Strona głównaTop 10Piramidy w Polsce – 6 grobowców, które fascynują naukowców

Piramidy w Polsce – 6 grobowców, które fascynują naukowców

Wiecie, że w Polsce mamy mnóstwo piramid, z których niektóre są starsze niż te w Egipcie? Choć trudno w to uwierzyć, można na własne oczy zobaczyć tajemnicze grobowce w wielu miejscach w Polsce.

Piramida w Rożnowie

Piramida w Rożnowie
Piramida w Rożnowie. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca ©

Ród von Ebenów zażyczył sobie, by jego członkowie byli chowani jak faraonowie. Zlecili więc budowę piramidy wzorowanej na najsłynniejszej egipskiej piramidzie Cheopsa w Gizie. I to zlecili nie byle komu, bo najsłynniejszemu architektowi Niemiec, twórcy Bramy Branderburskiej, Carlowi Gotthardowi Langhansowi. Intrygująca piramida liczy 9 metrów wysokości i ma proporcje podobne do tej w Gizie.

August Freiherr von Eben und Brunnen był generałem armii pruskiej i właścicielem ziem rożnowskich, czyli ówczesnego Rosen. Zainteresowany egiptologią zapragnął, by spoczął wraz z rodziną w grobowcu w kształcie piramidy i by jego zwłoki zostały zmumifikowane.

Tak też się stało. 28 członków rodziny von Ebenów mmumifikowano i pochowano w piramidzie między 1780 do 1830 rokiem. Rożnów to miejscowość blisko Kluczborka w woj. opolskim.

Czytaj więcej: Piramida w Rożnowie – tajemniczy grobowiec von Ebenów

Piramida w Rapie

Piramida w Rapie
Piramida w Rapie. Fot. Shuttertock

Von Fahrenheid był najbogatszym baronem w całej okolicy, w dodatku wykształconym mecenasem dzieł sztuki i zapalonym podróżnikiem. Słuchał wykładów Kanta w Królewcu i jeździł po całej Europie. Prawdopodobnie w Paryżu zetknął się z egiptologią, a zafascynowany piramidami postanowił sam sobie jedną sprawić.

Piramida w Rapie w woj. warmińsko-mazurskim blisko granicy z obwodem kaliningradzkim stała się grobowcem. Pochowano w niej siedmioro członków rodziny von Fahrenheit. Na początku trzyletnią córkę barona, która zmarła w 1811 roku na szkarlatynę, a niespełna 40 lat później jej ojca, samego barona. Ród von Fahrenheitów wygasł, piramida skryta między drzewami stała się zapomniana, a nieliczni znający jej historię mieszkańcy wkrótce poumierali.

Tak zaczęły się rodzić legendy o piramidzie, którą zrabowali Rosjanie (nie miała szczęścia zarówno podczas I jak i II wojny światowej), a następnie przesiedleni na te ziemie Polacy. Zaczęli sobie dopowiadać historię do tajemniczego znaleziska.

Czytaj więcej: Piramida w Rapie – dlaczego powstała?

Piramidy kujawskie

polskie piramidy Wietrzychowice w gminie Izbica Kujawska
Wietrzychowice w gminie Izbica Kujawska. Tu znajduje się rezerwat piramid.

Tutaj zrobimy wyjątek, gdyż w tym slajdzie opowiemy nie o jednej a wielu piramidach. Na Kujawach w okolicach Izbicy Kujawskiej, Sarnowa i Gaju wznoszono piramidalne grobowce. Są starsze od piramid w Egipcie.

W Gaju czy też Wietrzychowicach stworzono rezerwaty archeologiczne. Już 5 tysięcy lat temu dokonywano w tych miejscach pochówków, a na powierzchni ziemi usypywano grobowce i stawiano głazy układające się w kształty przypominające sztabki. Megality zwane są polskimi piramidami. Nie mają typowego kształtu ostrosłupa, to wały mające często ponad 100 m długości i do 3 m wysokości.

W polskich piramidach chowani byli pasterze, rolnicy. Pochówki są związane z neolityczną kulturą pucharów lejkowatych.

Piramida Skrzyńskich w Zagórzanach

 zagórzany piramida grobowiec skrzyńskich w zagórzanach
Zagórzany, piramida Skrzyńskich. Fot. Przemekkus, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0.JPG

Podobnie jak w Rapie i Rożnowie, również w Zagórzanach w woj. małopolskim w powiecie gorlickim znajduje się piramida-mauzoleum. Skrzyńscy zapragnęli być pochowani we własnej piramidzie wzorowanej na tej Cheopsa. Ma 10 metrów wysokości i powstała w 1931 r. W środku pochowanych jest sześć osób z rodu Skrzyńskich. Wbudowany jest w nią także wielki krzyż. Całość robi ogromne wrażenie.

Grobisko ariańskie w Krynicy

wieża ariańska grobisko ariańskie grobowiec piramida krynicai
Tak zwana Wieża Ariańska. Fot. Wojciech Koczułap, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

W woj. lubelskim w powiecie krasnostawskim znajduje się grobisko ariańskie. Na wzgórzu o wysokości 290 m. z drzew wyłania się  jeden z najstarszych murowanych grobów piramidalnych na terenie Polski. Pochodzi z połowy XVII w.

Piramidę nakazał zbudować podkomorzy chełmski Paweł Orzechowski, który był arianinem, więc nie mógł być pochowany na cmentarzu katolickim. Podobno w środku miały być ukryte skarby, o czym wspominał w kronikach Oskar Kolberg.

– W pobliżu Krupego mają być – wedle podania – skarby w kopcu piramidalnym czyli grobowcu, leżącym w znacznej części w gruzach; wszelako skarbów tych z obawy licha czyli złego, lud wcale nie szuka – pisał polski etnograf.

Budowla na tzw. Wzgórzu Ariańskim ma 15 m wysokości. Piramida wraz ze wzgórzem to pomnik przyrody nieożywionej. Status ten uzyskała w 1983 r.

Piramida Łakińskiego w Łaziskach k. Wągrowca

Piramida Franciszka Łakińskiego w Łaziskach (powiat wągrowiecki)
Piramida Franciszka Łakińskiego w Łaziskach (powiat wągrowiecki)

Piramida rotmistrza Franciszka Łakińskiego została wzniesiona po jego śmierci około 1845 roku w Łaziskach koło Wągrowca w woj. wielkopolskim. Łakiński był Rotmistrzem Wojsk Polskich, który walczył w wojnach napoleońskich, został też odznaczony Orderem Virtuti Militari i Legią Honorową.

Piramida o wysokości 10 m ma bardzo strzelisty kształt. Projekt podobno opracował sam Łakiński. Do środka nie ma możliwości wejścia. Niedaleko można zobaczyć grób konia Franciszka Łakińskiego.

Obok grobowca rosną sosny. Przed śmiercią rotmistrz miał powiedzieć, że gdy sosny przerosną piramidę, Polska odzyska niepodległość. Te słowa spełniły się w 1918 roku.

W Wągrowcu warto przy okazji zobaczyć skrzyżowanie rzek:

Czytaj więcej: Skrzyżowanie rzek – mamy jedyne takie w Europie

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

10 KOMENTARZE

  1. Witam,a na jakiej podstawie wyznacza Pani wiek piramid egipskich?przeciez jest rzeczą oczywistą ,że to teoria o wybudowaniu takiej piramidy w 20 lat jest sensacją,bo któżby o zdrowych zmysłach w coś takiego uwierzył?a jednak,to włąśnie taka informacja figuruje we wszystkich podręcznikach historycznych,nikomu przy tym ,zdaje się, nie wadząc. Chyba jeszcze nie jesteście(-my) gotowi na prawdę.I nie tylko o piramidach.
    Pozdrawiam

    • Zgadzamy się z tym, że teoria o wybudowaniu piramid egipskich w 20 lat jest mocno naciągana i jest to jeden z największych błędów w podręcznikach historii, ale wiemy kiedy mniej więcej powstały. Szacuje się, że około 2560 r. p.n.e. piramidy w Gizie były ukończone, a kujawskie pochodzą z ok. 3000 r. p.n.e., 500 lat to jednak spora różnica.

  2. Wszak wiadomo nie od dziś, że na naszym terenie istniała starożytna cywilizacja, a my jesteśmy jej potomkami… niemieckie kroniki opisują całe dynastie władców lechickich przed Mieszkiem. Niestety kościół katolicki i zaborcy skutecznie wymazywali te informacje z kart historii… a dzisiaj jakimś dziwnym trafem w Berlinie odkrywane są grodziska i miejsca pochówku słowiańskiego.. i nawet dalej na zachód. No ale w szkołach nadal banialuki o wielkiej wędrówce Słowian

  3. A kto wie że w Pieninach ukryta w Jaworkach na Białej Wodzie Piramida nieopodal gościńca Amon przyciąga i uzdrawia swoją energią? Zbudowana na kształt piramidy Cheopsa , polecam zgłębić temat

  4. Myslicie ze przesuwanie 2,5 tonowego bloku jest łatwe ? potrzeba najmniej 30 ludzi ,po za tym ilu potrzeba do Trasportublokow do piramidy , trasportu jedzeniia picia ,i ludzi pracujacych w kamieniolomach ,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE