W Polsce znajdziemy wiele oryginalnych nazw miast i wsi. Niektóre są zabawne, inne zaskakująco długie, a jeszcze inne przywołują ciekawe skojarzenia. Zastanawialiście się kiedyś jakie znajdziecie nazwy miejscowości kojarzące się z Bożym Narodzeniem? W takich miejscach z pewnością święta celebruje się z podwójną siłą.

1Betlejem

Miejscowości kojarzące się z Bożym Narodzeniem to m.in. Betlejem. Co ciekawe, w Polsce znajdziemy kilka wsi o tej właśnie nazwie. Jedna z nich położona jest na Kaszubach, w gminie Stężyca, są też dwa Betlejem w województwie podkarpackim i jedno na Śląsku, ale jest ich zdecydowanie więcej w naszym kraju. Wszystkie są niewielkie i zamieszkiwane przez zaledwie kilka rodzin. Ich nazwy zazwyczaj stanowią zagadkę i nie wiadomo dokładnie kiedy i dlaczego powstały. Przypuszcza się, że np. Betlejem położone na Kaszubach, zaczęło się tak nazywać dlatego, że jest to miejsce odległe od zabudowań, zapomniane. Ktoś kiedyś powiedział, że żyje się tu skromnie jak w Betlejem. Jedno jest pewne, mieszkańcy tych małych wsi czują tutaj moc boskiego narodzenia.

To też Was zainteresuje: Śmieszne nazwy miejscowości w Polsce (Top 300!).

Poprzedni
Poprzedni artykułQuiz: Najpiękniejsze zamki i pałace w Polsce. Rozpoznasz je wszystkie?
Następny artykułQuiz: Najpiękniejsze mosty w Polsce. Gdzie się znajdują?
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here