Chcecie uniknąć tłumów w Zakopanem albo macie za daleko w Bieszczady? Wiedzcie, że Karpacz atrakcje ma wcale nie gorsze. To idealny przystanek w Karkonoszach z mnóstwem tras turystycznych, atrakcji dla dzieci i ciekawych miejsc.

1. Muzeum Zabawek

Karpacz atrakcje – Muzeum Zabawek. Fot. muzeumzabawek.pl

Muzeum Zabawek w Karpaczu mieści się w budynku byłego dworca kolejowego i przyciąga wielu turystów, głównie rodziny z dziećmi. Zabawki zgromadzone w muzeum pamiętają ubiegły wiek, dlatego odwiedziny ucieszą nie tylko najmłodszych, ale także rodziców.

Zbiory przez lata gromadził Henryk Tomaszewski, twórca Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Odwiedził go niegdyś przyjaciel, dramaturg Tadeusz Różewicz. Zachował się po tym wiersz „W gościnie u Henryka Tomaszewskiego w Muzeum Zabawek”. Obaj wielcy artyści spoczęli na cmentarzu przy świątyni Wang w Karpaczu.

Od 1995 r. eksponaty stanowią rozsławiające Karpacz atrakcje – można je oglądać przy ul. Kolejowej 3. Bilety normalne kupimy za 12 zł, a ulgowe za 6 zł.

2. Śnieżka

Dom Śląski i Śnieżka – najsłynniejsze z jakich słynie Karpacz atrakcje. Fot. Shutterstock

Śnieżka dzierży parę rekordów. To najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, jak również Czech, województwa dolnośląskiego, a także całego Śląska. Wznosi się na 1603,296 m n.p.m. Najlepiej iść tam pieszo i odsapnąć przy schronisku na równi pod Śnieżką, ale można też skorzystać z wyciągu na Kopę.

Czytaj też: Najlepsze schroniska górskie w Polsce (top 7)

3. Świątynia Wang

Kościół Wang i wieża obok niego to słynące na cały Karpacz atrakcje, fot. Shutterstock

Kościół Wang w Karpaczu to osobliwość – norweska świątynia, którą król pruski Fryderyk Wilhelm IV kupił dla berlińskiego muzeum. Dziwnym zbiegiem okoliczności trafiła ona jednak do Karpacza. Kościół został pierwotnie wybudowany w miejscowości Vang w południowej Norwegii. Miało to miejsce na przełomie XII i XIII wieku. Do jego budowy użyto sosnowych bali w stylu klepkowym, charakterystycznym dla budowli sakralnych z tamtych czasów.

Nie tylko kościół i wieża to słynące na cały Karpacz atrakcje. Również cmentarz ewangelicki przy świątyni jest obowiązkowym punktem programu podczas zwiedzania Karpacza.

Czytaj więcej: Kościół Wang w Karpaczu – odrobina Norwegii w Sudetach

4. Skocznia Orlinek

Karpacz atrakcje – Skocznia Orlinek. Fot. SkywalkerPL, Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Skocznia Orlinek była kiedyś miejscem rozgrywania zawodów w skokach narciarskich i treningów amatorów tego sportu. Obecnie w tej części Polski w ogóle nie ma skoczni, a Orlinek także popadł w ruinę. Dziś jest to punkt widokowy, można tam też skakać na bungee. Zeskok zupełnie niszczeje.

Jednymi z ostatnich zawodów rozgrywanych na Orlinku były mistrzostwa Polski w skokach narciarskich w 2004 roku, które z wynikiem 94,5 m wygrał Adam Małysz. Ustanowił tym samym rekord skoczni (punkt konstrukcyjny skoczni wynosi 85 m).

5. Western City

Karpacz atrakcje – Western City. Fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Western City to bajkowa kraina w Karpaczu, gdzie dorośli mogą poczuć się jak dzieci, a najmłodsi turyści pobawić się w Indian i kowbojów. W zainscenizowanym miasteczku można poudawać szeryfa, zobaczyć lokomotywę i poznać historię amerykańskich Indian. Coś w sam raz dla kilkulatków, szczególnie chłopców.

6. Anomalia grawitacyjna

Karpacz atrakcje – anomalia grawitacji. Fot. SkywalkerPL, Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Na ul. Strażackiej w Karpaczu można podziwiać anomalię grawitacyjną. Przedmioty poddane sile wolnego spadania zdają się poruszać w górę ulicy, a nie w dół. W rzeczywistości jest to złudzenie optyczne. Szosa w rzeczywistości obniża się, ale prowadzi w górę rzeki co wywołuje poczucie że przedmioty poruszają się po niej w górę.

7. Karkonoski Park Narodowy

Karpacz atrakcje – Karkonoski Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Jest to jeden z najbardziej różnorodnych parków. Znajdziemy tam torfowiska, zarośla kosówki, gołoborza, kotły polodowcowe przeobrażone niekiedy w stawy, zbiorowiska traw i ziół i inne z jakich słynie Karpacz atrakcje. Spotkamy też bobry, sarny, lisy, cietrzewie, sóweczki, puchacze oraz reintrodukowane muflony. Park ma aż 112 km pieszych szlaków turystycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here