W Polsce jest 7081 jezior. To miejsca idealne do relaksu, odpoczynku i realizowania pasji, raj dla wędkarzy, żeglarzy i plażowiczów. Na mapie naszego kraju znajduje się mnóstwo takich miejsc godnych odwiedzenia. Dziś przedstawiamy Wam największe jeziora w Polsce.
Wigry
Jezioro Wigry należy do Wigierskiego Parku Narodowego. Słynie przede wszystkim ze swojej czystości. Często nazywane jest jeziorem o kryształowej toni. Po jeziorze można pływać kajakami bądź żaglówkami. Zakazane jest natomiast korzystanie z łodzi spalinowych m.in ze względu na fakt, że część terenów jeziora jest objętych strefą ciszy. Najpiękniejszą panoramę jeziora Wigry możecie obserwować ze wzniesienia w Starym Folwarku.
Wigry to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zbiorników wodnych, a ze względu na swoją wielkość otwiera zestawienie Największe jeziora w Polsce z powierzchnią ponad 2100 hektarów.
Jamno
Dziewiąte największe jezioro w Polsce to Jamno położony w pobliżu Mielna. Jest to jezioro przybrzeżne odcięte od Morza Bałtyckiego mierzeją. Jamno pokochali przede wszystkim miłośnicy sportów wodnych. Bardzo chętnie przyjeżdżają tu żeglarze, a w trakcie sezonu można się również wybrać na wycieczkę jednym ze statków turystycznych.
Fauna jeziora jest niezwykle bogata. Dominującymi gatunkami są tu sandacze, węgorze i leszcze. Na terenie jeziora występuje również minóg rzeczny – gatunek ściśle chroniony w Polsce.
Gardno
Aż dwa największe jeziora w Polsce znajdują się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Pierwsze z nich to Gardno, które jest ósme w naszym kraju pod względem powierzchni. To płytkie jezioro – maksymalna głębokość to zaledwie 2,6 m. Grodno ma bardzo dobre warunki do żeglugi, ale bywa bardzo zdradliwe. W 1948 roku w wyniku zaniedbań osoby organizującej wycieczkę do miejscowości Rowy. Zginęło wtedy 25 osób, w tym 22 niepełnoletnie harcerki. Chociaż od głośnego wypadku na tym jeziorze minęło już 60 lat, historia ta powraca wciąż jako przestroga dla żeglarzy.
Niegocin
Niegocin jest trzecim co do wielkości akwenem na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich. W okolicach jeziora mieści się wiele ośrodków wypoczynkowych oraz atrakcyjnych turystycznie miejscowości m.in Giżycko, Strzelce czy Wilkasy. Jezioro Niegocin jest niewątpliwie jednym z najbardziej popularnych mazurskich jezior i co roku odwiedza go wielu turystów. Przez jezioro prowadzi szlak rejsów statków wycieczkowych co jest dodatkową atrakcją tego miejsca.Jezioro Niegocin zajmuje powierzchnię prawie 2600 ha, co daje mu siódme miejsce w zestawieniu Największe jeziora w Polsce.
Jeziorak
Jeziorak to cenne przyrodniczo i popularne wśród turystów jezioro na Pojezierzu Iławskim, szóste co do wielkości w Polsce i najdłuższe w kraju. Ma 34,6 kmkw powierzchni i niemal 27,5 km długości. Jego maksymalna głębokość wynosi 13 m, a średnia około 4 m.
Jezioro Jeziorak dawniej zwano Gizerek lub Jezierzyce. Znajduje się na nim 16 wysp, z których największa to Wielki Ostrów, czyli Wielka Żuława, a także Wielki Bukowiec. Jest także wiele zatok i półwyspów. Jeziorak znajduje się w obrębie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Nad jeziorem ulokowane jest miasto Iława.
Największe jeziora w Polsce – Miedwie
Największe jeziora w Polsce znajdziemy nie tylko na Mazurach. Miedwie położone jest północno-wschodniej części Pobrzeża Szczecińskiego. Powierzchnia zwierciadła wody obejmuje 3500 hektarów. Głębokość jeziora wynosi 43,8 metrów co stanowi największą w Polsce kryptodepresję. Nad jeziorem powstało wiele bardzo dobrze rozwiniętych ośrodków wypoczynkowych z wypożyczalniami sprzętu wodnego.
Nazwa jeziora pochodzi z języka słowiańskiego i pochodzi od słowa med oznaczającego miód. Na przestrzeni wieków nazwa tego zbiornika zmieniała się wielokrotnie. Niegdyś nazywane było ono m. in. Meduwe, Meduia czy madui Lacus.
Dąbie
Dąbie to jezioro deltowe zlokalizowane w Dolinie Dolnej Odry. Przez jezioro przebiega tor wodny z portu Schwedt do Zatoki Pomorskiej. Nad Dąbiem zlokalizowanych jest również kilka obiektów żeglarskich. To jedyne jezioro w Polsce z dostępem dla statków pełnomorskich. Jezioro obejmuje 18 proc. powierzchni Szczecina. Nad brzegiem Dąbia znajduje się pięć marin żeglarskich, dwie przystanie żeglarskie oraz dwie przystanie turystyczne.
Łebsko
Łebsko to trzecie pod względem powierzchni jezioro w Polsce zajmujące obszar ponad siedmiu tysięcy hektarów. Zbiornik wodny zlokalizowany jest na Wybrzeżu Słowińskim. Północny brzeg jeziora stanowi Mierzeja Łebska z ruchomymi piaskami. Łebsko leży na terenie Słowińskiego Parku Narodowego i zajmuje aż 21 proc. jego całkowitej powierzchni.
Czytaj również: Słowiński Park Narodowy – kraina wydm
Największe jeziora w Polsce – Mamry
Mamry to kompleks 6 jezior – Kisajty, Kisajno, Dargin, Święcajty, Dobskie oraz Mamry Północne. Właśnie ta grupa tworzy drugie pod względem wielkości największe jezioro w Polsce. W zależności od źródeł powierzchnia waha się od 9851 do 10440 hektarów.
Przez Mamry prowadzi trasa żeglugowa, to także popularne miejsce wypoczynkowe z wieloma domkami letniskowymi i ośrodkami wypoczynkowymi i wypożyczalniami sprzętu wodnego dookoła.
Śniardwy
Śniardwy nazywane są mazurskim morzem. To największe jezioro w Polsce zachwyca swoją ciągnącą się aż po horyzont taflą wody i przyciąga miłośników wodnych sportów. Jednak Śniardwy budzą także respekt wśród żeglarzy z powodu swojej nieprzewidywalności.
Śniardwy są położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jest to największe jezioro w Polsce o powierzchni 114 kmkw, jednak bardzo płytkie. Największa głębia wynosi do 23,4 metra, a średnia głębokość nie przekracza 10 metrów.
Czytaj więcej: Śniardwy – największe jezioro w Polsce