Podróż pociągiem po Polsce wzbudza skrajne emocje. Z jednej strony kojarzona jest z przepełnionymi wagonami, opóźnieniami i wysokimi cenami. Z drugiej natomiast mamy ogrom nowości, nowoczesny design, szeroki wybór kierunków i ułatwienia dla podróżnych. Jeśli dawno nie podróżowaliście koleją, to koniecznie odkryjcie zalety tego ekologicznego sposobu transportu.

1Kolej zmienia się na lepsze

Podróż pociągiem po Polsce. Polskie pojazdy na targach Trako 2021. Fot. Joanna Węgielewska, Polska zachwyca

Polska kolej od lat wzbudza mieszane uczucia. Do końca lat 80. XX wieku był to bardzo popularny środek transportu. Gdy w latach 90. Polacy przesiedli się na podróżowanie samochodem, liczba podróżnych w pociągach spadła o połowę. Choć w tym okresie, w naszym kraju, wszystko szło do przodu i rozwijało się, kolej jakby stanęła w miejscu. To sprawiło, że transport kolejowy dalej tracił pasażerów. Podróż pociągiem w Polsce kojarzyła się z niskim komfortem, opóźnieniami i wysokimi cenami.

Na szczęście XXI wiek to czas, kiedy kolej wreszcie ruszyła do przodu. Nastąpiła wymiana taboru, inwestycje w szybkie pociągi dalekobieżne, a lokalne połączenia zaczęły obsługiwać przyjazne pasażerom szynobusy. Polska kolej zaczęła dostosowywać się do standardów europejskich, a polskie firmy produkujące pociągi ruszyły na podbój polskich i zagranicznych tras. Może nadal nie jest idealnie i na pewno nadal jest wiele miejsc, gdzie czas się zatrzymał, ale jedno jest pewne… podróż pociągiem po Polsce zmienia się na lepsze.

Poprzedni
Poprzedni artykułNajlepsze kierunki na jesienny urlop w Polsce – od morza po góry
Następny artykuł5 rzeczy, które warto zabrać na wycieczkę rowerową
blank
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here