Strona głównaTop 10Gdzie jechać na wakacje w Polsce? Oryginalne pomysły

Gdzie jechać na wakacje w Polsce? Oryginalne pomysły

Nie wiesz, gdzie jechać na wakacje w Polsce, a masz ochotę na miejsce, którego wcześniej nie polecaliśmy? Mamy kilka nowych propozycji. Polska to różnorodny kraj, zdziwisz się, ile jest jeszcze do odkrycia.

Zamek w Bodzentynie

zamek w bodzentynie ruiny
Zamek w Bodzentynie, fot. Shutterstock

Co prawda to ruiny (w woj. świętokrzyskim, w powiecie kieleckim), ale jakże malownicze. Pierwszy dwór nad Psarką w tym miejscu postawił biskup krakowski Bodzanta. Z polecenia kolejnego biskupa w II poł. XIV w. stanął w tym miejscu murowany zamek. Jednym z ważniejszych wydarzeń był pobyt króla Władysława Jagiełły na zamku w 1410 roku przed bitwą pod Grunwaldem. W kolejnych wiekach zamek rozkwitał i był przebudowany na renesansowy a potem barokowy. Gdy zakończono budowę pałacu biskupów w Kielcach, upaństwowiono zamek w Bodzentynie (w 1789 r.), przekształcono w spichlerz i szpital. W kolejnych latach popadał w ruinę.

Sprawdź inne wspaniałe miejsca: Świętokrzyskie atrakcje – 33 skarby zdumiewającego województwa.

Wąwóz Homole

Wąwóz Homole w Rezerwacie Biała Woda w Pieninach
Gdzie jechać na wakacje w Polsce? Może wąwóz Homole w Rezerwacie Biała Woda w Pieninach. Fot. Shuterstock

Wąwóz Homole leży w rezerwacie Biała Woda. Są tam pobierane niewielkie opłaty za wstęp, a sama atrakcja znajduje się przy parkingu. Wąwóz ma około 800 m długości a trasa nie jest trudna. Na miejscu zobaczymy m.in. kamienne kręgi, z którymi związana jest legenda. Podobno na kamieniach zapisano szyfrem losy wszystkich ludzi na świecie. Jak niesie wieść, jedyną osobą mogącą odczytać tajemny szyfr był pewien pop, ale Bóg odebrał mu mowę, by ludzie pozostali nieświadomi swych losów.

Przeczytaj także: Pieniny – atrakcje dla aktywnych i leniuchów.

Góra Żar

góra żar i zbiornik wodny na szczycie
Góra Żar kryje na szczycie niespodziankę. Fot. Shutterstock

Góra Żar koło Żywca w Beskidzie Małym to charakterystyczne wzniesienie ze zbiornikiem wodnym na szczycie. To akwen należący do Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar.

Wysokość szczytu to 761 m n.p.m. Do atrakcji na górze Żar i w okolicy można zaliczyć kolej terenową, której wagonikami można wjechać na szczyt, a także tor saneczkowy. Warto tutaj także spróbować paralotniarstwa, jeśli jeszcze nie wiecie gdzie jechać na wakacje w Polsce.

Przeczytaj więcej: Góra Żar – jedyna podziemna elektrownia i piękne miejsce na Śląsku.

Jezioro Nyskie

jezioro nyskie i jego niezmącona tafla
Jezioro Nyskie jest bardzo malownicze. Fot. Shutterstock

Jezioro Nyskie na Opolszczyźnie jest popularnym miejscem odpoczynku, zbiornikiem retencyjnym wyposażonym w plaże strzeżone i otoczonym przez Góry Opawskie, Bardzkie i Złote. Zbiornik powstał w 1972 roku na Nyskie Kłodzkiej.

W okolicy warto zobaczyć Nyski Obszar Chronionego Krajobrazu Otmuchowsko. Oprócz spacerów i pływania w Jeziorze Nyskim, polecamy rejsy i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Jest dużo więcej do przeżycia: Opolskie atrakcje – top 25 miejsc, które trzeba zobaczyć na Opolszczyźnie.

Bazylika na Świętym Krzyżu (Łysej Górze)

Bazylika na Świętym Krzyżu Łysej Górze
Być może bazylika na Świętym Krzyżu jest odpowiedzią gdzie jechać na wakacje w Polsce. Fot. Shutterstock

Bazylika na Świętym Krzyżu to najstarsze polskie sanktuarium. Pełna jego nazwa to bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się na Świętym Krzyżu (Łysej Górze) w Górach Świętokrzyskich, w diecezji sandomierskiej.

Od XV wieku jest to miejsce szczególnego kultu. Sanktuarium i klasztor Misjonarzy Oblatów M.N., to najbardziej znane atrakcje Łysej Góry.

Założenie opactwa benedyktynów na Łysej Górze przypisuje się Bolesławowi Chrobremu w 1006 roku. Nazwa pochodzi z XIV w. od relikwii drzewa krzyża świętego, na którym miał umrzeć Jezus Chrystus i które są tam przechowywane.

Jednym z ciekawszych okresów w historii klasztoru było założenie tu w 1884 roku ciężkiego więzienia kryminalnego przez rosyjskich zaborców. Więzienie funkcjonowało do II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku klasztor został częściowo zniszczony po bombardowaniu Luftwaffe. Między 1941 a 1944 rokiem Niemcy więzili w klasztorze jeńców radzieckich.

Czytaj więcej: Bazylika na Świętym Krzyżu w przewodniku Polska Zachwyca

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie
Gdzie jechać na wakacje w Polsce? Może zamek w Rzeszowie. Fot. Shutterstock

Zamek w Rzeszowie nie od razu był własnością Lubomirskich. Jego fundatorem był kasztelan czchowski i sandomierski Mikołaj Spytek Ligęza. Przyjął formę palazzo in fortezza, czyli pałacu z elementami warowni obronnej. Następnie zamek trafił w ręce Lubomirskich.

Lubomirscy inwestowali bardzo w nieruchomości. Wśród ich najważniejszych włości oprócz Lubomierza można wymienić Bochnię, Wieliczkę, ale także właśnie Rzeszów.

W zamku w czasie wojny i okupacji działało więzienie, w którym zamknięto kilka tysięcy Polaków. W zamkowych lochach dokonywano wyroków, z kolei zwłoki chowano na cmentarzu w Pobitnem. Rozstrzeliwania były dokonywane na placu zamkowym.

Zobacz więcej Podkarpackie zamki – jedne z najpiękniejszych w Polsce (Top 8).

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE