Te wielkie konstrukcje robią wrażenie! Wiadukty to najpiękniejsze obiekty infrastruktury kolejowej. W Polsce mamy naprawdę okazałe przeprawy, po których jeżdżą pociągi. Oto najpiękniejsze wiadukty w Polsce.

Zaznaczamy, że w zestawieniu znajdują się konstrukcje potocznie zwane wiaduktami, ale mogą w innych źródłach występować jako mosty.

1Wiadukt w Wiśle

wiadukt w Wiśle
Wiadukt w Wiśle. Fot. Shutterstock

W Wiśle Głębcach wznosi się malowniczo położony arkadowy wiadukt kolejowy. Prowadzi prawie donikąd – linia kolejowa kończy się zaledwie kilkaset metrów dalej. Potężna budowla ma 122 m długości i 25 m wysokości. Oparta jest o smukłe filary, ma 7 łuków.

Potężny wiadukt zbudowano w latach 1931-33 nad Doliną Łabajowa. Łabajów jest niewielkim potokiem w Wiśle. Mimo to wiadukt zbudowano wręcz nieproporcjonalnie wielki. Nazywany jest potocznie wiaduktem, choć w nomenklaturze budowlanej z racji tego że prowadzi nad ciekiem wodnym (choćby wąziutkim), powinien być nazywany mostem.

Czytaj więcej: Wiadukt w Wiśle – kolos prowadzący donikąd

Poprzedni
Poprzedni artykułKościół Pokoju – drewniany cud w Świdnicy i Jaworze
Następny artykułMilicz – stąd masz karpia na wigilię. Tutaj są najsmaczniejsze!
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here