Większość z nas zna najwyższy szczyt w kraju, najwyższą budowlę, a czasem także najwyższe drzewo. Ale czy wiecie jak dobrą kondycję musicie mieć, aby zobaczyć najwyżej położone budynki w Polsce? Pięknie położone schroniska górskie, hotele, kaplice oraz obserwatoria, czy wiecie gdzie się znajdują i jak wysoko? Jeśli nie, to najwyższa pora to nadrobić.

12Schronisko na Polanie Chochołowskiej (1146 m n.p.m.)

Schronisko na Polanie Chochołowskiej. Fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0

Ranking najwyżej położonych budynków w Polsce rozpoczyna Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej im. Jana Pawła II. Położone jest na wysokości 1146 m n.p.m. i jest doskonałą bazą wypadową na wyprawę w Tatry Zachodnie. Otwarte w 1953 roku schronisko jest największym takim obiektem w polskich Tatrach. Czynne jest przez cały rok i oferuje turystom 121 miejsc noclegowych. Warto się tu również zatrzymać, aby skosztować domowej kuchni, w której specjalnością szefa jest deser chochołowski, pstrąg z patelni oraz kotlet chochołowski. Schronisko oferuje także wrzątek dostępny całą dobę, kiosk, w którym można zakupić np. mapy, przechowalnie bagażu, rowerów oraz nart, a także salę telewizyjną.

Polana Chochołowska, na której stoi to wysoko położone schronisko, znajduje się około 10 kilometrów od Zakopanego. Zachwyca szczególnie wiosną, kiedy kwitną tu krokusy, a na halach zobaczyć możecie owce. Na polanie znajduje się jeszcze sporo szałasów, bufet góralski i prowadzony jest kulturowy wypas owiec. To sprawia, że Polana Chochołowska przyciąga turystów, chcących poczuć prawdziwy góralski klimat.

Może zainteresuje Cię także artykuł: Najpiękniejsze miejsca w Tatrach (Top 17).

Poprzedni
Poprzedni artykułNysa – atrakcje Śląskiego Rzymu, miasta fortów, bastionów i wież (Top 11)
Następny artykułTarnobrzeg – atrakcje ze sztuką Rembrandta i siarką w roli głównej (Top 11)
blank
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here