Szklarska Poręba atrakcje kryje dla nas przez okrągłe dwanaście miesięcy. Jest znakomitym celem krótszych i dłuższych wypadów niezależnie od pory roku. Przygotowaliśmy dla Was kompletny spis rzeczy do robienia, według których możecie zaplanować sobie pełen wrażeń pobyt w sercu Karkonoszy.

1. Szklarska Poręba – atrakcje na rowerze

Szklarska Poręba – atrakcje na rowerze

W obrębie Szklarskiej Poręby wyznaczonych zostało kilkanaście tras rowerowych o różnym stopniu trudności. 80 proc. z nich przebiega w lesie zatem zalecany jest rower górski i dodatkowe wyposażenie takie jak kask czy ochraniacze. Każdy miłośnik dwóch kółek znajdzie tutaj coś dla siebie. Trasy są w miarę dobrze oznaczone. To najaktywniejsze z jakich słynie Szklarska Poręba atrakcje.

Jeśli cenisz sobie jazdę rekreacyjną polecamy trasę nr 9 o długości 18,5 km. Prowadzi drogami w Górach Izerskich. Pokonując ją towarzyszyć Ci będą przepiękne widoki, a stopień trudności jest umiarkowany. Trasę są w stanie pokonać nawet kilkuletnie dzieci.

Początek i koniec trasy znajduje się przy schronisku Orle. Żeby na nią wjechać trzeba dotrzeć z rowerem do Szklarskiej Poręby – Jakuszyc samochodem lub pociągiem. Można też oczywiście dojechać na rowerze. Macie wtedy jednak do pokonania ponad 200 m przewyższenia i 8 km pod górę.

Wyruszając z Polany Jakuszyckiej kierujecie się na Orle i dalej jedziecie do Chatki Górzystów. Tam czeka Was zasłużony popas. Serwowane tam naleśniki z jagodami na długo pozostaną miłym wspomnieniem.

Zobacz też: Jakuszyce najlepsze miejsce na biegówki

2. Wodospad Kamieńczyka

Szklarska Poręba atrakcje – wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Szklarskiej Porębie. Jest to najwyższy wodospad w Karkonoszach, a nawet w całych Sudetach. Kaskady wody spadają do Wąwozu Kamieńczyka z wysokości 27 metrów. Widok ten można podziwiać ze specjalnej platformy.

Wejście na nią jest płatne i odbywa się w godzinach od 9 do 17. Bilet normalny kosztuje 6 zł, a ulgowy 3 zł. W tą cenę wliczone są już kaski ochronne. Przy okazji oglądania wodospadu można zajrzeć do schroniska Kamieńczyk. To kultowe z jakich słynie Szklarska Poręba atrakcje.

Do Wodospadu dojdziecie albo szlakiem czerwonym czyli Głównym Szlakiem Sudeckim, do którego można dołączyć w centrum Szklarskiej Poręby przy ul. Sikorskiego, albo szlakiem czarnym, na który można wejść przy dolnej stacji Kolei Linowej Szrenica.

Zobacz także Szklarska Poręba – góry i wodospady u Karkonosza

3. Wodospad Szklarki. Szklarska Poręba – atrakcje pieszo

Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie

Wodospady przyciągają swoim pięknem jak magnes. Wodospad Szklarki to drugi co do wielkości wodospad w Karkonoszach, który możemy odwiedzić będąc w Szklarskiej Porębie. Wodna kaskada spada tu z wysokości ponad 13 metrów. Wodospad nie jest tak imponujący jak Kamieńczyka, ale dojście do niego jest bardzo ładne. Radzimy wykorzystać gorszą pogodę, żeby było bardziej kameralnie. W sąsiedztwie tego magicznego miejsca funkcjonuje schronisko Kochanówka, gdzie można się posilić.

Do Wodospadu dojdziecie albo szlakiem zielonym z centrum Szklarskiej wzdłuż rzeki Kamiennej, albo szlakiem niebieskim, który prowadzi z Piechowic do schroniska Pod Łabskim Szczytem, lub też szlakiem czarnym, który biegnie wokół Szklarskiej Poręby.

4. Szrenica i Szklarska Poręba – atrakcje pieszo lub wyciągiem

Szklarska Poręba atrakcje – Szrenica

Szrenica to szczyt górski w zachodniej części Karkonoszy, który wznosi się na wysokość 1362 m n.p.m. na południe od Szklarskiej Poręby. Wejście na szczyt gwarantuje iście alpejskie krajobrazy. Zdecydowanie warto wybrać się tam na wędrówkę niezależnie od pory roku. Można pokonać wzniesienie wyciągiem (40 zł osoba dorosła, czynny do godz. 16 lub 17) lub wybrać malowniczą, pieszą trasę wiodącą na szczyt. Droga nie jest zbyt forsowna, pokonują ją nawet małe dzieci. Są tam dwa schroniska: jedno na szczycie, drugie nieco poniżej.

W sezonie letnim warto wybrać zejście tzw. Mokrą Drogą w kierunku schroniska Pod Łabskim Szczytem. Widoki są tam przepiękne, a na trasie jest wiele urokliwych kładek nad strumykami i mokradłami.

5. Dinopark – uciecha dla najmłodszych

Szklarska Poręba atrakcje – Park Dinozaurów

Jeśli spędzamy urlop w Szklarskiej Porębie z milusińskimi, nie ominie nas zapewne wizyta w Parku Dinozaurów. Większość najmłodszych dzieci fascynuje się tymi prehistorycznymi gadami. Dinopark zajduje się przy ulicy Muzealnej 7. Jeżeli szczegółowo planujesz pobyt w Szklarskiej, to na tę atrakcję powinieneś przeznaczyć około dwóch godzin.

Wejście do Parku kosztuje dla całej rodziny około 100-150 zł. Na miejscu można podziwiać oczywiście wielkie figury dinozaurów. Poza podobiznami gadów w Parku czeka kolejka Flinstonów, park linowy oraz dmuchańce. Dla starszych jest strzelnica paintball i painballowy tor przeszkód.

6. Trollandia

Szklarska Poręba atrakcje – Trollandia 

Trollandia to jedna z nowszych atrakcji Szklarskiej Poręby. Jest to zabawa dla tych, którzy lubią adrenalinę i nie lękają się wysokości i przestrzeni. Ten park linowy jest usytuowany w centrum Szklarskiej Poręby, w Parku Miejskim przy ul. Jedności Narodowej.

Jest w nim zainstalowany system ciągłej asekuracji. W parku dostępne są dwie trasy: zielona i czerwona. Otwarcie w sezonie letnim jest planowane na druga połowę czerwca. Aktualne ceny biletów dostępne są na stronie www Trollandii.

7. Dom Gerharta i Carla Hauptmannów – niegdyś mekka artystów

Szklarska Poręba atrakcje – Dom Carla i Gustawa Hauptmannów

Dom Carla i Gustawa Hauptmannów w Szklarskiej Porębie jest oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Znajduje się przy ul. 11 listopada 23. Obecna nazwa muzeum pochodzi z 2001 roku. Samo muzeum po długotrwałym remoncie zostało otwarte oficjalnie w 1995 roku.

Ekspozycja muzeum składa się głównie z rzeczy związanych z braćmi Hauptmannami. Poza tym można zobaczyć wyroby lokalnej huty szkła Józefin”, dolnośląskie meble ludowe, kolekcję minerałów i zbiór obrazów olejnych. Warto pospacerować też po przylegającym pięknym parku, który stanowi integralną część muzeum.

Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 10 zł, ulgowy natomiast 5 zł. Muzeum jest czynne w sezonie letnim od 9 do 17. W poniedziałki jest zamknięte.

8. Stara Chata Walońska – siedziba Bractwa

Szklarska Poręba atrakcje – Chata Walońska

Chata Walońska jest siedzibą Sudeckiego Bractwa Walońskiego, które reaktywowało się w Szklarskiej Porębie w 1999 roku. Historycznie Waloni przywędrowali z Belgii oraz z północnej Francji i w Karkonoszach szukali cennych minerałów.

Chata Walońska jest prywatnym obiektem, w którym panuje niesamowity klimat. Można posłuchać tu ciekawych opowieści z życia Bractwa, legend i historii regionu oraz obejrzeć imponującą kolekcję minerałów. Organizowane są tu tzw. płuczki walońskie czyli poszukiwanie drobin minerałów w rzecznych żwirach oraz mennica walońska czyli samodzielne wybijanie monet. Jest też sklepik.

Wstęp do Chaty jest wolny. Położona jest przy ul. Kołłątaja 12 w pobliżu wodospadu Szklarki.

9. Muzeum Mineralogiczne

Szklarska Poręba atrakcje – Muzeum Mineralogiczne

Muzeum Mineralogiczne znajduje się przy ul. Kilińskiego 20 w Szklarskiej Porębie. W swojej kolekcji ma ponad 3000 eksponatów z całego świata: mnóstwo skamieniałości i minerałów. Jeden z eksponatów pochodzi nawet z kosmosu – to meteoryt Gibeon. Można zobaczyć nawet szkielety dinozaurów oraz jaja tych gadów pochodzące z Chin.

Przed budynkiem muzeum można zobaczyć jedyny w swoim rodzaju las karboński czyli skamieniałe pnie drzew, które rosły około 300 milionów lat temu.

Muzeum jest otwarte codziennie w godzinach od 10 do 18. Bilet wstępu normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 6 zł. Dzieci do lat 4 wchodzą za darmo.

10. Teatr Nasz w Michałowicach

Teatr Nasz w Piechowicach-Michałowicach, przy ul. Teatralnej 1 fot. Ado Kasprzak

Szklarska Poręba atrakcje ma również dla ducha. Dlatego na koniec naszego zestawienia polecamy miejsce zupełnie wyjątkowe, które położone jest w Michałowicach, nieopodal Szklarskiej Poręby.

Teatr Nasz został stworzony przez małżeństwo aktorów Jadwigę i Tadeusza Kutów, którzy w latach 90. kupili w Michałowicach XVII-wieczny dom. Porzucili wtedy pracę w teatrze państwowym w Toruniu i postawili wszystko na jedną kartę przenosząc się w Karkonosze. Spełnili tym samym wspólne marzenie o życiu w górach i prowadzeniu własnej sceny.

Teatr Nasz to nie tylko scena, ale też spora baza noclegowa i restauracja. Jeżeli zatem jesteś miłośnikiem teatru i dobrego humoru (spektakle są głównie komediowe) to polecamy pobyt w tym magicznym miejscu. Doznania płynące ze sceny łączą się tu z pobytem w pięknych okolicznościach przyrody i obcowaniem z otwartymi i twórczymi ludźmi. Dodamy jeszcze, że zwierzęta w Teatrze Naszym są mile widziane.

Jeśli na Waszej liście jest Szklarska Poręba atrakcje z pewnością będą się pojawiały jedna obok drugiej.

2 KOMENTARZE

  1. Piękne miejsce! Żeby to wszystko zwiedzić weekendowy wypad to za mało… To miejscowość do której chcę wracać niezależnie od tego jaką mamy porę roku. To miejsce kusi i zachwyca zawsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here