Strona głównaTop 10Szklarska Poręba – atrakcje w uroczym miasteczku w Karkonoszach (Top 10)

Szklarska Poręba – atrakcje w uroczym miasteczku w Karkonoszach (Top 10)

Szklarska Poręba to jedna z najpopularniejszych miejscowości na Dolnym Śląsku. Jest znakomitym celem krótszych i dłuższych wypadów niezależnie od pory roku. Oto atrakcje Szklarskiej Poręby idealne na pełen wrażeń pobyt w sercu Karkonoszy.

Zamek Chojnik

zamek chojnik z drona
Zamek Chojnik z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Chojnik to zamek w Jeleniej Górze, ale zaledwie 12 km od Szklarskiej Poręby. To na tyle blisko, że trzeba go koniecznie zobaczyć jeśli spędzacie wakacje w Szklarskiej Porębie. Od południowej strony twierdza jest posadowiona na zboczu, a miejsce to nazywane jest Piekielną Doliną. Zamek Chojnik został zbudowany w XIII wieku przez Bolesława Łysego-Rogatka. Początkowo był to dwór myśliwski o celach obronnych.

Czytaj więcej: Zamek Chojnik – karkonoska atrakcja nad Piekielną Doliną

Wodospad Kamieńczyka

Szklarska Poręba atrakcje wodospad Kamieńczyka
Szklarska Poręba atrakcje – wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Szklarskiej Porębie. Jest to najwyższy wodospad w Karkonoszach, a nawet w całych Sudetach. Kaskady wody spadają do Wąwozu Kamieńczyka z wysokości 27 metrów. Widok ten można podziwiać ze specjalnej platformy.

Wejście na nią jest płatne i odbywa się w godzinach od 9 do 17. Bilet normalny kosztuje 6 zł, a ulgowy 3 zł. W tą cenę wliczone są już kaski ochronne. Przy okazji oglądania wodospadu można zajrzeć do schroniska Kamieńczyk.

Do wodospadu można dość szlakiem czerwonym czyli Głównym Szlakiem Sudeckim, do którego można dołączyć w centrum Szklarskiej Poręby przy ul. Sikorskiego, albo szlakiem czarnym, na który można wejść przy dolnej stacji Kolei Linowej Szrenica.

Zobacz także Szklarska Poręba – góry i wodospady u Karkonosza

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie
Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie. Fot. Shutterstock

Wodospad Szklarki to druga co do wielkości kaskada w Karkonoszach, którą możemy odwiedzić będąc w Szklarskiej Porębie. Ma ponad 13 metrów wysokości. Wodospad nie jest tak imponujący jak Kamieńczyka, ale dojście do niego jest bardzo ładne. W sąsiedztwie funkcjonuje schronisko Kochanówka, gdzie można zjeść.

Do Wodospadu można dojść albo szlakiem zielonym wzdłuż rzeki Kamiennej, albo szlakiem niebieskim, który prowadzi z Piechowic do schroniska Pod Łabskim Szczytem. Można dojść też szlakiem czarnym, który biegnie wokół Szklarskiej Poręby.

Szrenica

Szklarska Poręba atrakcje – Szrenica
Szklarska Poręba atrakcje – Szrenica

Szrenica to szczyt górski w zachodniej części Karkonoszy, który wznosi się na wysokość 1362 m n.p.m. na południe od Szklarskiej Poręby. Wejście na szczyt gwarantuje iście alpejskie krajobrazy. Zdecydowanie warto wybrać się tam na wędrówkę niezależnie od pory roku. Można pokonać wzniesienie wyciągiem (40 zł osoba dorosła, czynny do godz. 16 lub 17) lub wybrać malowniczą, pieszą trasę wiodącą na szczyt.

Szklarska Poręba to miejsce dobre na wakacje z dzieckiem. Droga nie jest zbyt forsowna, pokonują ją nawet małe dzieci. Są tam dwa schroniska: jedno na szczycie, drugie nieco poniżej.

W sezonie letnim warto wybrać zejście tzw. Mokrą Drogą w kierunku schroniska Pod Łabskim Szczytem. Widoki są tam przepiękne, a na trasie jest wiele urokliwych kładek nad strumykami i mokradłami.

Dinopark – uciecha dla najmłodszych

Szklarska Poręba atrakcje – Park Dinozaurów
Szklarska Poręba atrakcje – Park Dinozaurów

Dinopark zajduje się przy ulicy Muzealnej 7. Wejście do Parku kosztuje dla całej rodziny około 100-150 zł. Zwiedzanie wielkich figur dinozaurów zajmuje około dwóch godzin. Poza podobiznami gadów w Parku czeka kolejka Flinstonów, park linowy oraz dmuchańce. Dla starszych jest strzelnica paintball i painballowy tor przeszkód.

Trollandia

Trollandia w Szklarskiej Porębie
Trollandia w Szklarskiej Porębie. Fot. Trollandia

Trollandia to jedna z nowszych atrakcji Szklarskiej Poręby. Jest to zabawa dla tych, którzy lubią adrenalinę i nie lękają się wysokości i przestrzeni. Ten park linowy jest usytuowany w centrum Szklarskiej Poręby, w Parku Miejskim przy ul. Jedności Narodowej. W parku dostępne są dwie trasy: zielona i czerwona.

Dom Gerharta i Carla Hauptmannów – niegdyś mekka artystów

Willa Hauptmannów w Szklarskiej Porębie
Willa Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Fot. InnaIna, CC BY-SA 3.0

Dom Carla i Gustawa Hauptmannów jest oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Znajduje się przy ul. 11 listopada 23. Obecna nazwa muzeum pochodzi z 2001 roku. Samo muzeum po długotrwałym remoncie zostało otwarte oficjalnie w 1995 roku.

Ekspozycja muzeum składa się głównie z rzeczy związanych z braćmi Hauptmannami. Poza tym można zobaczyć wyroby lokalnej huty szkła Szklarska Poręba Józefina,dolnośląskie meble ludowe, kolekcję minerałów i zbiór obrazów olejnych. Warto pospacerować też po przylegającym pięknym parku, który stanowi integralną część muzeum.

Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 10 zł, ulgowy natomiast 5 zł. Muzeum jest czynne w sezonie letnim od 9 do 17. W poniedziałki jest zamknięte.

Muzeum Mineralogiczne

Muzeum Minearologiczne w Szklarskiej Porębie
Muzeum Minearologiczne w Szklarskiej Porębie. Fot. Fotonews, CC BY-SA 3.0

Muzeum Mineralogiczne w swojej kolekcji ma ponad 3000 eksponatów z całego świata: mnóstwo skamieniałości i minerałów. Jeden z eksponatów pochodzi nawet z kosmosu – to meteoryt Gibeon. Można zobaczyć nawet szkielety dinozaurów oraz jaja tych gadów pochodzące z Chin.

Przed budynkiem muzeum można zobaczyć jedyny w swoim rodzaju las karboński czyli skamieniałe pnie drzew, które rosły około 300 milionów lat temu.

Szklarska Poręba Kilińskiego 20. Muzeum jest otwarte codziennie w godzinach od 10 do 18. Bilet wstępu normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 6 zł. Dzieci do lat 4 wchodzą za darmo.

Teatr Nasz w Michałowicach

szklarska poręba Teatr Nasz
Teatr Nasz w Piechowicach-Michałowicach, przy ul. Teatralnej 1. Fot. Ado Kasprzak

Szklarska Poręba atrakcje ma również dla ducha. Teatr Nasz położony jest w Michałowicach, nieopodal Szklarskiej Poręby.

Został stworzony przez małżeństwo aktorów Jadwigę i Tadeusza Kutów, którzy w latach 90. kupili w Michałowicach XVII-wieczny dom. Porzucili wtedy pracę w teatrze państwowym w Toruniu i postawili wszystko na jedną kartę. Spełnili tym samym wspólne marzenie jakim była Szklarska Poręba i własna scena. Teatr Nasz to nie tylko scena, ale też spora baza noclegowa i restauracja.

Szklarska Poręba – atrakcje na rowerze

na rowerze w górach; górskie wycieczki rowerowe
Szklarska Poręba – atrakcje na rowerze

W obrębie Szklarskiej Poręby wyznaczonych zostało kilkanaście tras rowerowych o różnym stopniu trudności. 80 proc. z nich przebiega w lesie, zatem zalecany jest rower górski i dodatkowe wyposażenie takie jak kask czy ochraniacze. Każdy miłośnik dwóch kółek znajdzie tutaj coś dla siebie. Trasy są w miarę dobrze oznaczone. To najaktywniejsze z jakich słynie Szklarska Poręba atrakcje.

Trasa nr 9 o długości 18,5 km prowadzi drogami w Górach Izerskich. Po drodze mija się przepiękne widoki, a stopień trudności jest umiarkowany. Trasę są w stanie pokonać nawet kilkuletnie dzieci. Początek i koniec znajduje się przy schronisku Orle. Żeby wjechać na trasę, trzeba dotrzeć z rowerem do stacji Szklarska Poręba – Jakuszyce.

Zobacz także koniecznie: Karpacz – atrakcje na każdą kieszeń

Jeśli na Waszej liście jest Szklarska Poręba atrakcje z pewnością będą się pojawiały jedna obok drugiej.

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

2 KOMENTARZE

  1. Piękne miejsce! Żeby to wszystko zwiedzić weekendowy wypad to za mało… To miejscowość do której chcę wracać niezależnie od tego jaką mamy porę roku. To miejsce kusi i zachwyca zawsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE