Tarnów to wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski, które z powodu bliskości Krakowa jest mocno niedoceniane. Piękne renesansowe budowle, pamiątki żydowskiej, węgierskiej i austriackiej historii oraz urokliwe miejsca do odpoczynku zachęcają do poznania miasta. Tarnów atrakcje ma niezwykle różnorodne, które nawiązują do wielokulturowej historii. Odkryjcie je wszystkie!

1Góra Świętego Marcina

Tarnów atrakcje ma wspaniałe, a chcąc odkryć jego historię koniecznie rozpocznijcie zwiedzanie od Góry św. Marcina. Przyjmuje się, że to właśnie tu, na najbardziej na północ wysuniętej części Karpat, w IX wieku powstał gród słowiański. Góra położona jest około 3 km na południe od obecnego rynku. Gród miał powierzchnię ponad 20 ha i otoczony był umocnieniami w postaci wysokich wałów. Funkcjonował on do początku XI wieku.

W 1330 roku wzniesiono na górze pierwszy zamek, a w następnych wiekach Tarnów odgrywał ważną rolę jako ośrodek kupiecki i handlowy. Dziś, odwiedzając wzgórze, zobaczycie pozostałości budowli, a także fortyfikacji, które zbudowano w XVI wieku podczas rozbudowy zamku dokonanej z inicjatywy hetmana Jana Tarnowskiego. Góra św. Marcina to także doskonały punkt widokowy, z którego podziwiać możemy piękny Tarnów.

Poprzedni
Poprzedni artykułPolska Dolina Loary – gdzie się znajduje?
Następny artykułGrodzisko w Tumie – bezcenny pomnik historii i dawna stolica Polski
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here