Strona głównaTop 10Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku

Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku

Nie sposób wybrać 10 czy choćby 20 najpiękniejszych miejsc na Dolnym Śląsku. Najbardziej tajemnicze województwo w Polsce może się pochwalić niezliczonymi atrakcjami zapierającymi dech w piersiach. Oto najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku naszym zdaniem. Coś byście dopisali?

Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły. Fot. Shutterstock

Fascynujące Śnieżne Kotły są wyrzeźbione przez zlodowacenia. Można je znaleźć między Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem. Niektóre ściany mają 150 m wysokości.

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zachwycający swoim usytuowaniem dumnie wznoszący się nad Piekielną Doliną zamek Chojnik, to jedno z najpiękniejszych miejsc na Dolnym Śląsku. Chojnik został zbudowany w XIII wieku przez Bolesława Łysego-Rogatka i rozbudowany przez Bolka Surowego.

Zainteresuje Cię także: Zamek Chojnik – karkonoska atrakcja nad Piekielną Doliną

Kościółek Wang

Karpacz, świątynia Wang, fot. Artur Kowalczyk

Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku są także w Karpaczu. Kościółek Wang przewieziono tam w częściach i złożono na miejscu. Pierwotnie był świątynią stojącą w Vang w Norwegii, zbudowaną w całości z drewna bez użycia gwoździ. Kościół powstał na przełomie XII i XIII wieku.

Czytaj więcej: Kościół Wang w Karpaczu – odrobina Norwegii w Sudetach

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie. Fot. Shutterstock

Wodospad Szklarki w Szlarskiej Porębie jest drugim co do wysokości w polskich Karkonoszach. Ma 13 metrów wysokości i zachwyca piękną kaskadą: szeroką na górze i zwężającą się ku dołowi. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Sudetach.

Czytaj także: Polskie wodospady – siła zaklęta w wodzie (top 6)

Zamek Książ

zamek książ z drona
Zamek Książ. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Największy zamek na Dolnym Śląsku, według wielu najpiękniejszy, a na pewno najbardziej tajemniczy za sprawą ciągnących się pod nim tuneli o nie do końca znanym przeznaczeniu. Obecnie duża ich część jest udostępniona do zwiedzania.

Zaciekawi Cię także: Riese i tunele pod zamkiem Książ. Co skrywają?

Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku – Góry Stołowe

Kudowa-Zdrój widziana z Parku Narodowego Gór Stołowych. Fot. Shutterstock

Niesamowite Góry Stołowe słyną ze Szczelińca, Błędnych Skał i najpiękniejszych na Dolnym Śląsku panoram. Widoki jakie rozpościerają się stamtąd choćby na Kudowę-Zdrój zapierają dech w piersiach.

Zobacz więcej: Góry Stołowe – magia zaklęta w skałach

Kościół Pokoju w Świdnicy

Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku – Kościół pokoju w Świdnicy. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

To największa drewniana świątynia na świecie i jeden z trzech tak zwanych Kościołów Pokoju na Dolnym Śląsku (do dziś zachowały się dwa). Kościół ten został wykonany wyłącznie z drewna i bez gwoździ. Oba Kościoły Pokoju to zabytki wpisane na listę UNESCO.

Zobacz także: Kościół Pokoju – drewniany cud w Świdnicy i Jaworze

Ostrów Tumski we Wrocławiu

most tumski ostrów tumski wrocław
Most Tumski, Ostrów Tumski, Wrocław. Fot. Shutterstock

Najbardziej romantyczna część Wrocławia z najpiękniejszymi trasami spacerowymi, idealna by zabrać tu ukochaną osobę. Dodatkowo jest to najstarsza część miasta, gdzie kiedyś stał zamek.

Zobacz również: Ostrów Tumski we Wrocławiu – 7 miejsc, które koniecznie powinieneś zobaczyć

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyk w Szklarskiej Porębie. Fot. Shutterstock

Wodospad Kamieńczyka jest drugim w Szklarskiej Porębie obok Wodospadu Szklarki. Jest najwyższy w Sudetach, a za nim kryje się piękna grota zwana Złotą Jamą. Można dojść tu szlakiem ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę.

Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku – Zamek Bolczów

Zamek Bolczów. Fot. Wojciech Orligóra, CC BY-SA 3.0

Piękne ruiny zamku Bolczów wznoszą się w malowniczych Rudawach Janowickich. Zamek jest łatwo dostępny piechotą, choć wznosi się na skale. Powstał w XIV wieku dla rodu Bolczów.

Zobacz także: Zamek Bolczów – malownicze ruiny w Rudawach Janowickich

Śnieżka

Śnieżka
Śnieżka. Fot. Kozer, Shutterstock

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy, jak również Czech. Rozpościerają się stąd najpiękniejsze na Dolnym Śląsku widoki, a przy dobrej pogodzie można dostrzec Sky Tower we Wrocławiu.

Kościół Pokoju w Jaworze

Kościół pokoju w Jaworze. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Kościół Pokoju w Jaworze to przepiękna drewniana konstrukcja z drewna, słomy i gliny z 1654 roku. Mimo tego przetrwała w doskonałym stanie. Na uwagę zasługują m.in. organy oraz empory ze scenami ze Starego i Nowego Testamentu.

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich

Ząbkowice Śląskie
Ząbkowice Śląskie, Krzywa Wieża. Fot. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich jest jedną z atrakcji miasta Frankenstein. Taką właśnie nazwę nosiło ono dawniej. Nie bez przyczyny doszukujecie się związku z potworem doktora Frankensteina: taki związek jest, a w dodatku historia jest bardzo mroczna!

Koniecznie o tym przeczytaj: Ząbkowice Śląskie – atrakcje miasta Frankenstein. Lepiej usiądźcie!

Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku – Karkonoski Park Narodowy

Pielgrzymy, Karkonoski Park Narodwy. Fot. Shutterstock

Niepowtarzalny Karkonoski Park Narodowy jest jednym z popularniejszych w Polsce, ale za każdym razem zachwyca czymś nowym. Kryją się tu najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku. Nie warto go omijać.

Zobacz także: Karkonosze – atrakcje i ciekawe miejsca w krainie Ducha Gór (Top 12)

Zamek Czocha

Zamek Czocha, Leśna. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Jeden z naszych ulubionych zamków w Polsce, jeden z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku, a z pewnością świetnie zachowany i najbardziej nawiedzony. Można się tu zatrzymać na noc!

Zainteresuje Cię również: Zamek Czocha – najbardziej nawiedzone miejsce w całej Polsce

Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku – most gotycki w Kłodzku

Most gotycki w Kłodzku. Fot. Radosław Maciejewski, Shutterstock

Ta przypominająca most Karola w Pradze przeprawa jest najstarszą w całym regionie i być może najpiękniejszą na Dolnym Śląsku. Ciekawy jest sposób jej wykonania, bo do jej stworzenia potrzebna była zaprawa z kurzych jaj. Na most gotycki w Kłodzku mówi się czasami most na jajach.

Zaciekawi Cię także: Most gotycki w Kłodzku – najstarszy w regionie

Bazylika w Krzeszowie

bazylika w Krzeszowie
Bazylika w Krzeszowie. Fot. Shutterstock

Dla wielu jest to najpiękniejszy na Dolnym Śląsku kościół, bo stanowi perełkę barokowego stylu. Jego wnętrza wręcz ociekają złotem, ale mimo przepychu obiekt zachowuje klasę.

Zobacz więcej: Bazylika w Krzeszowie –dolnośląska perła baroku

Jedlina-Zdrój

Jedlina-Zdrój. Fot. Pixabay

Jedlina-Zdrój to przepięknie położone uzdrowisko nieopodal Wałbrzycha. Trzeba zobaczyć tu pałac Jedlinka i zajrzeć do podziemnego miasta Osówka. Okolicę można podziwiać z wieży widokowej na Borowej.

Zamek Stary Książ

zamek stary książ
Zamek Stary Książ. Fot. Michalina Hruby, Polska Zachwyca

Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku są także w Wałbrzychu i okolicach. Stary Książ znajduje się kilkadziesiąt minut drogi piechotą przez las od największego na Dolnym Śląsku zamku Książ. Przyznamy, że my uwielbiamy ruiny i dla nas to miejsce ma więcej magii niż nowy zamek. Warto je odkryć.

Pałac Wojanów

pałac wojanów
Pałac Wojanów w Mysłakowicach. Fot. Shutterstock

Pałac w Wojanowie to jedna z najbardziej spektakularnych posiadłości w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Wspaniały prezent dla księżnej Luizy Niderlandzkiej został dla niej przebudowany w stylu neogotyku angielskiego. Dziś znajduje się tam hotel.

Dowiedz się więcej: Pałac w Wojanowie – spektakularny prezent dla księżnej

Archikatedra wrocławska

katedra ostrów tumski wrocław
Wrocław, archikatedra. Fot. Pixabay

Katedra to jeden z symboli Wrocławia, wielokrotnie przebudowywany i odbudowany po wojnie zabytek dumnie wznoszący się na Ostrowie Tumskim. Warto poczekać do zmroku i sfotografować piękne oświetlenie tego wspaniałego kościoła.

Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój. Fot. piotrbb, Shutterstock

Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku o m.in. Lądek-Zdrój, który można zaliczyć nie tylko do najśliczniejszych miejscowości na Dolnym Śląsku, ale i w całej Polsce. Można oglądać tam zabytkowe kamieniczki, unikatowy kryty most, park zdrojowy i malowniczy Rynek, ale też wyruszyć stamtąd na eksplorację gór i jaskiń.

Zamek Świny

zamek świny
Zamek Świny. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

To jedna z najciekawszych twierdz na Dolnym Śląsku: najstarszy prywatny zamek w Polsce należał do rodu Świnków. Gród w tym miejscu wybudowano już ok. 1100 roku, a w XIII w. postawiono zamek. Za sprawą jednego z właścicieli twierdzy, znajdowała się tam biblioteka mistyczno-teofizyczna.

Czytaj koniecznie: Zamek Świny – najstarsza prywatna twierdza i mistyczna biblioteka

Szczeliniec Wielki

Schronisko na Szczelińcu, Góry Stołowe. Fot. Shutterstock

Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku z pewnością kryją się w Górach Stołowych, a widok ze schroniska na Szczelińcu pokocha każdy. Wspinaczka do tego miejsca prowadzi jedną z najbardziej malowniczych tras w polskich górach.

Zamek w Karpnikach

zamek w karpnikach
Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku o m.in. Zamek w Karpnikach. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Przepiękny neogotycki zamek w Karpnikach jest jednym z 29 obiektów w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Była to letnia rezydencja wielu znamienitych niemieckich rodów: Hohenzollernów, Zedlitzów, von Redenów oraz Schoff-Gotschów.

Zainteresuje Cię również: Zamek w Karpnikach – neogotycki majstersztyk

Opactwo w Henrykowie

Opactwo cystersów w Henrykowie. Fot. Magkrys, CC BY-SA 3.0
Opactwo cystersów w Henrykowie. Fot. Magkrys, CC BY-SA 3.0

Pocysterski barokowy klasztor w Henrykowie to jedno z najcenniejszych opactw w kraju. Wszystko dlatego, że powstała tam Księga Henrykowska z 1268 roku, czyli bezcenny zabytek literatury piśmienniczej, w którym odnaleziono najstarsze zdanie zapisane po polsku. Przy tym sam zespół klasztorny jest jednym z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku.

Zamek Grodno

zamek grodno z drona
Zamek Grodno. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek Grodno malowniczo wznosi się nad Jeziorem Lubachowskim. To jeden z ulubionych zamków Dolnoślązaków. Można spotkać tam duchy i tajemnicze tunele oraz usłyszeć legendę o ukrytym tam skarbie.

Czytaj więcej: Zamek Grodno – skarb w tajemniczym tunelu

Świeradów-Zdrój

Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju
Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Świeradów-Zdrój to uzdrowisko tu przy czeskiej granicy, idealne dla osób ceniących ciszę i spokój. To jedno z najpiękniejszych polskich uzdrowisk, ale jednocześnie najmniej zatłoczonych.

Czytaj także: Świeradów-Zdrój – atrakcje uzdrowiska przy czeskiej granicy (Top 10)

Rudawy Janowickie

kolorowe jeziorka rudawy janowickie
Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku o m.in. Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Rudawski Park Krajobrazowy jest jednym z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku i w całym kraju. Przepiękne Kolorowe Jeziorka szczególnie zasługują na uwagę. Rudawy to góry pełne doskonałych plenerów zdjęciowych.

Zobacz więcej: Rudawy Janowickie – w tym widoku się zakochasz

Zamek Bolków

Zamek Bolków. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek Bolków to jeden z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku i jednocześnie naszych ulubionych. Latem odbywa się tu wielki festiwal Castle Party, ale miejsce to warto odwiedzić w dowolnym miesiącu, bo zachwyca o każdej porze roku. Zamek Bolków kryje wiele tajemnic, które do dziś pozostają nierozwiązane. W tajemniczym tunelu łączącym dwie fortece ukryto podobno cenne skarby.

Koniecznie dowiedz się więcej: Zamek Bolków – historia z muzyką w tle

Szrenica

Szrenica. Fot. Shutterstock

Będąc w górach warto wejść na Szrenicę. Wspinaczka tam nie tylko nie jest nadmiernie forsowna i jest dobra dla każdego, ale także zapewnia świetne widoki i piękne panoramy Dolnego Śląska.

Kościół w Boguszycach

Kościół szachulcowy w Boguszycach, pow. oleśnicki. Fot. Sławomir Milejski, CC BY-SA 3.0

Kościół w Boguszycach to jeden z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku i najbardziej okazałych przykładów architektury w Polsce. Znajduje się w pobliżu Oleśnicy.

Zamek Grodziec

Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku o m.in. Zamek Grodziec. Fot. Shutterstock

Zamek Grodziec stoi na szczycie wygasłego wulkanu. Pierwsze wzmianki o nim pojawiają się w 1155 roku. W trakcie II wojny światowej zamek służył między innymi za magazyn dla zbiorów Biblioteki Berlińskiej.

Dowiedz się więcej: Zamek Grodziec – na szczycie wygasłego wulkanu

Sokołowsko

Sokołowsko, cerkiew. Fot. Shutterstock

Sokołowsko to niezwykła wioska, w której urodził się Krzysztof Kieślowski. Jedno z najpiękniejszych miejsc na Dolnym Śląsku zwane było polskim Davos, bo słynęło z zakładu leczniczego dla gruźlików.

Czytaj więcej: Sokołowsko – śląskie Davos i wieś Kieślowskiego

Pergola we Wrocławiu

Pergola we Wrocławiu

Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku to między innymi Pergola wraz ze znajdującą się obok niej Fontanną Multimedialną, a także Hala Ludowa (inaczej Hala Stulecia) oraz Park Szczytnicki. Koniecznie trzeba tam zajrzeć podczas wizyty we Wrocławiu.

Muzeum Powozów w Galowicach

Spichlerz szachulcowy w Galowicach. Fot. Mccornik, CC BY-SA 4.0

To ostatni na Dolnym Śląsku tak doskonale zachowany i tak okazały spichlerz w stylu szachulcowym, który przeszedł remont w latach 2004-2010. Mieści się tam Muzeum powozów w Galowicach.

Czytaj również: Muzeum powozów w Galowicach – ciekawa atrakcja Dolnego Śląska

Zamek Kliczków

Zamek Kliczków
Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku o m.in. Zamek Kliczków. Fot. piotrbb, Shutterstock

To okazały zamek, dziś hotel z wieloma pokojami, basenem, restauracją i licznymi atrakcjami. Obok znajduje się nawet cmentarz dla koni. Warto spędzić tam choć noc, by poznać historię tego miejsca.

Dowiedz się więcej: Zamek Kliczków – warownia pełna duchów i legend

Plac Magistracki w Wałbrzychu

Plac magistracki i Ratusz w Wałbrzychu. Fot. Starvida, Shutterstock

Wałbrzych zmienia się bardzo szybko. To jedno z najprędzej ewoluujących miast w Polsce. Do niedawna zaniedbany Wałbrzych warto uwzględnić w tym zestawieniu. Zmienia się na lepsze i piękniejsze.

Park Nowowiejski we Wrocławiu

Wydział Architektury PWr w parku Nowowiejskim we Wrocławiu. Fot. Jar.ciurus, CC BY-SA 3.0

Jest to jeden z najpiękniejszych parków we Wrocławiu, znajdujący się przy ul. Nowowiejskiej. Dawny park Tołpy ozdabia malownicze jeziorko, nad którym wznosi się jeden z najbardziej zdumiewających gmachów w mieście: Wydział Architektury.

Zamek Leśna w Szczytnej

Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku o m.in. Zamek Leśna w Szczytnej. Fot. Shutterstock

Zamek Leśna Skała pięknie wznosi się na górze Szczytnik w Górach Stołowych. Hrabiowska rezydencja jest jedną z mniej znanych na Dolnym Śląsku. Była w swych dziejach domem opieki, a obecnie jest siedzibą… bractwa rycerskiego.

Sprawdź: Zamek Leśna Skała – niebiańskie widoki ze skraju urwiska

Rynek w Kłodzku

Rynek w Kłodzku, w tle Twierdza Kłodzko. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Rynek w Kłodzku jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku, ale i w całej Polsce. Warto wybrać się na spacer po najstarszej części miasta przy okazji odwiedzając także inne zabytki. Przechadzkę można zwieńczyć właśnie w knajpce w tym miejscu.

Twierdza Srebrna Góra

twierdza srebrna góra
Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku o m.in. Twierdza Srebrna Góra. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Największa twierdza tego typu w Europie jest jednocześnie jedną z najpiękniejszych. Nie dość, że można przejść jej tunelami, to także usłyszeć niezwykłe opowieści o ukrytych tam skarbach.

Zobacz więcej: Twierdza Srebrna Góra – największy fort górski w Europie

Dolina Baryczy

stawy milickie dolina baryczy
Stawy Milickie, Dolina Baryczy. Fot. Shutterstock

Rezerwat Stawy Milickie w Dolinie Baryczy kryje najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku. Jest tam urokliwie, spokojnie i nie ma wielu turystów. I stamtąd pochodzi nasz karp na wigilię.

Sprawdź koniecznie: Milicz – stąd masz karpia na wigilię. Tutaj są najsmaczniejsze!

Rynek w Bolesławcu

Rynek w Bolesławcu. Fot. Shutterstock

Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku są także w Bolesławcu. To ciekawe miasto, które warto odwiedzić. Ma jeden z najpiękniejszych rynków na Dolnym Śląsku, a spacerując po nim trzeba zobaczyć Ratusz i Muzeum Ceramiki.

Czytaj również: Bolesławiec – atrakcje miasta ceramiki (Top 9)

Zamek Sobótka Górka

Zamek Sobótka Górka
Zamek Sobótka Górka. Fot. Shutterstock

Będąc na górze Ślęży nie każdy zdaje sobie sprawę, że nieopodal znajduje się ciekawy zamek Sobótka Górka. To jedna z najmniej znanych warowni na Dolnym Śląsku. A szkoda, bo była kiedyś więzieniem i kryje niezwykłą historię.

Sprawdź także: Zamek Sobótka Górka – więzienie u stóp Ślęży

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia. Fot. Shutterstock

Jaskinia Niedźwiedzia, największa na Dolnym Śląsku, zachwyca nie tylko rozmiarami, ale także ciekawymi formacjami. Znajdują się w niej stalaktyty i stalagmity. Trzeba pamiętać, by na wycieczkę ciepło się ubrać.

Zobacz więcej: Jaskinia Niedźwiedzia – czy odważysz się wejść do środka?

Rynek w Jeleniej Górze

Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku o m.in. Rynek i Ratusz w Jeleniej Górze. Fot. Shutterstock

Jelenia Góra jest doskonałym miejscem wypadowym na górskie szlaki. Położona jest w pięknym otoczeniu gór i zamków. Można także podziwiać tam wspaniały Rynek z zabytkowym Ratuszem i kamieniczkami.

Czytaj także: Jelenia Góra – przystanek na szlaku

Izery

Schronisko na Stogu Izerskim
Schronisko na Stogu Izerskim. Fot. Katarzyna Kochańska, CC BY-SA 3.0

Izery w okolicach Szklarskiej Poręby to jedne z najpiękniejszych, ale też najbardziej tajemniczych pasm na Dolnym Śląsku. Kryją pogańskie miejsca kultu i opowieści o skarbach.

Czytaj więcej: Izery i Sępia Góra – złoto, bogactwa i pogańskie zakątki

Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko

Strategicznie położona Twierdza Kłodzko jest niezwykłym i pięknym miejscem. Warownia wznosi się nad miastem, a dawniej strzegła ważnego przesmyku między górami. Warto się tam wybrać, by poznać jej historię.

Czytaj więcej: Twierdza Kłodzko – kamienna gwiazda Dolnego Śląska

Wodospad Wilczki w Międzygórzu

Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku o m.in. Wodospad Wilczki. Fot. Shutterstock

Wodospad Wilczki to piękna kaskada, ale jednocześnie nazwa rezerwatu w obszarze Natura 2000, który znajduje się na Dolnym Śląsku. Ciągnie się w pobliżu Bystrzycy Kłodzkiej i Międzygórza. Został założony w 1958 roku.

Rynek we Wrocławiu

Wrocławski Ratusz. Fot. Shutterstock

Wrocławski Rynek kryje mnóstwo ciekawostek. Wiedzieliście, że kiedyś płyta Rynku znajdowała się piętro niżej i że działała tam najstarsza restauracja w Europie?

Czytaj więcej: 15 ciekawostek o wrocławskim Rynku, których nie znałeś

Zamek Lenno we Wleniu

Zamek Lenno we Wleniu
Zamek Lenno we Wleniu. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku o m.in. zamki. Lenno to prawdopodobnie najstarszy zamek w Polsce. Twierdza we Wleniu wznosi się na szczycie Góry Zamkowej. Po remoncie przetrzyma jeszcze na pewno wiele wieków.

Czytaj również: Zamek Wleń – najstarszy w Polsce (zdjęcia z drona!)

Jezioro Pilchowickie

Jezioro Pilchowickie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca
Jezioro Pilchowickie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Jezioro Pilchowickie to jeden z najbardziej malowniczych akwenów na Dolnym Śląsku. To sztuczny zbiornik zaporowy z okazałą tamą. Bywa, że na jesień woda zakwita malując księżycowe krajobrazy.

Czytaj więcej: Jezioro Pilchowickie – nieznany plener na boskim zaciszu

Opactwo cystersów w Lubiążu

Opactwo cystersów w Lubiążu
Opactwo cystersów w Lubiążu. Fot. Shutterstock

Opactwo cystersów w Lubiążu to największy tego typu obiekt na świecie. Było czwartym opactwem w Polsce i powstało w 1163 roku. Stanowi piękny przykład baroku. W czasie II wojny światowej Niemcy uruchomili tu produkcję części do rakiet V1 i V2.

Czytaj także: Opactwo cystersów w Lubiążu – największe na świecie

Ślęża

góra ślęża
Góra Ślęża. Fot. Shutterstock

Miejsce pogańskiego kultu Słońca i wielu tajemnic. W Ślęży można doszukiwać się tajemnej energii, a nawet mówi się o ukryciu tam Złota Wrocławia. Jedno jest pewne: to spokojne piękne miejsce z śliczną panoramą.

Czytaj również: Góra Ślęża – kult Słońca i ukryty skarb

Zamek Książąt Oleśnickich

Zamek Książąt Oleśnickich
Zamek Książąt Oleśnickich. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek Książąt Oleśnickich to największa atrakcja i jeden z najpiękniejszych zabytków miasta. Budowa zamku w Oleśnicy rozpoczęła się w XIII w i początkowo zamieszkali tam Piastowie Oleśniccy.

Czytaj także: Oleśnica – miasto wielu tajemnic

Bazylika w Wambierzycach

Sanktuarium Królowej Rodzin w Wambierzycach
Sanktuarium w Wambierzycach. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Sanktuarium w Wambierzycach zwane jest śląską Jerozolimą. Ta duża bazylika na pierwszy rzut oka nie pasuje do niewielkiej miejscowości. Dla pielgrzymów jest to jeden z najpiękniejszych kościołów na Dolnym Śląsku.

Czytaj: Wambierzyce – śląska Jerozolima

Wiadukt w Bolesławcu

Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku o m.in. wiadukt w Bolesławcu. Fot. Shutterstock

Wiadukt w Bolesławcu jest jednym z najdłuższym w całej Europie i jedną z najpiękniejszych atrakcji Bolesławca. Prowadzi nad Bobrem od końca XIX wieku. Przy jego postawieniu pracowało 600 robotników.

Jeziorko Księżnej Daisy

Jeziorko księżnej Daisy. Fot. Elisa Maciołek

To tajemnicze miejsce znajduje się w pobliżu Wałbrzycha i często wybierała się tam na spacery księżna Daisy von Pless z pobliskiego Książa. Miejsce to jest jednak owiane dziwną energią, a na dnie jeziorka spoczywają podobno ciała wielu topielców…

Czytaj więcej: Jeziorko księżnej Daisy – mroczne miejsce, które nie chce być odwiedzane

Zamek w Ząbkowicach Śląskich

Zamek w Ząbkowicach Śląskich. Fot. Jerzy Strzelecki, CC BY-SA 3.0

Zamek Frankenstein w Ząbkowicach Śląskich stoi w bardzo ciekawej miejscowości. Ząbkowice nie bez przyczyny mogły być inspiracją do kultowej powieści o potworze Doktora Frankensteina. Sam zamek też ma ciekawą historię.

Czytaj więcej: Zamek w Ząbkowicach Śląskich – twierdza Frankenstein

Góry Sowie

Jugów, wieś w Górach Sowich. Fot. Shutterstock

Góry Sowie są miejscem, gdzie pod ziemią kryje się wiele tajemniczych tuneli kompleksu Riese, czyli Olbrzym. W czasie II wojny światowej Niemcy zlecili wydrążenie korytarzy o nieznanym przeznaczeniu i warto dziś te miejsca odwiedzić. A poza tym Góry Sowie kryją najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku.

Czytaj więcej: Riese i tunele pod zamkiem Książ. Co skrywają?

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Fot. Shutterstock

Wspaniały Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim to jeden z najpiękniejszych pałaców na Dolnym Śląsku. Ta duża posiadłość w XIX wieku trafiła w ręce swojej najsłynniejszej właścicielki. niderlandzkiej królewny Marianny Orańskiej. Budowlę projektowali najwybitniejsi architekci.

Boguszów-Gorce

Boguszów Gorce z górą Chełmiec. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca
Boguszów-Gorce z górą Chełmiec. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Boguszów-Gorce to urokliwie położone miasteczko, które posiada wiele najwyżej położonych miejsc w Polsce. To najwyżej położony Rynek, stadion i najwyżej położona stacja kolejowa z dworcem.

Czytaj więcej: Boguszów-Gorce – Top 6 atrakcji dla wymagających

Rotunda św. Gotarda w Strzelinie

rotunda gotarda w strzelinie
Rotunda św. Gotarda w Strzelinie. Fot. Shutterstock

Rotunda św. Gotharda w Strzelinie to jeden z najpiękniejszych zabytków architektury romańskiej na Dolnym Śląsku. Pochodzi z XII lub XII wieku i zachowała w dużej mierze swój pierwotny kształt.

Kopalnia Złota Złoty Stok

Kopalnia Złota Złoty Stok. Fot. Shutterstock

Ta kopalnia złota działała już od średniowiecza. Przez 700 lat eksploatacji wydobyto stąd 16 ton czystego złota. Pod ziemią można też zobaczyć wodospad!

Czytaj więcej: Złoty Stok – kopalnia złota i podziemny wodospad

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE