Strona głównaTop 10Nazwy miejscowości kojarzące się z Bożym Narodzeniem

Nazwy miejscowości kojarzące się z Bożym Narodzeniem

W Polsce znajdziemy wiele oryginalnych nazw miast i wsi. Niektóre są zabawne, inne zaskakująco długie, a jeszcze inne przywołują ciekawe skojarzenia. Zastanawialiście się kiedyś jakie znajdziecie nazwy miejscowości kojarzące się z Bożym Narodzeniem? W takich miejscach z pewnością święta celebruje się z podwójną siłą.

Betlejem

Miejscowości kojarzące się z Bożym Narodzeniem to m.in. Betlejem. Co ciekawe, w Polsce znajdziemy kilka wsi o tej właśnie nazwie. Jedna z nich położona jest na Kaszubach, w gminie Stężyca, są też dwa Betlejem w województwie podkarpackim i jedno na Śląsku, ale jest ich zdecydowanie więcej w naszym kraju. Wszystkie są niewielkie i zamieszkiwane przez zaledwie kilka rodzin. Ich nazwy zazwyczaj stanowią zagadkę i nie wiadomo dokładnie kiedy i dlaczego powstały. Przypuszcza się, że np. Betlejem położone na Kaszubach, zaczęło się tak nazywać dlatego, że jest to miejsce odległe od zabudowań, zapomniane. Ktoś kiedyś powiedział, że żyje się tu skromnie jak w Betlejem. Jedno jest pewne, mieszkańcy tych małych wsi czują tutaj moc boskiego narodzenia.

To też Was zainteresuje: Śmieszne nazwy miejscowości w Polsce (Top 300!).

Palestyna – miejscowości kojarzące się z Bożym Narodzeniem

Polska Palestyna również kojarzy się ze świętym miejscem. Fot. Pixabay

Kolejna miejscowość swoją nazwą również kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Palestyna to osada na Podlasiu, założona przed I wojną światową przez Żydów. Jej mieszkańcom żyło się spokojnie, zajmowali się uprawą ziemi i ogrodnictwem. Nawet dziś, zobaczyć można w tym miejscu dwa sady z tamtych czasów. Jeden z nich to własność Jana Horczaka, najstarszego mieszkańca polskiej Palestyny. W latach 30. XX wieku osadnicy wyznania mojżeszowego zaczęli wyjeżdżać do Ameryki i Palestyny. Choć wielokrotnie próbowano zmienić nazwę osady, to jednak jej mieszkańcy twardo walczyli o jej zachowanie. Dzięki temu miejscowości kojarzące się z Bożym Narodzeniem mają na swojej liście także Palestynę.

Bożepole Wielkie

Również Bożepole Wielkie to ciekawa kaszubska wieś, która może kojarzyć się z wyjątkowym biblijnym miejscem. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi już z 1356 roku, a w XV wieku wieś była wolnym majątkiem rycerskim. Wieś słynie przede wszystkim z wiekowego zespołu pałacowego z XVIII wieku, który na przestrzeni lat przechodził z rąk do rąk i był rozbudowywany. Także jego otoczenie jest piękne i niezwykle urokliwe, znajduje się tu bowiem zespół parkowy. Niestety miejsce to z roku na rok coraz bardziej niszczeje i wymaga sporego remontu.

Jasna Gwiazda

miejscowości kojarzące się z bożym narodzeniem
Jasna Gwiazda kojarzy się z narodzinami Jezusa. Fot. Pixabay

Pierwsza gwiazdka to nieodłączny element wigilijnej wieczerzy i oczekiwania na narodziny Jezusa. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy Jasnej Gwiazdy mogą czuć się wyróżnieni wyjątkową nazwą swojej osady. Miejscowość położona jest w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim. Jest to spokojna wieś, otoczona lasami, w której obecnie mieszka tylko jedna rodzina. Nie wiadomo skąd wzięła się ta oryginalna nazwa. W publikacjach Edwarda Brezy można znaleźć informację, że oznacza ona miejsce rozejścia się dróg. Być może nazwa miała nawiązywać do gwiazdy betlejemskiej, prowadzącej wędrowców do celu i wyznaczać kierunek na krzyżującym się szlaku. Kto wie, może kiedyś również Was gwiazdy zaprowadzą właśnie tu, do tej pomorskiej wsi.

Mikołajki

Mikołajki – nazwy miejscowości kojarzące się z Bożym Narodzeniem Fot. Shutterstock

Czy jest w Polsce miejscowość, która bardziej kojarzy się ze Świętym Mikołajem niż Mikołajki? Zdecydowanie nie! Położone na Mazurach, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, miasto to jedno z najchętniej odwiedzanych letnich kurortów w Polsce. Ale warto pamiętać o nim także w grudniu. Nazwa miejscowości pochodzi od patrona kościoła św. Mikołaja, który był biskupem Miry w Licji i pomagał biednym i potrzebującym. Dziś Mikołaj kojarzy nam się przede wszystkim z brodatym panem przynoszącym podarunki. Co roku, 6 grudnia w mieście organizowane są tradycyjne mikołajkowe obchody tego magicznego dnia. Możecie wziąć udział w jarmarku, a dla dzieci przygotowywanych jest wiele atrakcji. Jednak najważniejszym punktem programu jest oczywiście wizyta Świętego Mikołaja. Jak mówią mieszkańcy, wyjątkowy gość zostaje z nimi aż do świąt Bożego Narodzenia.

Chwalibogowo – miejscowości kojarzące się z Bożym Narodzeniem

miejscowości kojarzące się z bożym narodzeniem
Pałac w Chwalibogowie. Fot. Russen, CC BY-SA 3.0

Miejscowości kojarzące się z Bożym Narodzeniem to nie tylko polskie odpowiedniki świętych miejsc, ale także inne intrygujące nazwy. Kolejna oryginalna wieś to Chwalibogowo, którą znajdziecie w środkowo-zachodniej części Polski około 17 km od Wrześni. Miejscowość może poszczycić się długą i ciekawą historią, która sięga roku 1335. Chwalibogowo było wsią prywatną, należącą do różnych przedstawicieli szlachty polskiej. Największą pamiątką po tamtych czasach jest pałac, który dziś jest główną wizytówką wsi. Ostatnim przedwojennym właścicielem tutejszego pałacu był polski pułkownik Aleksander Zygmunt Myszkowski.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE