Strona głównaTop 10Najpiękniejsze jeziora na Mazurach (Top 10)

Najpiękniejsze jeziora na Mazurach (Top 10)

Które jeziora na Mazurach są najpiękniejsze? Wskazać je to arcytrudne zadanie, w końcu każdy ma swoje ulubione i nie sposób wymienić wszystkich. Oto nasz subiektywny ranking z podpowiedziami. Które jezioro Wy dopisalibyście do listy?

Krzywa Kuta

Wyspa Pożeracza Serc. Jezioro Krzywa Kuta, Mazury. Fot. Shutterstok

Krzywa Kuta to jezioro w gminie Pozezdrze, otoczone lasami iglastymi i mieszanymi. Jego nabrzeże jest miejscami wysokie, dość urozmaicone i z dużą ilością zatok i półwyspów. Jezioro jest niezwykłe nie tylko z powodu swojej urody. Znajduje się na nim Wyspa Pożeracza Serc. Według mazurskich legend mężczyzna nazywający się Kindler w tej okolicy miał zjeść tuzin ludzkich serc (był to zabobon, miało mu to pomóc wygrywać procesy sądowe).

Śniardwy

Jeziora na Mazurach – Śniardwy. Fot. Shutterstock

Mazurskie Morze, czyli Śniardwy, to największe jezioro w Polsce. Jest popularne wśród turystów, ale z powodu swojej wielkości kryje wiele nabrzeży, gdzie nie ma żywego ducha i można się cieszyć pięknymi krajobrazami. Szczególne wrażenie robi tafla wody ciągnąca się po horyzont, gdy nie widać drugiego brzegu. Na Śniardwach znajduje się 8 wysp. Najciekawszą historię skrywa w sobie Czarci Ostrów, na którym w latach 1784-1786 wzniesiono wojskowy magazyn żywnościowy zwany Fortem Lyck.

Selmęt Wielki

Selmęt Wielki
Jeziora na Mazurach – Selmęt Wielki. Fot. Shutterstock

To zdecydowanie jedno z najbardziej fotogenicznych jezior na Mazurach. Selmęt Wielki leży na Pojezierzu Ełckim, bywa też nazywany Selmentem Wielkim lub Szelmentem. To długie na 11 km i głębokie na 22 m jezioro ma wiele zakamarków, do których warto dotrzeć. Wokół wiele jest pól i łąk, a także pomosty wędkarskie.

Święcajty

Święcajty. Fot. Shutterstock

Święcajty są elementem kompleksu jeziora Mamry, ale nie są tak oblegane. Można wybrać się tam na żeglarską wycieczkę lub piknik połączony z opalaniem. W międzywojniu organizowano tu zawody bojerowe, czyli w żeglarstwie lodowym. Wody jeziora należą do II klasy czystości. Nazwa Święcajty pochodzi z z języka staropruskiego, gdzie święta oznacza toń.

Czytaj więcej: Węgorzewo – osada przy zamku nad Węgorapą

Niegocin

Jezioro Niegocin w Giżycku. Fot. Shutterstock

Niegocin należy do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i jest na jego terenie trzecim co do wielkości. Choć to popularne miejsce wśród turystów, a dookoła znajduje się wiele miejscowości turystycznych i ośrodków wypoczynkowych, to jezioro nie straciło swojego uroku. Jest niewątpliwie jednym z najbardziej popularnych mazurskich jezior, ale też jednym z najpiękniejszych.

Mamry

Jezioro Mamry. Fot. Shutterstock

Mamry, jedno z największych jezior w Polsce, to w rzeczywistości kompleks 6 połączonych jezior: Mamry Północne (lub właściwe), Kirsajty, Kisajno, Dargin, Święcajty i Dobskie. Na jeziorach znajdują się aż 33 wyspy, największa z nich to Upałty. Można na takim terenie i spośród tylu akwenów wybrać swoje ulubione, a zapewniamy, że nie brakuje tu romantycznych miejsc. Między domkami letniskowymi i ośrodkami żeglugowymi kryją się też zupełnie dzikie nabrzeża i ciche lasy. Warto poszukać tu swojego kawałka.

Gołdapiwo

Jezioro Gołdapiwo. Fot. Semu, CC BY-SA 4.0

Jezioro Gołdapiwo czy też Gołdopiwo, to dość głębokie (ma niemal 30 m) i niewielkie jezioro (5,4 na 2,7 km) położone w północno-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Ma z reguły dość wysokie brzegi, które są częściowo zalesione. Do jeziora można się dostać od północy lub kajakiem, gdyż przebiega przez nie szlak rzeki Sapiny. Piękne jezioro Gołdapiwo znajduje się w strefie ciszy, gdyż niedaleko jest Puszcza Borecka, w której występują żubry.

Jezioro Nidzkie

Jezioro Nidzkie. Fot. Lech_Darski, CC BY-SA 3.0

Część tego jeziora wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Jezioro Nidzkie. Zbiornik ten jest jednym z najlepiej zachowanych w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Przez jezioro przebiega żeglarski i kajakowy Szlak Puszczański. Na jednym z brzegów jeziora znajduje się idylliczna Leśniczówka Pranie.

Czytaj więcej: Leśniczówka Pranie – ślad Gałczyńskiego na Mazurach

Jezioro Szeląg

Jezioro Szeląg Wielki. Fot. Ralf Lotys, CC BY-SA 3.0

Są dwa jeziora o tej nazwie: Szeląg Wielki i Szeląg Mały, których granica przebiega w Starych Jabłonkach. Szczególnie imponujący jest Szeląg Wielki, długie i wąskie jezioro rynnowe. Ma ponad 12 km długości, a jego szerokość nie przekracza kilometra. Maksymalna głębokość wynosi ponad 13 m. Brzegi są porośnięte lasami, a wokół zbiornika można też spotkać pola biwakowe. Jezioro objęte jest strefą ciszy.

Jezioro Gołdap

Jezioro Gołdap. Fot. Yaros, CC BY-SA 3.0

Jezioro Gołdap znajduje się na granicy Polski i obwodu kaliningradzkiego. Na jego brzegu znajduje się miejscowość Gołdap. To jezioro dosłownie na krańcu Polski, w dodatku objęte strefą ciszy. Znajduje się w wykazie jezior i rzek, na których wprowadzono zakaz używania jednostek pływających z silnikami spalinowymi.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE