Strona głównaTop 10Podróż pociągiem po Polsce – kochacie czy unikacie? 12 powodów by wybrać...

Podróż pociągiem po Polsce – kochacie czy unikacie? 12 powodów by wybrać kolej!

Podróż pociągiem po Polsce wzbudza skrajne emocje. Z jednej strony kojarzona jest z przepełnionymi wagonami, opóźnieniami i wysokimi cenami. Z drugiej natomiast mamy ogrom nowości, nowoczesny design, szeroki wybór kierunków i ułatwienia dla podróżnych. Jeśli dawno nie podróżowaliście koleją, to koniecznie odkryjcie zalety tego ekologicznego sposobu transportu.

Kolej zmienia się na lepsze

podróż pociągiem
Podróż pociągiem po Polsce. Polskie pojazdy na targach Trako 2021. Fot. Joanna Węgielewska, Polska zachwyca

Polska kolej od lat wzbudza mieszane uczucia. Do końca lat 80. XX wieku był to bardzo popularny środek transportu. Gdy w latach 90. Polacy przesiedli się na podróżowanie samochodem, liczba podróżnych w pociągach spadła o połowę. Choć w tym okresie, w naszym kraju, wszystko szło do przodu i rozwijało się, kolej jakby stanęła w miejscu. To sprawiło, że transport kolejowy dalej tracił pasażerów. Podróż pociągiem w Polsce kojarzyła się z niskim komfortem, opóźnieniami i wysokimi cenami.

Na szczęście XXI wiek to czas, kiedy kolej wreszcie ruszyła do przodu. Nastąpiła wymiana taboru, inwestycje w szybkie pociągi dalekobieżne, a lokalne połączenia zaczęły obsługiwać przyjazne pasażerom szynobusy. Polska kolej zaczęła dostosowywać się do standardów europejskich, a polskie firmy produkujące pociągi ruszyły na podbój polskich i zagranicznych tras. Może nadal nie jest idealnie i na pewno nadal jest wiele miejsc, gdzie czas się zatrzymał, ale jedno jest pewne… podróż pociągiem po Polsce zmienia się na lepsze.

Komfort i wygoda to podstawa

Komfortowe wnętrze w wagonie PKP Intercity. Fot. Joanna Węgielewska, Polska Zachwyca

W czasach, gdy pociągi konkurują z komfortem podróży samochodem, kolej musiała dostosować się do otaczających nas zmian. Coraz więcej jest otwartych wagonów, w których nie ma ścisku, mamy sporo miejsca na nogi i większe poczucie intymności. Siedzenia stały się wygodne, ergonomiczne i regulowane co pozwala wypocząć podczas dłuższych podróży. Przy siedzeniach coraz częściej znajdują się stoliki pozwalające wygodnie zjeść posiłek, wypić coś ciepłego lub popracować. W nowym taborze komfort podróżowania zwiększają także gniazdka elektryczne, indywidualne oświetlenie oraz klimatyzacja.

Podróż pociągiem idealna dla zapracowanych

XXI wiek to czas, w którym kolej zaczęła dostosowywać się do nowej grupy pasażerów. Pociąg, w odróżnieniu od samochodu, jest idealnym miejscem do pracy. Podróżując autem mamy ograniczoną przestrzeń, nie zawsze posiadamy internet i przede wszystkim często pełnimy rolę kierowcy, co uniemożliwia nam prace. Pociągi natomiast coraz częściej dysponują darmowym wi-fi, dostępem do gniazdek elektrycznych i wygodnymi siedzeniami ze stolikami, dzięki którym podróż nie musi być czasem straconym. W polskich pociągach spotkać możemy także przedziały menadżerskie, które nie tylko ułatwiają pracę, ale także pozwalają na spotkania biznesowe w komfortowych warunkach. Są to przedziały posiadające klimatyzację, 4 wygodne siedzenia ze stołami, dodatkową przestrzeń na bagaż oraz gniazdka elektryczne.

Podróż pociągiem jest eko, a będzie jeszcze bardziej!

Jeśli zależy Wam na dbaniu o naszą planetę, to kolejna informacja z pewnością Was zainteresuje. Według Europejskiej Agencji Środowiska podróż pociągiem to najbardziej przyjazny środowisku, pod względem emisji gazów cieplarnianych, środek transportu. Kolej charakteryzuje się ponad trzy razy mniejszą emisją dwutlenku węgla niż transport drogowy i ponad osiem razy mniejszą niż transport lotniczy. Pociągi pozwalają na przewiezienie w stosunkowo krótkim czasie wielu osób oraz dużej ilości ładunków. A ponieważ świadomość ekologiczna podróżnych systematycznie rośnie, możemy spodziewać się wzrostu popularności tego środku transportu.

Kolejne lata mogą okazać się także przełomowe dla wprowadzania ekologicznych rozwiązań w polskich pociągach. We wrześniu 2021 roku, podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako w Gdańsku, PESA Bydgoszcz zaprezentowała pierwszą, polską lokomotywę wodorową. Wdrożenie technologii wodorowych w transporcie szynowym może mieć ogromne znaczenie dla ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Jeśli nadal wahacie się czy przesiąść się na kolej to aspekt ekologiczny powinien być dla Was mocnym argumentem za wyborem pociągów.

Toalety już dawno przestały być koszmarem podróżnych

podróż pociągiem
Toaleta w nowoczesnym pociągu. Fot. Joanna Węgielewska, Polska Zachwyca

Chyba każdy z nas doskonale pamięta te myśli podczas podróży pociągiem: Może wytrzymam jeszcze chwilkę. Odwiedzanie kolejowych toalet było zdecydowanie najmniej przyjemnym obowiązkiem podczas podróży. Na szczęście ten dość istotny element, szczególnie gdy podróż pociągiem jest długa, również zmienia się na plus. Dziś toalety są bardziej higieniczne, ekologiczne i dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych i rodzin z dziećmi. W pociągach stosowany jest zamknięty obieg nieczystości, dzięki czemu toalety nie kojarzą się już z charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachem i przede wszystkim są przyjazne środowisku.

Podróż pociągiem z dziećmi

Dziecięca zabudowa wagonu PKP Intecity. Fot. Joanna Węgielewska, Polska Zachwyca

Jeśli obawiacie się podróży pociągiem z dzieckiem to zdecydowanie rozwiejemy Wasze wątpliwości. Wybierając się na bliższą lub dalszą wyprawę koleją z maluchami, czeka na nas ogromna ilość udogodnień. Najważniejszą kwestią są bilety rodzinne, które znacznie obniżają koszt podróży. Jeśli jesteś posiadaczem Karty Dużej Rodziny przysługuje Ci zniczka 37%. Dodatkowo, wybrane pociągi posiadają kolorowe, ozdobione obrazkami i kolorową wykładziną przedziały dla rodzin z dziećmi. Mają one 4 lub 6 miejsc, które w łatwy sposób można składać, dzięki czemu dzieci mogą pobawić się na pełnej dodatkowych atrakcji podłodze. W przedziałach mamy gniazdka, w których rodzice mogą wyłączyć zasilanie, chroniąc ciekawskie maluchy przed zagrożeniem.

Pociągi posiadają także dostosowane do najmłodszych toalety. W wielu pojazdach znajdziemy łatwy w użyciu przewijak oraz oddzielny kosz na pieluchy pochłaniający brzydkie zapachy. Podczas planowania podróży z dziećmi warto wziąć pod uwagę właśnie pociąg. Dlaczego? Maluchy nie muszą, tak jak w samochodzie, spędzać czasu cały czas siedząc. Mogą spacerować po pociągu, korzystać z toalety w dowolnym momencie, wygodnie zjeść posiłki oraz miło spędzić czas w rodzinnym przedziale. Podróż pociągiem będzie też dla dziecka wspaniałą przygodą, którą zapamiętają na długo.

Kolej przyjazna niepełnosprawnym

Na szczęście ograniczona sprawność ruchowa nie musi już być barierą, przez którą zrezygnujecie z kolei. Podróżując pociągiem możemy liczyć na pomoc w przemieszczaniu się na dworcu, wsiadaniu i wysiadaniu z wagonu, wskazaniu miejsca wewnątrz pojazdu czy wniesieniu bagażu. W nowym taborze, dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych, znajdują się specjalnie oznaczone, bezpieczne miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich. Także osoby niewidome i słabowidzące mogą liczyć na udogodnienia. Obecne pojazdy posiadają oznaczenia opisane alfabetem Braille’a m.in. numery miejsc czy przyciski wewnątrz wagonów. Także toalety są tak przystosowane, aby ułatwiać podróż osobom niepełnosprawnym. Zastosowano w nich ruchome poręcze, oznaczenia alfabetem Braille’a, a w niektórych pociągach również komunikaty dźwiękowe ułatwiające korzystanie z toalety.

Podróżuj ze swoim rowerem

Od kilku lat przybywa w Polsce miłośników transportu rowerowego. Jeździmy nimi do pracy, szkoły i na bliższe lub dalsze wycieczki. Powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych i szlaków dla wielbicieli dwóch kółek. Także kolej od kilku lat intensywnie rozwija się, aby ułatwić podróż rowerzystom. Na dworcach stawiane są stojaki rowerowe, na których możemy bezpiecznie zostawić swój pojazd i ruszyć w podróż. Coraz częściej możemy także zabrać swój rower ze sobą i cieszyć się trasami, do których nie dali byśmy rady dojechać na dwóch kółkach.

W wielu pociągach, jeżdżących zarówno na długich jak i na krótkich trasach, znajdują się miejsca dla rowerów. Jednoślady wieszamy na uchwytach lub ustawiamy w specjalnie do tego przystosowanych miejscach i zapinamy. Z roku na rok zainteresowanie przewozem rowerów wzrasta, a przewoźnicy widząc to zapotrzebowanie, mają w planach tworzyć specjalne wagony przeznaczone tylko do przewozu jednośladów. Obecnie po Polsce jeżdżą już 2 takie wagony PKP Intercity, jednak w przyszłym roku, po kolejnych modernizacjach, możemy spodziewać się ich znacznie więcej. Pozwoli to podróżnym na łatwiejsze przemieszczanie się na wakacje czy do pracy.

Obecnie za przewóz rowerów zapłacimy 9,10zł niezależnie od długości trasy. Bilet musi zostać zakupiony w kasie lub przez internet. Jeśli nie posiadamy takiej opłaty i zgłosimy to konduktorowi w pociągu doliczona zostanie opłata 10 zł.

Zobaczcie gdzie warto się wybrać z rowerem: Najpiękniejsze szlaki rowerowe w Polsce (Top 11)

Brak kolejek do kasy

Podróż pociągiem po Polsce. Fot. Shutterstock

To co może nadal odstraszać, przed podróżą pociągiem to kolejki do kas. Na szczęście polscy przewoźnicy już dawno dostosowali się do europejskich standardów, dzięki czemu możemy zakupić bilety przez internet na oficjalnej stronie przewoźnika. Ale to nie jedyna opcja zapłacenia za przejazd koleją. Możemy to zrobić także w automatach biletowych, które znajdziemy na dworcach oraz w pociągach. Ułatwieniem może być także zakup biletu przez aplikację mobilną. Bilety można również zakupić u konduktora, jednak ta forma zapłaty jest droższa i musi być zgłoszona na początku podróży.

Pociągiem po Polsce – gdzie dojedziecie?

najdłuższy tunel kolejowy w polsce
Czynny tunel kolejowy pod Małym Wołowcem, najdłuższy w Polsce. Fot. Mateusz Małkowski, CC BY-SA 3.0

Polskie koleje mają bogatą ofertę przewozów. Dotrzemy nią do wszystkich dużych miast, nad morze czy w góry. Jest kilka malowniczych tras w Polsce, które spokojnie mogą konkurować z europejskimi podróżami. Jeśli rzadko podróżujecie pociągiem to koniecznie wybierzcie którąś z naszych propozycji, a pokochacie podróże pociągiem.

  • Linia kolejowa Kłodzko Główne – Wałbrzych Główny

Ta wyjątkowo malownicza i pełna atrakcji linia kolejowa ma długość 52 km i prowadzi nas przez województwo dolnośląskie. Podczas tej wyjątkowej podróży będziemy jechać wzdłuż wzgórz i rzek, a na trasie pociąg przejeżdża przez dwa długie tunele – Tunel pod Sajdakiem oraz Tunel pod Małym Wołowcem. Ten drugi jest obecnie najdłuższym tunelem w Polsce. Nie można również zapominać o pięknym odcinku pomiędzy stacjami Jedlina-Zdrój a Wałbrzych Główny. To tu pociąg pokonuje wiadukt, z którego widać panoramę Wałbrzycha.

  • Linia kolejowa Reda – Hel

Podróż pociągiem po mierzei to wyjątkowa trasa, którą trzeba przejechać się choć raz w życiu. Trasa liczy 62,8 km, które zlecą Wam w okamgnieniu. Najpiękniejszy odcinek zaczyna się za Puckiem o od tego momentu z okien pociągu można podziwiać Zatokę Pucką i morze. Na wysokości Kuźnicy jest nawet miejsce, w którym jednocześnie podziwiać możemy i Bałtyk i zatokę.

  • Linia kolejowa Chabówka – Nowy Sącz

Jest to piękna górska linia kolejowa w województwie małopolskim. Trasa pociągu przebiega przez Beskid Wyspowy i liczy około 77 km. Podczas podróży pociąg pokonuje 74 mosty a najbardziej malowniczy z nich wznosi się nad Dunajcem tuż przed stacją Nowy Sącz Miasto. Co ciekawe, pomimo górskiego charakteru trasy nie wydrążono na niej tuneli, konieczne było jednak zbudowanie 206 przepustów wodnych pod torami.

Zobaczcie także: Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce. Gdzie można nim przejechać?

Najdłuższa, najkrótsza i najwyższa trasa kolejowa w Polsce

podróż pociągiem
Najciekawsze trasy do podróży pociągiem. Fot. Shutterstock

Wybierając się w kolejną podróż po Polsce warto poznać kilka ciekawych faktów o naszych krajowych połączeniach. Oto kilka kolejowych ciekawostek, które zainteresują miłośników tego środka transportu.

  • Najdłuższa trasa kolejowa w Polsce (kilometry)

Najdłuższą trasą kolejową, biorąc pod uwagę kilometry, jest licząca 1105 km podróż z Przemyśla do Kołobrzegu. Podróż trwa prawie 15 godzin i po drodze mijamy miasta takie jak: Tarnów, Kraków, Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Sopot czy Koszalin.

  • Najdłuższa trasa kolejowa w Polsce (czas)

Biorąc pod uwagę czas podróży to najdłuższą bezpośrednią trasą podróży jest połączenie Przemyśl – Świnoujście. Czas podróży wynosi 17 godzin i liczy prawie 1000 km. Na trasie przejeżdżać będziecie m.in. przez: Tarnów, Kraków, Katowice, Opole, Wrocław, Poznań czy Szczecin.

  • Najkrótsza trasa kolejowa w Polsce

Najkrótsza trasa kolejowa w Polsce liczy tylko 3 km i po drodze ma tylko 4 postoje. Czas przejazdu wynosi 10 minut. Jest to połączenie Pleszew Miasto – Pleszew w Wielkopolsce. Co ciekawe ta najkrótsza linia kolejowa w Wielkopolsce jest jedyną wąskotorową trasą w Polsce.

  • Najwyższa stacja kolejowa w Polsce

Stacja Szklarska Poręba Jakuszyce położona jest na wysokości 886 metrów n.p.m., i jest najwyżej położoną w Polsce stacją, na której znajduje się jeden krótki peron o długości 130 m. Można z niej dojechać do centrum miasta, czyli do stacji Szklarska Poręba Górna, albo do czeskiego Liberca.

Podróż pociągiem – najpiękniejsze dworcach w Polsce

podróż pociągiem
Najpiękniejsze dworce kolejowe w Polsce – Wrocław Główny Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Podczas podróży po naszym pięknym kraju, warto zwrócić uwagę na dworce kolejowe. Są takie miejsca, gdzie dworce stanowią nie lada atrakcje, a ich wygląd zachwyca i wprawia w zdumienie. Wśród najpiękniejszych dworców w Polsce warto wymienić:

  • Przemyśl Główny – to neobarokowy pałacyk, który jest jednym z najstarszych działających dworców kolejowych w Polsce.
  • Gdańsk Główny – powstał w 1900 roku i do dziś, po wielu rewitalizacjach, nadal cieszy oko podróżnych, a największe wrażenie robi wysoka na 50 metrów wieża zegarowa, która kiedyś pełniła jednocześnie rolę wieży ciśnień.
  • Dworzec w Białymstoku – wyremontowany w 2020 roku dworzec łączy historię z nowoczesnością, a podróżując z Podlasia poczujemy się jak za czasów carskich.
  • Wrocław Główny – wrocławski dworzec jest jednym z najstarszych tego typu gmachów w Polsce. Wybudowano go w latach 1855-1857 w neogotyckim stylu.

Zobaczcie także: Najpiękniejsze dworce kolejowe w Polsce – nr 5 właśnie odnowiono!

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE