Lądek-Zdrój to uzdrowiskowa miejscowość na Dolnym Śląsku słynąca z termalnych wód leczniczych, pięknej architektury i zdumiewającej przyrody. Warto wybrać się tu na zasłużony odpoczynek. Jakie atrakcje Lądku-Zdroju są godne polecenia? Oto najpiękniejsze miejsca w tym urokliwym miasteczku.
Most kryty
Kryty most nad Białą Lądecką w Lądku-Zdroju jest podobno jedyną tego typu konstrukcją w Polsce. Unikatowa przeprawa powstała w latach 30. XX wieku i połączyła obiekty sanatoryjne. Można tędy dojść z willi przy ul. spacerowej do budynków przy ul. Kościuszki. Nie można przepuścić takiej atrakcji podczas wizyty w Lądku-Zdroju.
Ratusz
Eklektyczny Ratusz w Lądku-Zdroju jest ozdobą Rynku. Pierwsza budowla w tym miejscu stała już w XVI wieku, a obecny Ratusz pochodzi z 1872 roku. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczne schody przypominające odrobinę te przy Ratuszu w Zamościu, a także na stojący nieopodal pręgierz.
Rynek w Lądku-Zdroju
To jedno z najpiękniejszych miejsc nie tylko w Lądku-Zdroju, ale i całej Polsce. Piękny Rynek z barokowym i renesansowymi kamieniczkami głównie z XVIII i XIX wieku dosłownie przenosi w czasie. Szczególnie piękna jest barokowa kolumna wotywna Trójcy Świętej. Rynek w Lądku-Zdroju to idealne miejsce do nakręcenia jakiegoś filmu kostiumowego osadzonego w XIX w.
Zobacz także: Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku
Zdrój Wojciech
Zdrój Wojciech to bardzo ciekawy budynek z ozdobną kopułą i okrągłym basenem termalnym. Dziś mieści się tam hotel. Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. Powstała w 1680 r. nad źródłem wody termalnej. W XIX w. obiekt przeszedł przebudowę w stylu neobarokowym.
Jaskinia Radochowska
W Górach Złotych znajduje się Jaskinia Radochowska, której nazwa wzięła się od wsi Radochów w gminie Lądek-Zdrój. Ma 256 m długości i powstała w pliocenie. Odkryto ją w XVIII wieku i wkrótce stała się popularnym miejscem wycieczek kuracjuszy wypoczywających w zakładach leczniczych w Lądku-Zdroju. W środku znajduje się m.in. niewielka komnata z jeziorkiem krasowym. W Jaskini Radochowskiej mieszka kilka gatunków nietoperzy.
Czarna Góra
12 km dzieli Lądek Zdrój i Sienną na Dolnym Śląsku, gdzie znajduje się ośrodek narciarski Czarna Góra. To jeden z najprężniej działających ośrodków narciarskich w województwie. Warto o tym wiedzieć szukając jakie Lądek-Zdrój atrakcje ma dostępne zimą.
Ruiny zboru
Ruiny kościoła ewangelickiego w Lądku-Zdroju leżą niemal w centrum miasta, więc są często odwiedzane przez turystów. Kościół pw. Salwatora, czyli Zbawiciela, zbudowano w 1846 r., a w jego budowie pomogła protestancka królewna Marianna Orańska, której pałac znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej. Po przebudowie w 1929 r. kościół odwiedzili nawet Hohenzollernowie. W kwietniu 1999 r. świątynia spłonęła i od tego czasu jest ruiną. Znajduje się w rękach prywatnych i są plany jej rewitalizacji i udostępnienia do zwiedzania wieży widokowej.
Pałac Marianny Orańskiej
Niejako „wywołany do tablicy” poprzednim slajdem pałac Marianny Orańskiej także powinien znaleźć się w zestawieniu. Niderlandzka królewna była mecenaską sztuki i wpłynęła na rozwój kulturalny tych okolic w XIX w. Jej spuścizną jest fantastyczny pałac w Ząbkowicach Śląskich, 30 km od Lądka-Zdroju. Neogotycka budowla i jej bogata historia robią wrażenie.
Czytaj więcej: Kamieniec Ząbkowicki – spektakularny pałac w Kotlinie Kłodzkiej
Most gotycki św. Jana Nepomucena
Most gotycki w Lądku-Zdroju przetrwał wieki i oparł się każdej dotychczasowej powodzi. Liczy ponad 450 lat. Kamienna dwuprzęsłowa przeprawa powstała około 1565 roku. Dziś porośnięta jest dziką roślinnością. Most wyłączono z ruchu kołowego, by przetrwał jeszcze dłużej. Jego nazwa wzięła się od zdobiącej go figury św. Jana Nepomucena.