Strona głównaTop 10Polskie atrakcje na jesień – gdzie jechać, gdy jest zimno? (Top 6)

Polskie atrakcje na jesień – gdzie jechać, gdy jest zimno? (Top 6)

Polskie atrakcje jesienią pustoszeją, pogoda się zmienia, wyludniają się plaże i popularne szlaki turystyczne. To ma także swoje plusy, bo zmniejszają się kolejki, a ceny maleją. Oto atrakcje na jesień, które szczególnie polecamy. Są idealne także na brzydką pogodę.

Muzea browarów

browar piwo
Muzeum browaru to dobry pomysł na wakacje bez dzieci. Fot. Pixabay

Jesień to czas, kiedy dzieci są już w szkole, a rodzice mogą odsapnąć i pojechać gdzieś sami. Browary to idealne atrakcje na jesień, ponieważ dzieci i tak nie są ich docelową grupą, a w ramach zwiedzania degustuje się złocisty trunek. Można się tam wybrać nawet na krótki wypad, kiedy dzieci są w szkole. Browarów przeznaczonych do zwiedzania jest w Polsce naprawdę dużo, a do najpopularniejszych należą Tyskie Browarium i Muzeum Browaru Żywiec. Tym, którzy pragną czegoś mocniejszego, polecamy muzeum wódki (w Warszawie są aż dwa) – na pewno rozgrzeje w chłoną pogodę.

Czytaj więcej: Polskie zabytkowe browary – które można zwiedzać? (Top 7)

Tatry

panorama tatry jesień
Tatry mają idealne atrakcje na jesień. Fot. Shutterstock

W sierpniu Tatry odwiedziło milion turystów, to absolutny rekord. O ile rozkwit turystyki po pandemii może cieszyć, o tyle tłok na górskich szlakach już mniej. Można temu zaradzić i wybrać się w Tatry jesienią, gdy jest już po szczycie sezonu, a trasy nie są jeszcze zasypane śniegiem, choć należy się z nim liczyć w wysokich partiach gór. Tatry są jednak piękne o każdej porze roku, a pochmurna pogoda i leżący śnieg wcale nie odbierają im wiele uroku. Byle tylko nie wybierać się na trasę podczas największych burz i śnieżyc – wtedy lepiej zaszyć się w góralskiej restauracji. Jesienią w Tatrach polecam spróbować dań z grzybami, na które właśnie wtedy jest sezon.

Czytaj także: Atrakcje Tatr do zobaczenia choć raz w życiu (Top 12)

Atrakcje na jesień – Bałtyk

bałtyk jesienią
Morze Bałtyckie. Fot. Jumpstory

Tłumy nad Bałtykiem to znany wszystkim wakacyjny obrazek. Jesień jest idealną porą roku na spacery nadbałtyckimi plażami. Można jeszcze złapać ostatnie promienie słońca i wsłuchać się w szum fal bez potrzeby lawirowania między parawanami. Największe atrakcje na jesień nad Bałtykiem to jednak bursztyny. Morze wyrzuca je na brzeg po sztormach, kiedy to wzburza się jego dno. Amatorzy jantaru szukający najlepszych miejsc na jego poszukiwanie, powinni wybrać miejsca na wschód od Gdańska.

Czytaj także: Bałtyk jesienią – 8 powodów, by odwiedzić go właśnie teraz

Kraków

kraków
Kraków ma idealne atrakcje na jesień. Fot. Shutterstock

Kraków obfituje w muzea i zabytki, które równie pięknie prezentują się jesienią, co latem. Odwiedzając je właśnie o tej porze roku, można zwiedzić niektóre miejsca taniej. Dobrym przykładem jest Wawel, na którego zwiedzanie latem ustawiają się długie kolejki, natomiast poza sezonem bilety zawsze są tańsze, a zwiedzających jest mniej. Ciekawe atrakcje na jesień w Krakowie to także szczególnie urokliwy o tej porze roku Kazimierz, krakowskie kopce i podziemna trasa turystyczna.

Czytaj także: Ciekawostki o Krakowie, które mogą Cię zaskoczyć

Bieszczady

bieszczady atrakcje na jesień
Bieszczady są najpiękniejsze właśnie jesienią. Fot. Shutterstock

Żadne góry nie prezentują się tak pięknie jesienią jak Bieszczady. Jesień maluje na połoninach czerwone, rdzawe i rudobrązowe wzory, mgła tworzy niespotykany klimat. Szlaki wyludniają się niemal całkowicie pozostawiając na turystach wrażenie przebywania w miejscu nie z tego świata, jakby na innej planecie. O tej porze roku całkiem możliwe jest niespotkanie na swojej drodze żadnego turysty przez całe dnie trekkingu, o czym przekonałam się osobiście. Połoniny pełne jagód, kanie rosnące w kręgach na polanach, rześkie powietrze i niezwykłe wschody i zachody słońca sprawiają, że Bieszczady jesienią są niezapomniane.

Czytaj także: Bieszczady, atrakcje o każdej porze roku (Top 9)

Atrakcje na jesień dla dzieci i dorosłych – Warszawa

Łazienki Królewskie w Warszawie fot. Shutterstock

Warszawa jesienią jest magiczna! Wiewióreczki biegające po Parku Łazienkowskim, nieco senny Wilanów z wynurzającymi się z nadwiślańskiej mgły ogrodami królewskimi, pełne życia stołeczne hale targowe z mnóstwem restauracji na każdą pogodę i każdą kieszeń. Innymi słowy, Warszawa ma atrakcje na jesień skrojone pod każdego i można tam fantastycznie spędzić czas nawet w brzydką pogodę.

Jesienią dla dzieci polecam wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik, gdzie dorośli także nie będą się nudzić. Pierwsze miesiące nowego roku szkolnego to co prawda czas, kiedy ten obiekt zwiedza mnóstwo uczniów podstawówek, ale nie powinno Was to odstraszać. Wasze dzieciaki pewnie chętnie do nich dołączą.

Z kolei dla dorosłych polecam fantastyczny escape room Powstanie Warszawskie, który znajduje się w prawobrzeżnej Warszawie w klimatycznym budynku starej sortowni pocztowej przy ul. Grochowskiej. Miejsce to było tworzone przez dwa lata przez ludzi pełnych pasji, a wyszukane zagadki stoją na naprawdę wysokim poziomie. Ten escape room jest jednym z najlepszych, w jakich byłam.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE