Strona głównaTop 10Jeziora mazurskie – piękne nie tylko latem!

Jeziora mazurskie – piękne nie tylko latem!

Jeziora mazurskie to wizytówka naszego kraju. Można tu przyjemnie spędzić czas na wiele sposobów – aktywnie pływając, żeglując czy łowiąc ryby lub po prostu relaksując się z książką albo opalając. Wyjątkowa kraina Wielkich Jezior Mazurskich to doskonały kierunek na wakacje, ale nie tylko. Mazury są niezwykle piękne o każdej porze roku.

Jezioro Święcajty

jeziora mazurskie - święcajty
Jeziora mazurskie – Jezioro Święcajty. Fot. Shutterstock

Jezioro Święcajty to popularne miejsce wypoczynku, wycieczek żeglarskich i doskonały punkt na piknik połączony z opalaniem. Nie jest zbiornikiem samodzielnym i tworzy kompleks wraz z pięcioma innymi jeziorami: Kisajty, Kisajno, Dargin, Dobskim oraz Mamry Północne. Na zbiorniku znajdują się dwie wyspy – Tartaczna i Kocia. Pobyt tutaj usatysfakcjonuje żeglarzy, kajakarzy oraz wędkarzy. Ci ostatni złowią tu m. in. węgorza, lina czy sandacza.

Kisajno

mazury jezioro kisajno
Jezioro Kisajno. Fot. Shutterstock

Jeziora mazurskie mają wśród swoich szeregów przedstawiciela, który wygląda niczym archipelag Palau na Pacyfiku – to nasze piękne Kisajno. Na jeziorze znajduje się kilka wysp, które są ścisłymi rezerwatami przyrody dlatego nie wolno tam cumować. Dla żeglarzy Kisajno jest jeziorem tranzytowym pomiędzy Niegocinem a Mamrami. Okolica ta jest malowniczo otoczona lasami sosnowymi.

Jeziora mazurskie – Śniadrwy

jezioro śniardwy
Jezioro Śniardwy. Fot. Shutterstock

Śniadrwy to jedno z najbardziej rozpoznawalnych jezior w Polsce, jest to również największy tego typu zbiornik w naszym kraju. Ze względu na swój spektakularny rozmiar nazywane jest mazurskim morzem. Miłośnicy żeglugi muszą być jednak ostrożni – jezioro to jest niezwykle płytkie (średnia głębokość to około 10 metrów). Na Śniardwach znajduje się 8 wysp. Najciekawszą historię skrywa w sobie Czarci Ostrów. W latach 1784-1786 za czasów Fryderyka Wielkiego na wyspie wzniesiono wojskowy magazyn żywnościowy zwany również Fortem Lyck.

Selmęnt Wielki

Jeziora mazurskie zapierają dech w piersiach. Fot. Shutterstock

Jezioro Selmęt Wielki na Pojezierzu Ełckim należy do najbardziej malowniczych. Bywa nazywane też Selmentem Wielkim lub Szelmentem. Sielski klimat przyciąga tu wielu turystów. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy. Powierzchnia jeziora wynosi aż 1 273 ha. Warto wybrać się kajakiem bądź łódką wgłąb jeziora. Wpływa tutaj rzeka Lega. Selmęt Wielki długi jest na ponad 11 km. W najgłębszym miejscu ma 22 m.

Jędzelewo

jeziora mazurskie – jędzelewo
Jezioro Jędzelewo. Fot. Shutterstock

Czy jeziora mazurskie zachwycają również jesienią? Oczywiście, wystarczy pojechać nad urocze Jędzelewo. Ten zbiornik wodny położony w otoczeniu lasów w zimniejszych miesiącach prezentuje się wyjątkowo. Okolica zachęca do spacerów i obcowania z naturą. Na jeziorze Jędzelewo położone są dwie malownicze wyspy. Miejsce to stanowi część Obszaru Chronionego Krajobrazu Pojezierza Ełckiego. 

Niegocin

jezioro niegocin mazury kraina wielkich jezior mazurskich
Jeziora mazurskie to idealna propozycja na letni urlop. Miło czas można spędzić np. nad Niegocinem. Fot. Shutterstock

Niegocin jest  trzecim co do wielkości akwenem na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich. W okolicach jeziora mieści się wiele ośrodków wypoczynkowych oraz atrakcyjnych turystycznie miejscowości m.in Giżycko, Strzelce czy Wilkasy. Jezioro Niegocin jest niewątpliwie jednym z najbardziej popularnych mazurskich jezior i co roku odwiedza go wielu turystów. Przez jezioro prowadzi szlak rejsów statków wycieczkowych co jest dodatkową atrakcją tego miejsca.

Jeziora mazurskie – Mamry

Jezioro Mamry to jeden zbiornik wodny, potocznie tą nazwę stosuje się jednak dla całego kompleksu jezior. Fot. Shutterstock

Mamry to jedno z największych jezior w Polsce, zachwycające swoim pięknem. Według urzędowego nazewnictwa tą nazwą można określać jedynie zbiornik nazywany Mamry Północne. Potocznie tytułuje się tak kompleks 6 jezior – Kisajty, Kisajno, Dargin, Święcajty, Dobskie oraz Mamry Północne. Przez Mamry prowadzi trasa żeglugowa, to także popularne miejsce wypoczynkowe z wieloma domkami letniskowymi i ośrodkami wypoczynkowymi i wypożyczalniami sprzętu wodnego dookoła.

Jezioro Drwęckie

jeziora mazurskie – jezioro drwęckie
Jezioro Drwęckie. Fot. Shutterstock

Jezioro Drwęckie leży częściowo w Ostródzie, na Pojezierzu Iławskim. Zalesione lasy i wyspa na środku jeziora 22-metrowej głębokości tworzą piękny krajobraz. Warto wybrać się szlakiem wodnym kanałem śluzy Ostróda i dalej do jeziora Pauzeńskiego przez śluzę Mała Ruś na jezioro Szeląg Wielki .

Podmokłe brzegi jeziora i bagniste lasy powodują, że można je eksplorować głównie kajakami i żaglówkami, ale są także piesze trasy turystyczne dookoła. Po pobycie w tym miejscu warto rozpocząć wędrówkę Kanałem Elbląskim, który wypływa waśnie stąd. Jeziora mazurskie sprzyjają uprawianiu sportów. Tu np. można popływać na desce.

Jezioro Pniewskie

jezioro pniewskie
Jeziora mazurskie przyciągają wielu wędkarzy. Fot. Shutterstock

Jezioro Pniewskie znajdziemy na Pojezierzu Mazurskim w gminie Węgorzewo. Jest jednym ze zbiorników w dorzeczu Węgorapy i Pregoły w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Nad jeziorem leży Pniewo, a w pobliżu Sztynort. W tej okolicy budowano bunkry i umocnienia III Rzeszy w czasie II wojny światowej. W Jeziorze Pniewskim możemy łowić, m.in. liny i szczupaki. Co ciekawe, to jedno z płytszych dużych jezior w Polsce, jego maksymalna głębokość wynosi zaledwie 2,1 m. Jest długie na 1150 m i szerokie na 650 m.

Może zainteresuje Cię również: Polskie jeziora, które Cię zachwycą

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE