Strona głównaTop 10Duszniki-Zdrój – atrakcje ostoi w pięknym otoczeniu natury

Duszniki-Zdrój – atrakcje ostoi w pięknym otoczeniu natury

Duszniki-Zdrój to bardzo spokojna i urokliwa miejscowość otoczona przez wiele atrakcji przyrodniczych. Można tu zobaczyć jedno z najciekawszych muzeów w Polsce i skorzystać z uzdrowiskowego klimatu. Warto zajrzeć tu nie tylko latem. Które atrakcje warto zobaczyć? Oto kilka miejsc godnych uwagi.

Muzeum Papiernictwa

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Fot. Jacek Halicki, CC BY-SA 3.0

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, to jedna z największych atrakcji miasteczka. Znajduje się tam przede wszystkim młyn papierniczy będący zabytkiem techniki. Jest jedynym takim obiektem pozostałym na Dolnym Śląsku. Budynek także jest zabytkowy i ma nawet polichromie z XVII w. Prezentowane są tam różne maszyny drukarskie i rodzaje papieru, a także m.in. historyczne paszporty i banknoty drukowane na takich maszynach. Trwają starania o wpisanie muzeum na listę UNESCO. Bilety normalne na trasę główną kosztują tu 20 zł, a ulgowe 15 zł (na trasę pierwszą 16 zł i 12 zł, a na drugą 12 zł i 9 zł). Niedziela jest dniem bezpłatnego wstępu.

Park Narodowy Gór Stołowych

góry stołowe
Góry Stołowe. Fot. Shutterstock

Góry Stołowe leżą tuż przy Dusznikach-Zdroju i koniecznie trzeba się tam wybrać przy okazji wizyty w tym mieście. Utworzony w 1993 roku Park Narodowy Gór Stołowych przyciąga takimi atrakcjami jak Szczeliniec Wielki (mający 919 m n.p.m.) i Skalniak (mierzący 915 m n.p.m.). Koniecznie trzeba też zabłądzić w Błędnych Skałach.

Czytaj również: Góry Stołowe – magia zaklęta w skałach

Zieleniec

Duszniki-Zdrój, Zieleniec. Fot. Shutterstock

Duszniki-Zdrój są też świetną miejscowością na wypad zimą w góry, a to za sprawą Zieleniec Ski. To centrum narciarskie przyciąga nawet tych miłośników białego szaleństwa, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami. Nic tylko czekać już na początek mroźnej i śnieżnej zimy.

Park Zdrojowy

Pijalnia wód mineralnych w Dusznikach-Zdroju. Fot. Jacek Halicki, CC BY-SA 3.0

Duszniki-Zdrój są miejscowością uzdrowiskową, a więc mają także Pijalnię wód mineralnych. Z leczniczych właściwości wód i tutejszego powietrza warto skorzystać spacerując po Parku Zdrojowym. To swoiste centrum Dusznik-Zdroju, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Dworek Chopina

Dworek Chopina w Dusznikach-Zdroju. Fot. Jacek Halicki, CC BY-SA 3.0

Z Dusznikami-Zdrojem związana jest postać Fryderyka Chopina. W sierpniu odbywa się tam Festiwal Chopinowski. Kompozytor spędził lato 1826 r. właśnie w Dusznikach podczas swojej podróży po śląskich uzdrowiskach w towarzystwie matki. Korzystał z różnych atrakcji uzdrowiska, a w listach opisywał je tak: „’Rano, najpóźniej o godzinie 6, już wszyscy Chorzy przy zrzodle; tu dopiero kiepska dęta muzyka z kilkunastu karykatur w rozmaitym guście złożona

Rynek w Dusznikach-Zdroju

Rynek w Dusznikach-Zdroju. Fot. Jacek Halicki, CC BY-SA 3.0

Na ładnym i zadbanym Rynku w Dusznikach-Zdroju można na chwilę przystanąć, by podziwiać zabytkowe kamieniczki. Warto zwrócić uwagę na pręgierz. Niestety nie brakuje opinii, że jest to Rynek przejazdowy, więc więcej tu samochodów niż miejsc gdzie można usiąść i odpocząć, zjeść, czy wypić kawę.

Zamek Leśna Skała

Zamek Leśna Skała w Szczytnej. Fot. Shutterstock

Zamek Leśna Skała wznosi się na górze Szczytnik w Górach Stołowych w pobliżu Dusznik-Zdroju. Zwany jest po prostu zamkiem Leśna. Pod stromym urwiskiem z punktem widokowym znajduje się zaś wieś Szczytna. Hrabiowska rezydencja jest jedną z mniej znanych na Dolnym Śląsku. Była w swych dziejach domem opieki, a obecnie jest siedzibą… bractwa rycerskiego.

Czytaj więcej w naszym tekście: Zamek Leśna Skała – niebiańskie widoki ze skraju urwiska

Polanica-Zdrój

Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju. Fot. Pixabay

Pobliską Polanicę-Zdrój też warto odwiedzić. Ma liczne tereny zielone, park zdrojowy i pijalnię wód, a całość otaczają piękne góry i przyroda. Ten urokliwy kurort na Dolnym Śląsku powinni wybrać nie tylko kuracjusze. Jakie atrakcje ma Polanica-Zdrój? Piszemy w naszym tekście.

Czytaj także: Polanica-Zdrój – atrakcje przepięknego kurortu (Top 9)

Kudowa-Zdrój

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju. Fot. Stepniak, Shutterstock

Kudowa-Zdrój to jedno z najpiękniejszych miasteczek uzdrowiskowych w Polsce. Znajduje się blisko Dusznik i tworzy z nimi i Polanicą swoiste trio. Najbardziej znana atrakcja miasta to Kaplica Czaszek. W XIX w. Kudowa-Zdrój została uznana za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech. Do dziś chętnie przyjeżdżają tam kuracjusze i leczą nie tylko sprawy sercowe.

Czytaj także: Kudowa-Zdrój – atrakcje uzdrowiska u stóp Gór Stołowych (Top 9)

Sanktuarium w Wambierzycach

Sanktuarium Królowej Rodzin w Wambierzycach
Sanktuarium w Wambierzycach. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Niepozorna wioska Wambierzyce jest ozdobiona monumentalną jak na nią budowlą. Bazylika ociekająca złotem zwana jest śląską Jerozolimą. Jest tam również kalwaria pasyjna ze stacjami Drogi Krzyżowej. Można to miejsce wybrać na krótki spacer. Więcej piszemy w naszym tekście.

Czytaj: Wambierzyce – śląska Jerozolima

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE