Dendrolodzy spierają się co do wieku najstarszych polskich dębów. Jedno jest jednak pewne – najbardziej znany dąb Bartek wcale nie jest numerem jeden! Oto najstarsze dęby w Polsce.

7Dąb Warcisław, dąb Chrześcijanin i dąb Wojsław – ok. 640 lat

Dąb Warcisław. Fot. Polar123, CC BY-SA 4.0

Dąb Warcisław rośnie niedaleko Kołobrzegu w Lesie Kołobrzeskim. Ma 720 cm obwodu i ma 37 m wysokości. Został tak nazwany na cześć księcia Gryfity Warcisława III, dzięki któremu Kołobrzeg otrzymał prawa miejskie w XIII w.

Podobnym wiekiem może się pochwalić dąb Chrześcijanin rosnący na Podkarpaciu w Januszkowicach. To całkowicie wypróchniały i pusty w środku dąb, jeden z najgrubszych w kraju (obwód pnia wynosi obecnie ponad 10 m.

W bardzo podobnym wieku jest dąb Wojsław z Mikorowa, czyli powiatu bytowskiego na Pomorzu. Ma około 640-650 lat. Jego imię wzięto z legendy o kowalu Wojsławie.

Poprzedni
Poprzedni artykuł5 dowodów, że Polska to lepszy kraj niż myślisz
Następny artykułCo trzeba zobaczyć w Polsce w 2019 r.? Turystyczne postanowienia noworoczne (Top 11)
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

2 KOMENTARZE

  1. Jest jeszcze jeden dąb Chrobry w miejscowości Recz niedaleko Biskupin. Jago wiek także szacowany jest na 800 lat. Zwany jest także diabelski gdyż legenda mówi o tym jak Mikołaj Nałęcz został weń zamieniony za swe wysepki.

  2. kilka kilometrów od miejscowości Rzecz jest wieś Mielno jakieś 10 kilometrów od Gniezna , tam nad jeziorem stoją 3 staruszki a ponoć najstarszy z nich Dąb Mieleński ma 1050 lat . Co ciekawe na różnych wykazach starych dębów w Polsce nie ma o nim słowa podobnie jak o dębie z Rzecza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here