Francuska Dolina Loary, czyli kraina, na której obszarze wznoszą się przepiękne zamki, to doskonałe miejsce na wakacje. W Polsce także jest zakątek, który około 10 lat temu otrzymał miano jej odpowiednika. Polska Dolina Loary to zespół malowniczo położonych fortec i pięknych pałaców, które aspirują nawet do wpisu na listę UNESCO. W podróż po Polskiej Dolinie Loary musicie się wybrać na Dolny Śląsk. Jakie budowle godne porównań do francuskich zamków się tu znajdują?

1Zamek Chojnik

chojnik z drona
Zamek Chojnik z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Nasze zestawienie zaczniemy od fascynującego miejsca, jednego z moich ulubionych na całym Dolnym Śląsku. Zamek Chojnik, wznoszący się na jednym ze wzgórz w pobliżu Jeleniej Góry, od średniowiecza był jedną z najważniejszych twierdz w tych okolicach. To miejsce, które mimo upływu wieków wciąż zachowało tajemniczy charakter. Od południowej strony twierdza jest posadowiona na zboczu, nad stromą Piekielną Doliną. Zamek Chojnik został zbudowany w XIII wieku przez Bolesława Łysego-Rogatka. Początkowo był to dwór myśliwski o celach obronnych.

Czytaj więcej: Zamek Chojnik – karkonoska atrakcja nad Piekielną Doliną

Poprzedni
Poprzedni artykułSzlak Tajemniczych Podziemi – Top 10 niesamowitych atrakcji Dolnego Śląska
Następny artykułTarnów – atrakcje perły renesansu (TOP 12). Nr 7 z pewnością Was rozgrzeje!
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here