Strona głównaTop 10Najpiękniejsze zamki w woj. pomorskim (Top 6 + bonus)

Najpiękniejsze zamki w woj. pomorskim (Top 6 + bonus)

Wśród zamków w woj. pomorskim są prawdziwe perły architektury. Jeśli uwielbiacie zwiedzać zamki, koniecznie musicie wybrać się w ten rejon Polski, by podziwiać wielkie warownie, głównie krzyżackie. Oto Top najpiękniejszych zamków w woj. pomorskim.

Zamek w Malborku

zamek w malborku
Zamek w Malborku. Fot. Shutterstock

Zamek krzyżacki w Malborku jest największy na świecie. Jego historia sięga XIII wieku. Wtedy to zakon krzyżacki zaczął budować siedzibę dla swojego komtura. Po pewnym czasie zamek został rozbudowany na tyle, by móc stać się siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, a później władz całych Prus.

Zamek w Malborku mocno ucierpiał podczas II wojny światowej. Szacuje się, że ponad 50 proc. budowli zostało zniszczone. Warownię jednak odbudowano.

Czytaj więcej: Zamek w Malborku

Zamek Gniew

zamek gniew
Zamek Gniew. Fot. Shutterstock

Zamek krzyżacki w Gniewie był jednym z największych na lewym brzegu Wisły. Budowano go 40 lat. Była to siedziba komtura gniewskiego, który był zwierzchnikiem zakonu. Twierdza była w swej historii wielokrotnie przebudowywana, m.in. w połowie XV wieku, kiedy to m.in. przeniesiono bramę, powiększona została także kaplica.

Przebudowy miały też związek z najazdami. Gdy w roku bitwy pod Grunwaldem zamek został zdobyty, odbudowywano go kilka miesięcy. Twierdza w Gniewie została także podbita i spalona podczas wojny trzynastoletniej. Wkrótce odbili ją Krzyżacy.

Czytaj więcej: Zamek Gniew

Zamek w Sztumie

zamek w sztumie
Zamek w Sztumie. Fot. Shutterstock

Zamek w Sztumie nad Jeziorem Sztumskim leży na trasie między warowniami w Kwidzynie i Malborku. Został postawiony przez Krzyżaków w latach 1326-1335. Była to siedziba wójta krzyżackiego, która została odbita przez wojska polskie w 1410 roku.

W wyniku wojny trzynastoletniej zamek w Sztumie stał się siedzibą polskich starostów. Potop doprowadził do zniszczenia zamku przez Szwedów.

Czytaj więcej: Zamek w Sztumie

Zamek w Kwidzynie

zamek w kwidzynie
Zamek w Kwidzynie. Fot. Shutterstock

Zamek w Kwidzynie z charakterystycznym gdaniskiem, czyli wieżą sanitarną do dziś zdumiewa swym ogromem.

Niegdyś w miejscu Kwidzyna znajdowała się osada Kwedis, gdzie krzyżacy wybudowali pierwszy zamek. Obecny jest drugi z kolei, wzorowany na tym pierwszym i wzniesiony na przełomie XIII i XIV w.

Zamek w Kwidzynie był siedzibą Kapituły Pomezańskiej, a na mocy pokoju toruńskiego stał się warownią krzyżaków. Został zniszczony w wyniku działań wojennych (Wojna Księża).

Czytaj więcej: zamek w Kwidzynie

Zamek w Bytowie

zamek w bytowie
Zamek w Bytowie. Fot. Shutterstock

Bytów ulokowano już w średniowieczu. To kaszubskie miasto może się poszczycić przepięknym i bardzo okazałym zamkiem krzyżackim. Najpierw w tym miejscu istniała gotycka krzyżacka twierdza, a potem forteca książąt pomorskich. Krzyżacy zaczęli ją budować w 1390 roku.

Wznieśli zamek z refektarzem, magazynami, kuchnią i kaplicą, do którego prowadził przerzucony przez fosę most zwodzony. Własnością książąt stał się po wojnie trzynastoletniej. Potem wpadł także w ręce Gryfitów.

Czytaj więcej: Zamek w Bytowie

Zamek w Człuchowie

zamek w człuchowie
Zamek w Człuchowie. Fot. Shutterstock

Zamek w Człuchowie został zbudowany przez zakon krzyżacki w XIV wieku i był drugą co do wielkości po Malborku twierdzą zakonu. Rezydowali tu Ulrich von Jungingen i Konrad von Wallenrod.

W 2014-2015 roku zostały przeprowadzone prace remontowe. Od tamtego czasu w zamku mieści się w nim muzeum regionalne w Człuchowie. Można tam oglądać m.in. bullę papieską z XIV wieku.

Czytaj więcej: Zamek w Człuchowie

Zamek w Łapalicach

zamek w łapalicach
Zamek w Łapalicach. Fot. Maciej Rawluk, Shutterstock

Na koniec bonus. Niby zamek, ale jednak…

Na pierwszy rzut oka to średniowieczna twierdza, ale okazuje się, że konstrukcja jest współczesna. Zamek w Łapalicach to nigdy nie dokończony projekt. Plac budowy być może pozostanie nim już na zawsze.

Projekt to niezrealizowane marzenie prywatnego inwestora, wielkiego marzyciela.Nadzór budowlany wstrzymał inwestycję. Dziś szkielet budynku przyciąga miłośników tajemniczych miejsc.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE