Jeśli lubicie zamki albo już planujecie tegoroczne wakacje, warto ułożyć sobie trasę szlakiem warowni w woj. zachodniopomorskim. W jednej z twierdz mógł być ukryty skarb templariuszy… Oto najciekawsze zachodniopomorskie zamki.

1Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

zamek szczecin
Zamek górujący nad Szczecinem. Fot. Maciej Błędowski, Shutterstock

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest przykładem architektury renesansowej. To historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego. Kiedyś drewniany gród słowiański, dziś po wielu przebudowach doskonały przykład prostoty i harmonii stylu renesansowego.

O początkach Zamku Książąt Pomorskich możemy mówić od 1346 roku, kiedy to książę Barnim III rozpoczął budowę tzw. kamiennego domu.

Osobliwym elementem zamku jest zegar umieszczony na Wieży Zegarowej. Jego projektantem był Johann von Goethe. Jak na tamte czasy projekt był bardzo ciekawy i niespotykany. Maska zielonego człowieka, która porusza oczami, datownik w ustach maski pokazujący aktualną datę, błazen wybijający godzinę oraz kula prezentująca fazy księżyca.

Ceny biletów: 6 zł normalny, 4 zł ulgowy

Czytaj więcej: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie – tu namieszała czarownica

Poprzedni
Poprzedni artykułNajpiękniejsze zamki w woj. pomorskim (Top 6 + bonus)
Następny artykułNajpopularniejsze imiona w Polsce nadawane dzieciom w 2018 r. (RANKING)
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here