nietrudno znaleźć też zupełną głuszę. Gospodarstwa bardzo często zajmują rozległe tereny, a sąsiedzi mieszkają z dala od siebie. Takie widoki jak na zdjęciu można podziwiać z łatwością. Rozległe łąki i polany zamieszkuje głównie dzikie ptactwo. Kto jeszcze nie był na Podlasiu, musi to nadrobić.

2. Najspokojniejsze miejsca w Polsce – klasztory

Klasztor kamedułów w Krakowie to naprawdę samotnia, w dodatku tylko dla wybranych. Fot. Shutterstock

A może by tak pomedytować? Pielgrzymi mają do wyboru wiele sanktuariów. Są także miejsca, gdzie nie można wejść tak łatwo. To na przykład klasztor kamedułów w Krakowie, gdzie obowiązuje ścisła dyscyplina zakonna. Zwiedzać go mogą wyłącznie mężczyźni, codziennie przez cały rok. Grupy wpuszczane są co pół godziny między 8 i 11 oraz 15 i 16:30. Kobiety mogą przekroczyć bramy klasztoru zaledwie w 12 dni w ciągu roku. Są to głównie święta m.in Boże Narodzenie, Zielone Świątki czy Wniebowzięcie NMP. Kameduli mieszkają w osobnych celach i ograniczają aktywności głównie do modlitwy i pracy.

Czytaj także: Klasztor kamedułów w Krakowie – milczenie i modlitwa

Nieco luźniejsze reguły są w pobliskim opactwie w Tyńcu. Dzień benedyktynów rozpoczyna się o 5:30. Wtedy odmawiana jest jedna z pięciu modlitw dnia. O 6:30 mnisi uczestniczą w mszy konwentualnej, następnie udają się na śniadanie. Dalsza część dnia to realizacja drugiej części formuły – pracy. A zajęć w opactwie jest całkiem sporo. Na jego terenie znajduje się tzn. Dom Gości z pokojami, w których zamieszkują goście i pielgrzymi (opactwo posiada 89 miejsc noclegowych).

Więcej: Opactwo benedyktynów w Tyńcu – spektakularny klasztor na skale

3. Ukojenie nad wodą

Jezioro Święcajty
Jezioro Święcajty, Mazury. Fot. Shutterstock

Chwilę ukojenia znajdziemy nad jeziorami. Mimo sezonu wypoczynkowego na Mazurach da się znaleźć jeziorko z kawałkiem brzegu tylko dla siebie. Radzimy szukać wśród tych mniejszych. Lepiej omijać Mikołajki, Mrągowo czy Giżycko, jeśli pragnie się uniknąć tłumów, ale w wioskach między większymi miastami nietrudno o domek do wynajęcia lub gospodarstwo agroturystyczne nad wodą. Kto ma daleko na Mazury, może wybrać Pojezierze Sławskie: nie tak popularne, ale równie malownicze.

4. Mierzeja Sarbska dla kochających szum morza

Na Mierzei Sarbskiej nad Bałtykiem znajdziemy Rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska na pograniczu pobrzeża Słowińskiego i Kaszubskiego i niewielką miejscowość Osetnik. Jest dużo spokojniejsza niż sąsiednia Łeba, a warunki do odpoczynku są tam wyśmienite. Znajdziemy tam też ponadstuletnią latarnię Stilo, która należy do Szlaku Latarni Morskich.

Jeśli cenicie wypoczynek nad morzem, ale nie macie ochoty oglądać tłumów, między większymi miejscowościami naprawdę da się znaleźć uroczyska z szeroką plażą i domkami do wynajęcia lub polem kempingowym.

5. Nieodkryte Roztocze

Roztocze ma swój wyjątkowy urok. Fot. Shutterstock

Szukacie urokliwej miejscowości, w której są nie tylko pola, jeziora, lasy i góry, ale także coś do zwiedzania? Zwierzyniec to pięknie położone miasto nad Wieprzem, tuż przy Roztoczańskim Parku Narodowym, w województwie lubelskim, powiecie zamojskim.

Powstał jako jeden z ośrodków Ordynacji Zamojskiej, założonej cztery lata wcześniej przez Jana Sariusza Zamoyskiego. Początkowo powstał tutaj dwór myśliwski nad stawem. W pobliżu niego Zamoyscy zbudowali pokaźny zwierzyniec. Z kolei królowa Marysieńka kazała stworzyć staw z wyspą, a na niej altanę z przeznaczeniem na teatr. W późniejszych latach dobudowano tam nawy i powstał kościół pw. św. Jana Nepomucena zwany potocznie kościołem na wodzie.

Roztoczański Park Narodowy jest najbardziej zalesiony w Polsce i obejmuje najcenniejsze przyrodniczo obszary Roztocza. Zajmuje powierzchnię 8483 ha i na jego terenie znajduje się hodowla koników polskich. Tu znajdziecie najspokojniejsze miejsca w Polsce.

6. Beskidy – mało znane miejsca pośród turystycznych hitów

Beskidy dzielą się na wiele pasm, niektóre są spokojniejsze od pozostałych. Fot. Shutterstock

Obok popularnych miejscowości w Beskidach takich jak na przykład Rabka-Zdrój, znajdziemy choćby takie perły jak Gorce, jedne z najpiękniejszych gór w Polsce. eskidy Środkowe są już dość niewysokie i mniej oblegane przez turystów. To tu znajduje się Beskid Niski.

Pokochacie tę ciszę i mniej znane górskie ostępy. Znajduje się tu jeden z najmniej znanych polskich parków narodowych – Magurski. Możecie wstąpić także do Jaśliskiego Parku Krajobrazowego, a na nocleg zatrzymać się na kempingu w namiocie lub camperze. Są także uzdrowiska z wodami mineralnymi, m.in. Rymanów-Zdrój, Wysowa-Zdrój, czy też bardziej znany Iwonicz-Zdrój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj