Strona głównaZ dronaKraków i okolice – atrakcje widziane z drona

Kraków i okolice – atrakcje widziane z drona

Jakie atrakcje kryje Kraków i okolice? Turyści zazwyczaj odwiedzają Wieliczkę i Auschwitz, ale to tylko ułamek miejsc wartych zobaczenia. Oto zestawienie ciekawych miejsc wokół stolicy Małopolski widzianych z drona.

Dolina Będkowska

Dolina Będkowska latem
Kraków i okolice atrakcje – Dolina Będkowska. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Widoki tutaj są niezwykłe. Dolina Będkowska niedaleko Ojcowskiego Parku Narodowego położona jest nie tak daleko od Krakowa, a wciąż dość mało znana. Turyści odwiedzają zdecydowanie częściej zamki w Pieskowej Skale i Ojcowie niż to miejsce. A Dolina Będkowska kryje uroczo położone domki między pamiętającymi okres jury wapieniami.

Dolina Będkowska latem z drona
Dolina Będkowska. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Polecamy zatrzymać się na kempingu Brandysówka. Czekają tam świeże powietrze, piękne krajobrazy, konie i agroturystyka, jedyne kilkanaście kilometrów od Krakowa.

Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki w Krakowie
Kopiec Kościuszki w Krakowie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Kraków i okolice warto zwiedzić dla kopców. Wzniesienie kopca Kościuszki był związane z narastającym kultem tego bohatera. Było to szczególnie widoczne w Krakowie, z którym generał był związany – w tym mieście został też pochowany. Ludność coraz mocniej dopominała się upamiętnia Kościuszki. Rozpoczęto zbiórkę na ten cel, jednak nikt nie potrafił podjąć jednoznacznej decyzji jaka forma oddania hołdu będzie najbardziej odpowiednia. Ostatecznie zdecydowana się na usypanie kopca, na wzór istniejących już dla upamiętnienia Krakusa i Wandy. Kopiec Kościuszki znajdziemy w dzielnicy Zwierzyniec w Krakowie.

Sprawdź szczegóły: Kopiec Kościuszki w Przewodniku Polska Zachwyca

Zamek Tenczyn

Zamek Tenczyn w Rudnie
Zamek Tenczyn w Rudnie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Zamek Tenczyn to piękna forteca na Szlaku Orlich Gniazd. Znajduje się 25 km na zachód od stolicy Małopolski. Ciekawostką jest fakt, że zamek Tenczyn posadowiony jest na dawnym stożku wulkanicznym.

Zamek Tenczyn w Rudnie
Zamek Tenczyn w Rudnie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Pierwszy drewniany zamek powstał tam na początku XIV wieku. W zamku byli więzieni Krzyżacy, wzięci jako jeńcy po bitwie pod Grunwaldem. Zamek nadal się rozbudowywał. Tęczyńscy, którzy nim władali, byli wielkimi właścicielami ziemskimi. Mieli swoje wsie, folwarki, a na samym zamku istniał browar. Bywali tu i tworzyli Mikołaj Rej z Nagłowic i Jan Kochanowski. Dziś zamki rozsławiają Kraków i okolice.

Sprawdź szczegóły: Zamek Tenczyn w Przewodniku Polska Zachwyca

Barbakan

Barbakan w Krakowie
Barbakan w Krakowie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Na krakowskich Plantach znajdziemy najbardziej wysunięty na północ fragment fortyfikacji miasta. Barbakan postawiono w latach 1498-99 za panowania króla Jana Olbrachta. Był niegdyś połączony z Bramą Floriańską i bronił tej części miejskich umocnień. Mury zostały zaopatrzone w otwory strzelnicze. Do bram Barbakanu wiodły mosty zwodzone nad fosą.

Opactwo benedyktynów w Tyńcu

Opactwo benedyktynów w Tyńcu
Opactwo w Tyńcu. Fot. Shutterstock

Opactwo benedyktynów w Tyńcu stoi na wapiennej skale, tuż obok brzegu Wisły. Miało wspomóc odbudowę Kościoła i kraju. Według miejscowej tradycji opactwo benedyktynów w podkrakowskim Tyńcu zostało założone w 1044 roku. Budowla miała zostać ufundowana przez Kazimierza I Odnowiciela lub Bolesława II Szczodrego. To dziś bardzo znany klasztor z jakiego słynie Kraków i okolice.

Dzień benedyktynów rozpoczyna się o 5:30. Wtedy odmawiana jest jedna z pięciu modlitw dnia. O 6:30 mnisi uczestniczą w mszy konwentualnej, następnie udają się na śniadanie. Dalsza część dnia to realizacja drugiej części formuły – pracy. A zajęć w opactwie jest całkiem sporo. Na jego terenie znajduje się tzn. Dom Gości z pokojami, w których zamieszkują goście i pielgrzymi

Sprawdź szczegóły: Opactwo benedyktynów w Tyńcu w Przewodniku Polska Zachwyca

Wawel

wawel zamek królewski w krakowie
Kraków i okolice atrakcje – Wawel. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Nie wszystkie zabytki Krakowa cieszą się tak dużym powodzeniem jak zamek na Wawelu. To druga, najważniejsza atrakcja Krakowa. W przeszłości zamek ten był domem wielu królów Polski. Dziś to bezcenny zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamek Królewski na Wawelu można uznać za najważniejszy w Polsce. Znaleziska odnalezione na Wawelu wskazują, że pierwsi osadnicy mogli zamieszkiwać tu nawet 100 tys lat p.n.e. Tutaj swoją siedzibę miało plemię Wiślan, których państwo powstało na przełomie VIII i IX wieku.

Sprawdź szczegóły: Zamek królewski na Wawelu w Przewodniku Polska Zachwyca

Grodzisko

kraków i okolice atrakcje grodzisko
Grodzisko w pobliżu Ojcowa. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Grodzisko to ciekawa formacja skalna w miejscowości Jerzmanowice na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to wzniesienie zwane też Wzgórzem 502 lub Skałą 502, o wysokości 313 m n.p.m. (dawne pomiary wskazywały na 502 m, stąd nazwa). To drugie co do wysokości wzniesienie na całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i najwyższe na Wyżynie Olkuskiej. Jak widać Kraków i okolice obfitują w atrakcje dla aktywnych. W pobliżu znajduje się Jaskinia Nietoperzowa.

Sukiennice w Krakowie

sukiennice na rynku głównym w krakowie
Kraków i okolice atrakcje – Sukiennice krakowskie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

W Sukiennicach możemy nieodpłatnie obejrzeć wystawę polskiego malarstwa i rzeźby z XIX wieku. To największa stała ekspozycja tego typu składająca się z czterech sal wystawowych. W poszczególnych pomieszczeniach znajdziemy zbiory podporządkowane innej tematyce. W zbiorach galerii znajduje się m.in. obraz wybitnego Jana Matejki Kościuszko pod Racławicami.

Sprawdź szczegóły: Sukiennice w Przewodniku Polska Zachwyca

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Kraków i okolice obfitują w atrakcje. Pustynia Błędowska leży już nieco oddalona od Krakowa w okolicach Dąbrowy Górniczej, ale jest jedyną taką formacją w Polsce, a nawet unikatowym skupiskiem piasków śródlądowych w Europie.

Pustynia według legend powstała dzięki diabłu. Czarty zbiesiły się, że ludzie tworzą w okolicy Olkusza kolejne kopalnie srebra i ołowiu, a stukot kilofów przeszkadza diabłom w złowieszczych podziemnych naradach. Belzebub nabrał więc w wór piasku znad morza i przytargał aż do granicy Śląska i Małopolski.

Sprawdź szczegóły: Pustynia Błędowska w Przewodniku Polska Zachwyca

Klasztor kamedułów w Krakowie

kraków i okolice atrakcje klasztor kamedułów
Klasztor kamedułów w Krakowie. Fot. Shutterstock

Jakie jeszcze atrakcje kryje Kraków i okolice? Na Srebrnej Górze w otoczeniu lasu Wolskiego znajduje się kościół i klasztor kamedułów. To niezwykle pięknie położone miejsce jest domem dla niewielkiego zakonu, który żyje według bardzo surowych zasad. Mnisi spędzają tu czas głównie w odosobnieniu, modląc się i kontemplując.

Ze względu na reguły zakonne jakich przestrzegają mnisi, klasztor nie jest dostępny dla wszystkich. Zwiedzać go mogą wyłącznie mężczyźni, codziennie przez cały rok. Kobiety mogą przekroczyć bramy klasztoru zaledwie w 12 dni w ciągu roku. Są to głównie święta m.in Boże Narodzenie, Zielone Świątki czy Wniebowzięcie NMP.

Sprawdź szczegóły: Klasztor kamedułów w Krakowie w Przewodniku Polska Zachwyca

Ojcowski Park Narodowy

kraków i okolice atrakcje Ojcowski Park Narodowy
Kraków i okolice – Ojcowski Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Ojcowski Park Narodowy został utworzony na terenie województwa małopolskiego w 1956 roku. Zajmuje powierzchnię 21,46 kilometra kwadratowego, co daje mu tytuł najmniejszego parku narodowego w Polsce. Pełen jest wapiennych skał, ostańców i kanionów.

Ojcowski Park Narodowy to królestwo jaskiń. Od 1992 roku prowadzony jest specjalny spis, który kataloguje wszystkie groty. Oficjalnie umieszczono w nim 400 obiektów. Szacuje się, że może być nawet 700 jaskiń, które powstały głównie dzięki działaniu wód. Część z nich jest udostępniona do zwiedzania. Warto odwiedzić m.in. najbardziej znaną Jaskinię Łokietka.

Sprawdź szczegóły: Ojcowski Park Narodowy w Przewodniku Polska Zachwyca

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE