Strona głównaTop 10Najciekawsze imprezy w polskich zamkach (Top 12)

Najciekawsze imprezy w polskich zamkach (Top 12)

Strzelanie z łuku, walki rycerzy, podbijanie średniowiecznych zamków i wakacje z duchami. Nie trzeba wiele, aby przenieść się w świat fantastyki lub wciągającej historii Polski. Zamki w naszym kraju są plenerem wielu wspaniałych imprez. Kalendarz pęka w szwach zwłaszcza latem. Oto najciekawsze imprezy w polskich zamkach.

Bolków Castle Party

Castle Party to jedna z największych imprez na polskich zamkach. Odbywa się co roku w zamku Bolków na Dolnym Śląsku, godzinę drogi od Wrocławia i pół godziny od Jeleniej Góry. To szalony festiwal muzyczny, podczas którego można uczestniczyć w koncertach kilkudziesięciu zespołów (w tym roku ponad 40) na scenie pod bolkowskim zamkiem, a także w zlotach tematycznych i imprezach w klubach, gdzie zagrają DJe z Polski i zagranicy. W programie jest także pool party przez cały czas trwania festiwalu. Impreza utrzymana jest w klimacie goth, a towarzyszą jej m.in. stoiska z odzieżą gotycką. W tym roku Castle Party odbędzie się w dniach 11-14 lipca. Karnet na festiwal kosztuje do 290 zł.

Międzynarodowy Turniej Rycerski w Ogrodzieńcu

Zamek Ogrodzieniec na Szlaku Orlich Gniazd to miejsce, gdzie najłatwiej o imprezy w klimacie średniowiecza. Latem praktycznie co weekend coś się tam dzieje. Międzynarodowy Turniej Rycerski odbędzie się w tym roku w dniach 3-4 sierpnia. W programie m.in. walki bohurtowe, turniej miecza długiego, zapasy, bieg dam oraz pokazy konne. Wcześniej, bo 25 maja, zaplanowano Międzynarodowy Festiwal Kultury Wczesnego Średniowiecza. Pokazy rycerskie odbędą się też 19 maja i 30 czerwca. W kalendarzu pod datą 9 czerwca zapisano pokazy artylerii średniowiecznej i broni czarnoprochowej. 20 czerwca odbędą się gonitwy rycerskie. Z kolei wieczory z duchami odbywają się latem regularnie co tydzień. Jak widać na filmie, w Polsce są tysiące pozytywnie zakręconych ludzi, którzy na swoją pasję, m.in. na uzbrojenie, potrafią wydać naprawdę dużo pieniędzy.

Czytaj także: Najbardziej nawiedzone zamki w Polsce. Nie zgadniesz co tu straszy!

Festiwal Kwiatów na zamku Książ

Festiwal Kwiatów podkreśla, jak ważną i integralną częścią książańskiego zamku są jego tarasy. Niezmiennie od 400 lat w tym samym miejscu uprawiane są zamkowe ogrody. Każdej wiosny kwiaty pięknie zakwitają, co przyciąga do Wałbrzycha wielu turystów. Na stoiskach swoje piękne kwiaty prezentują także hodowcy, a przy okazji można nauczyć się wiele o ich pielęgnacji. Dobrym pomysłem jest kupić cebulki kwiatów, a zaopatrzyć się można także w produkty regionalne sprzedawane na wielu kramach. Warto obejrzeć pokazy artystyczne, ogrodnicze, a nawet modowe. Na dzieci każdego roku czeka moc atrakcji. W tym roku zamek Książ zaprasza na Festiwal Kwiatów w dniach od 30 kwietnia do 3 maja.

Dolnośląski Festiwal Kuchni Historycznej – Twierdza Smaków na zamku Czocha

Zamek Czocha w Suchej w gminie Leśna. Fot. Shutterstock

W dniach 1-4 maja na zamku Czocha w Suchej w gminie Leśna na Dolnym Śląsku, odbędzie się najsmaczniejszy festiwal w najpiękniejszej warowni, jak zapowiadają organizatorzy. W powietrzu będą się unosić zapachy tradycyjnych polskich potraw, średniowiecznych smakołyków, popisowych dań z polskich domów prezentujących kuchnię przez wieki, a także obiadów z czasów PRL. Będzie można spróbować tych pyszności. Zaplanowano też liczne zabawy i atrakcje towarzyszące. Wstęp na Dolnośląski Festiwal Kuchni Historycznej – Twierdza Smaków jest biletowany: 22 zł płaci się za bilet ulgowy, a 30 zł za bilet normalny na zwiedzanie całego zamku i uczestnictwo w imprezie.

To niejedyne ciekawe imprezy na zamku Czocha. Przykładowo w dniach 20-21 czerwca warownia stanie się strefą militarną i odbędą się tam pokazy broni. Od 15 do 17 sierpnia potrwa Festiwal pirotechniki filmowej. Z kolei 26-27 października zapraszają organizatorzy wydarzenia Tajny Zamek Czocha. Słyszeliście o Tajemnicy Twierdzy Szyfrów? Nie? Radzimy się wcześniej zapoznać z tematyką.

Imprezy na zamku Krzyżtopór

zamek krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Fot. Fotomigawki, Shutterstock

W kalendarzu wydarzeń na zamku Krzyżtopór także można znaleźć coś ciekawego. 3 maja 2019 odbędzie się tam majówka z Bractwem Rycerskim Miasta Nowa Dęba. W ubiegłym roku impreza cieszyła się popularnością. Tegoroczna będzie obfitowała w atrakcje takie jak: obozy historyczne, warsztaty kuglarskie, pokazy musztry, pokazy i warsztaty tańca, prezentacje dawnych strojów z możliwością ich przymierzenia, czy też pokaz artyleryjski. Zaplanowano także atrakcje dla najmłodszych. Impreza w cenie biletów wstępu na zamek.

Z kolei 4 maja 2019 od godziny 21 można się zapisać na nocne zwiedzanie zamku premium. W programie chodzenie z pochodniami po warowni, spotykanie upiorów i nocne walki rycerskie. Obowiązują wcześniejsze zapisy, a impreza także jest organizowana w cenie biletów wstępu na zamek: zwiedzanie dzienne kosztuje 11 zł (bilet normalny) i 8 zł (ulgowy), a nocne premium 38 zł.

Ogólnopolski Turniej Rycerski w Liwie

Ogólnopolski turniej rycerski w Liwie. Fot. Jarosław Grudziński, Shutterstock

Tłem dla Ogólnopolskiego Turnieju Rycerskiego w Liwie, w którym od 2001 roku stają w szranki najlepsi rycerze z całej Polski, są ruiny gotyckiego zamku wzniesionego w XV wieku. Podczas turnieju odbywają się potyczki siłowe par rycerskich, trójek oraz pięcioosobowych grup. W Liwie oglądać możemy także pokazy walk rycerzy konnych, czy też pokazy rzemiosła rycerskiego. Wydarzenie to uświetnia zawsze jeden z sierpniowych weekendów. Na razie trzeba jeszcze wyczekiwać szczegółów dotyczących tegorocznej edycji.

Oblężenie Malborka

Turniej rycerski, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock

Właśnie rozpoczęła się sprzedaż biletów na oblężenie Malborka, jakkolwiek by to nie zabrzmiało. To wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 19 i 20 lipca. Bilety kosztują od 15 do 35 zł. W trakcie Oblężenia Malborka można oglądać wystawy poświęcone maszynom oblężniczym, uzbrojeniu i strojom z dawnych epok. Nie zabraknie tu oczywiście miejsca na liczne pokazy rycerskie, sokolnicze i konne. Jedną z ciekawszych atrakcji jest możliwość zwiedzania zamku w Malborku.

Turniej rycerski śladami braci Dobrzyńskich w Drohiczynie

Turniej rycerski w Drohiczynie. Fot. studioflara, Shutterstock

W dniach 3-4 września zaplanowano w tym roku Turniej rycerski w Drohiczynie. Podczas turnieju w Drohiczynie można spotkać rekonstruktorów ubranych w białe peleryny ze znakiem czerwonego miecza i gwiazdy – tak właśnie ubierali się Bracia Dobrzyńscy. Podczas turnieju można oglądać walki pojedyncze i w parach, zawody oszczepnicze i łucznicze a także wziąć udział w tradycyjnej wieczornej biesiadzie.

Hubertus na zamku w Sobkowie

Hubertus na zamku w Sobkowie. Fot. Praszkiewicz, Shutterstock

Park w Świerklańcu leży przy drodze z Tarnowskich Gór do Piekar Śląskich i jest pozostałością dawnego kompleksu pałacowo-parkowego. Posiadłość należała do rodziny Donnersmarck, a na jej terenie znajdował się zamek z czasów średniowiecza, którego pozostałości przetrwały do naszych czasów. Ród postanowił wybudować tu w XIX w. pałac zwany Małym Wersalem. Donnersmarckowie przebywali w posiadłości do końca II wojny światowej. Od czasu wkroczenia Armii Czerwonej pałac wraz z parkiem popadał w ruinę. Co roku w październiku odbywa się tam Hubertus, czyli gonitwa konna za lisem.

Turniej rycerski na zamku Grodziec

Turniej rycerski. Fot. David Kasza, Shutterstock

Turnieje rycerskie odbywają się również na zamku Grodziec. W sezonie letnim dwudniowy Towarzyski Turniej Rycerski o sztylet kasztelana zamku Grodziec z licznymi atrakcjami zawsze gromadzi wielu widzów. W tym roku trzeba zaplanować na niego 16-18 sierpnia.

Najbliższe wydarzenia to przede wszystkim majówka na zamku w dniach 1-3 maja. Będzie tam z pewnością można spotkać rycerzy. 2 czerwca organizowany jest tam dzień dziecka, a 30 czerwca Święto Kwitnących Lip. 14 lipca zorganizowany zostanie turniej rodzinny, a 5-6 października Święto wina i miodu pitnego.

Turniej rycerski na zamku w Uniejowie

Wielki Turniej w Uniejowie. For. PLRANG ART, Shutterstock

Wielki Turniej w Uniejowie to dwudniowe wydarzenie odbywające się w ubiegłych latach na zamku w Uniejowie. Warto śledzić kalendarz imprez, by zaplanować sobie podobne wydarzenie. Walki rycerzy, pokazy sokolnicze, konne i artyleryjskie a także turniej łuczniczy – to wszystko zawsze przyciągało widzów. Podczas Wielkie Turnieju można podziwiać wystawę strojów z różnych epok. Gdy dowiemy się więcej o tegorocznym turnieju, znajdziecie informację tutaj.

Warszawski Turniej Rycerski

Warszawski turniej rycerski. Fot. Tomasz Bidermann, Shutterstock

Warszawski Turniej Rycerski o szablę Króla organizowany jest na Bródnie. W ramach tej imprezy można podziwiać liczne potyczki turniejowe i rekonstrukcje historyczne. Odbywają się tu m. in. pokazy musztry, szarży a także pokazy walki wręcz. W ramach turnieju można wziąć także udział w warsztatach dawnego rzemiosła i archeologii doświadczalnej. Turniej odbywa się w maju.

Czytaj także: Turnieje rycerskie w Polsce – fenomen na europejską skalę

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE