Strona głównaTop 10Szwajcaria Kaszubska – region, o którym Bóg zapomniał… a potem oddał mu...

Szwajcaria Kaszubska – region, o którym Bóg zapomniał… a potem oddał mu wszystko co ma najpiękniejsze!

Kaszuby to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów Polski, ale czy wiecie czym jest Szwajcaria Kaszubska? Kaszubi mówią na nią wëstrzódk, czyli środek ich kraju. Dla turystów jest to po prostu samo serce tego malowniczego regionu. Bajeczne krajobrazy, wyjątkowe atrakcje i różnorodność Kaszub to coś, dlaczego warto tu wracać!

Szwajcaria Kaszubska – serce Kaszubów

Szwajcaria Kaszubska to funkcjonująca od ponad 150 lat potoczna nazwa najwyżej położonej części Pojezierza Kaszubskiego. Znajdziecie tu wszystko co pozwoli Wam zakochać się w tym pięknym regionie: zalesione wzniesienia, malownicze jeziora oraz tradycyjne kaszubskie miasteczka. Powstała tu również wyjątkowa legenda, która choć odnosi się do całych Kaszub to idealnie pasuje także do Szwajcarii Kaszubskiej, która zachwyca swoimi malowniczymi i różnorodnymi krajobrazami.

Legenda głosi, że kiedy Pan Bóg tworzył świat, zapomniał o Kaszubach. Wówczas kaszubski anioł upomniał się o te ziemie i poprosił Boga, żeby obdarował je wszystkim, co miał najpiękniejszego, czyli morzem, piaszczystą plażą, pięknymi jeziorami i dorodnym lasem.

W ten sposób powstało wszystko co najpiękniejsze… Kaszuby.

Naturalnie piękne

To co przyciąga do Szwajcarii Kaszubskiej to jej wyjątkowe, naturalne piękno. Znajdziecie tu jeziora, piękne szlaki spacerowe oraz akweny wodne, które pozwolą nam uciec od zgiełku miasta i poczuć bliskość przyrody.

Pierwszym miejscem, którego nie możecie pominąć jest Koło Raduńskie – zespół jezior rynnowych położonych na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. To bajeczne miejsce możecie podziwiać na rowerze lub kajaku. Trasa kajakowa należy do najatrakcyjniejszych szlaków wodnych w Polsce. Wiedzie przez kilkanaście malowniczych akwenów połączonych ze sobą kanałami, tworząc 40 kilometrową pętlę. Na szlaku nie brakuje stanic wodnych, miejsc noclegowych i gastronomicznych. Drugą opcją pokonania Koła Raduńskiego jest przebycie go rowerem. Ten malowniczy szlak nie należy do najprostszych. Czekają na Was liczne wzniesienia, które wymajają sporego wysiłku, jednak widoki na kaszubskie jeziora zapierają dech w piersiach i pozwalają zapomnieć o zmęczeniu.

Szwajcaria Kaszubska to także region, przez który przechodzi także liczący ponad 130 kilometrów Szlak Kaszubski. Prowadzi od z Kaszubskiego Parku Narodowego do Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Podczas wędrówki zobaczycie m.in. Lasy Mirachowskie czy Jeziora Raduńskie.

Wyjątkowym miejscem, które możecie podziwiać jadąc samochodem jest Droga Kaszubska. Jest to malownicza trasa pośród jezior Pojezierza Kaszubskiego. Wybudowana w latach 60. poprzedniego stulecia droga prowadzi przez kilka jezior oraz punktów widokowych, przy których możemy zatrzymać się na krótki odpoczynek i podziwianie kaszubskiego krajobrazu.

Wieżyca – jedyna taka góra w Europie

szwajcaria kaszubska
Wieżyca. Fot. Shutterstock

Szwajcaria Kaszubska kojarzy nam się przede wszystkim z ogromną ilością jezior i leśnymi terenami. Jednak pośrodku tego pięknego regionu „wyrosła” jak spod ziemi Wieżyca, która mierzy 329 m n.p.m. Ten wyjątkowy wytwór przyrody to najwyższe wzniesienie na całym Niżu Środkowoeuropejskim. Szczyt Wieżycy pokryty jest 150-letnim lasem bukowym. Wyjątkowość tego miejsca, pod względem przyrodniczym sprawiła, że cały wierzchołek góry objęto ochroną rezerwatową.

Wieżyca przyciąga do siebie o każdej porze roku. Latem czekają tu na Was liczne atrakcje takie jak m.in. czarny szlak turystyczny z wieżą widokową mierzącą 30 metrów. Po wejściu na górę podziwiać możemy malowniczy widok na całe Kaszuby. Gdy niebo jest bezchmurne, z wieży zobaczyć można nawet Półwysep Helski. Także zimą Wieżyca jest ciekawym miejscem na mapie Kaszub. Stworzono tu stok narciarski wraz z wyciągiem. Miłośnicy tego zimowego sportu mieszkający w północnej Polsce, nie muszą jechać w odległe rejony kraju, aby spędzić czas na stoku.

Przeczytajcie więcej: Wieżyca – jedyna taka góra w Europie.

Nie tylko natura

zamek w łapalicach
Zamek w Łapalicach. Fot. Maciej Rawluk, Shutterstock

Na obszarze Szwajcarii Kaszubskiej znajdziecie wiele atrakcji wartych zobaczenia. Jednym z takich miejsc są kamienne kręgi, które powstały między I a III wiekiem. Te wyjątkowe wytwory budzą wiele wątpliwości i domysłów związanych z ich historią. Archeolodzy uważają, że zostały zbudowane przez antycznych Gotów przybyłych ze Skandynawii między innymi w rejony dzisiejszej Polski. Jednak nie brakuje innych teorii związanych z tymi tajemniczymi kręgami.

Kolejnym miejscem jest zamek w Łapalicach, który tak naprawdę zamkiem nigdy nie był. Jest to kontrowersyjna budowla, która znajduje się niedaleko Kartuz i nie jest tak wiekowa na jaką wygląda. Jest to niezrealizowane marzenie prywatnego inwestora. Nadzór budowlany wstrzymał pracę, a miejsce to stało się interesującym celem dla poszukiwaczy ciekawych miejsc i plenerów zdjęciowych.

Podczas zwiedzania Szwajcarii Kaszubskiej koniecznie odwiedźcie Kartuzy. Miasto położone jest nad czterema jeziorami, które są szczególnie atrakcyjne podczas letnich dni. Ale w Kartuzach możecie podziwiać takie atrakcje Kaszub jak: gotycki zespół klasztorny, Muzeum Kaszubskie oraz Muzeum Ziemi Kaszubskiej i Sprzętów Militarnych.

Szwajcaria Kaszubska – atrakcje dla małych i dużych

Dom do góry nogami w Szymbarku. Fot. Teresa Kasprzycka, Shutterstock

Szwajcaria Kaszubska to także idealne miejsce na wycieczki z dziećmi. Znajdziecie tu wiele atrakcji dla najmłodszych, w których także dorośli będą się świetnie bawić. Jednym z takich miejsc jest Szymbark, gdzie znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Najbardziej znaną budowlą, kojarzoną z tym miejscem, jest dom do góry nogami. Ale Szymbark skrywa także wiele innych ciekawych atrakcji. Zobaczycie tu najdłuższą deskę na świecie, dom do góry nogami, dom Sybiraka, bunkier Gryfa Pomorskiego, największy fortepian na świecie czy Kaszubski Świat Bajek.

Innym miejscem, wartym odwiedzenia z dziećmi jest Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie. Zobaczycie tu budowle nie tylko z regionu, ale i z Polski oraz świata w pomniejszonej wersji. W Kaszubskim Parku Miniatur modele wykonane są w skali 1:25, a ich tematyka jest różnorodna. Można tu spacerować wokół odtworzonej kaszubskiej osady, pałaców czy kościołów, ale również Statuy Wolności, Sfinksa czy Big Bena. Na terenie parku znajdują się również inne, liczne atrakcje m.in. gabinet luster, mini zoo czy bajkowa kraina, gdzie odtworzeni i wkomponowani w instalacje są liczni bohaterowie bajek dla dzieci.

Zobaczcie także: Parki Miniatur – mała podróż po najpiękniejszych miejscach na świecie (Top 16).

Kaszubska kuchnia

Odwiedzając Szwajcarię Kaszubską nie sposób pominąć wspaniałych kaszubskich przysmaków, których w tym regionie nie brakuje. Czym zatem charakteryzuje się tutejsza kuchnia? Ze względu na przewagę terenów wiejskich, bliskość rzek, jezior, morza i lasów Kaszubi zajmowali się rolnictwem, rybołówstwem i myślistwem. Ich kuchnia opiera się więc przede wszystkim na rybach, mięsach, produktach zbożowych, darach lasu i ziemi. Potrawy, których koniecznie trzeba spróbować to: śledzik po kaszubsku, kaszubska zupa rybna, oraz dziadówka czyli kaszubska zupa z maślanką, boczkiem i ziemniakami.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE