Wiecie, że w Polsce mamy mnóstwo piramid, z których niektóre są starsze niż te w Egipcie? Choć trudno w to uwierzyć, można na własne oczy zobaczyć tajemnicze grobowce w wielu miejscach w Polsce.

1Piramida w Rożnowie

Piramida w Rożnowie
Piramida w Rożnowie. Fot. Weronika Skupin, Polska Zachwyca ©

Ród von Ebenów zażyczył sobie, by jego członkowie byli chowani jak faraonowie. Zlecili więc budowę piramidy wzorowanej na najsłynniejszej egipskiej piramidzie Cheopsa w Gizie. I to zlecili nie byle komu, bo najsłynniejszemu architektowi Niemiec, twórcy Bramy Branderburskiej, Carlowi Gotthardowi Langhansowi. Intrygująca piramida liczy 9 metrów wysokości i ma proporcje podobne do tej w Gizie.

August Freiherr von Eben und Brunnen był generałem armii pruskiej i właścicielem ziem rożnowskich, czyli ówczesnego Rosen. Zainteresowany egiptologią zapragnął, by spoczął wraz z rodziną w grobowcu w kształcie piramidy i by jego zwłoki zostały zmumifikowane.

Tak też się stało. 28 członków rodziny von Ebenów mmumifikowano i pochowano w piramidzie między 1780 do 1830 rokiem. Rożnów to miejscowość blisko Kluczborka w woj. opolskim.

Czytaj więcej: Piramida w Rożnowie – tajemniczy grobowiec von Ebenów

Poprzedni

8 KOMENTARZE

  1. Witam,a na jakiej podstawie wyznacza Pani wiek piramid egipskich?przeciez jest rzeczą oczywistą ,że to teoria o wybudowaniu takiej piramidy w 20 lat jest sensacją,bo któżby o zdrowych zmysłach w coś takiego uwierzył?a jednak,to włąśnie taka informacja figuruje we wszystkich podręcznikach historycznych,nikomu przy tym ,zdaje się, nie wadząc. Chyba jeszcze nie jesteście(-my) gotowi na prawdę.I nie tylko o piramidach.
    Pozdrawiam

    • Zgadzamy się z tym, że teoria o wybudowaniu piramid egipskich w 20 lat jest mocno naciągana i jest to jeden z największych błędów w podręcznikach historii, ale wiemy kiedy mniej więcej powstały. Szacuje się, że około 2560 r. p.n.e. piramidy w Gizie były ukończone, a kujawskie pochodzą z ok. 3000 r. p.n.e., 500 lat to jednak spora różnica.

  2. Wszak wiadomo nie od dziś, że na naszym terenie istniała starożytna cywilizacja, a my jesteśmy jej potomkami… niemieckie kroniki opisują całe dynastie władców lechickich przed Mieszkiem. Niestety kościół katolicki i zaborcy skutecznie wymazywali te informacje z kart historii… a dzisiaj jakimś dziwnym trafem w Berlinie odkrywane są grodziska i miejsca pochówku słowiańskiego.. i nawet dalej na zachód. No ale w szkołach nadal banialuki o wielkiej wędrówce Słowian

  3. A kto wie że w Pieninach ukryta w Jaworkach na Białej Wodzie Piramida nieopodal gościńca Amon przyciąga i uzdrawia swoją energią? Zbudowana na kształt piramidy Cheopsa , polecam zgłębić temat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here