Strona głównaTop 10Polska Dolina Loary – gdzie się znajduje?

Polska Dolina Loary – gdzie się znajduje?

Francuska Dolina Loary, czyli kraina, na której obszarze wznoszą się przepiękne zamki, to doskonałe miejsce na wakacje. W Polsce także jest zakątek, który około 10 lat temu otrzymał miano jej odpowiednika. Polska Dolina Loary to zespół malowniczo położonych fortec i pięknych pałaców, które aspirują nawet do wpisu na listę UNESCO. W podróż po Polskiej Dolinie Loary musicie się wybrać na Dolny Śląsk. Jakie budowle godne porównań do francuskich zamków się tu znajdują?

Zamek Chojnik

chojnik z drona
Zamek Chojnik z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Nasze zestawienie zaczniemy od fascynującego miejsca, jednego z moich ulubionych na całym Dolnym Śląsku. Zamek Chojnik, wznoszący się na jednym ze wzgórz w pobliżu Jeleniej Góry, od średniowiecza był jedną z najważniejszych twierdz w tych okolicach. To miejsce, które mimo upływu wieków wciąż zachowało tajemniczy charakter. Od południowej strony twierdza jest posadowiona na zboczu, nad stromą Piekielną Doliną. Zamek Chojnik został zbudowany w XIII wieku przez Bolesława Łysego-Rogatka. Początkowo był to dwór myśliwski o celach obronnych.

Czytaj więcej: Zamek Chojnik – karkonoska atrakcja nad Piekielną Doliną

Zamek Książ

zamek książ z drona polska dolina loary
Zamek Książ. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Polska Dolina Loary to same klejnoty, ale najcenniejszym z nich jest Zamek Książ. To jeden z największych zamków w Polsce, tłumnie odwiedzany przez turystów. Przez wieki nie zmieniał się jego status najważniejszego zamku na Dolnym Śląsku. Słynie ze swojej monumentalności, fantastycznego położenia, pięknych ogrodów i tajemniczych korytarzy w podziemiach, których przeznaczenie nie jest do końca jasne. W jego pobliżu znajdują się ruiny zamku Stary Książ, który także polecam odwiedzić. Kompleks parkowo-zamkowy znajduje się w północnej części Wałbrzycha, na obrzeżach miasta.

Czytaj także: Zamek Stary Książ – odkryłeś to niezwykłe miejsce?

Pałac Wojanów

polska dolina loary Pałac Wojanów
Pałac Wojanów. Fot. Shutterstock

Pałac Wojanów możemy uznać za najpiękniejszy obiekt jakim może się pochwalić Dolina Pałaców i Ogrodów. Romantyczna posiadłość jak z pocztówki otoczona przepięknym ogrodem jest dziś hotelem ze spa, gdzie można się zatrzymać na przykład na weekend i poznać ciekawą historię pałacu.

Tereny te były na początku lennem rycerskim i przechodziły z rąk do rąk różnych rodów, aż w końcu trafiły do Nikolasa von Zedlitza, który nakazał tu budowę dworku. Pierwszy pałac został spalony w trakcie wojny trzydziestoletniej. Po wielu latach i zmianach właścicieli, stawały tam dworki barokowe i neorenesansowe. Z kolei w 1839 roku pałac Wojanów otrzymała w prezencie od swojego ojca, króla Prus Fryderyka Wilhelma III księżna Luiza Niderlandzka.

Czytaj więcej: Pałac w Wojanowie – spektakularny prezent dla księżnej

Pałac Paulinum

Pałac Paulinum polska dolina loary
Pałac Paulinum. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Pałac Paulinum w Jeleniej Górze został wzniesiony w XIX wieku na szczycie wzgórza w miejscu XVII-wiecznego folwarku jezuitów. Pałac na skarpie, na zboczu góry kazał postawić jeleniogórski fabrykant Richard von Kramst. Znanemu ogrodnikowi Siebenhaarowi zlecił stworzenie przy pałacu parku krajobrazowego. Na początku XX wieku rozpoczęła się modernizacja pałacu pod okiem wybitnego wrocławskiego architekta Karla Grossera, który zaprojektował także wrocławski Hotel Monopol, czy też szpital onkologiczny przy ul. Hirszfelda we Wrocławiu.

Ciekawa jest przedwojenna i wojenna historia budynku. W 1931 roku pałac kupił Niemiecki Front Pracy, a następnie został on przekształcony w centrum szkoleniowe NSDAP. Gdy pod koniec wojny Niemcy rabowali wybitne dzieła sztuki z muzeów i prywatnych kolekcji, pałac Paulinum stał się największą państwową składnicą dolnośląskich dzieł sztuki. Działało w nim także kasyno oficerskie dla pobliskiego garnizonu wojskowego. W 2002 roku Polska Dolina Loary wzbogaciła się o hotel i restaurację, które działają do dziś.

Zamek Frankenstein w Ząbkowicach Śląskich

Zamek w Ząbkowicach Śląskich
Zamek w Ząbkowicach Śląskich. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Ząbkowice Śląskie są jednym z najciekawszych miast w całym województwie. Dawne miasto Frankenstein naprawdę może mieć wiele wspólnego z powieścią Mary Shelley o potworze doktora Frankensteina, a śladami tej historii można podążyć w Izbie Pamiątek Regionalnych. Poza tym w Ząbkowicach Śląskich wznosi się niezwykła Krzywa Wieża. Polecam wypić piwo o tej samej nazwie z lokalnego browaru rzemieślniczego, właśnie z widokiem na ten zabytek.

Czytaj więcej: Ząbkowice Śląskie – atrakcje miasta Frankenstein

Wszystkie atrakcje Ząbkowic Śląskich położone są w niewielkiej odległości od siebie, a zamek nie jest tutaj wyjątkiem. Polska Dolina Loary ma naprawdę ciekawego przedstawiciela. Zamek Frankenstein powstał w XVI wieku w miejscu, gdzie wcześniej około 1290 roku Bolko I Świdnicko-Ziębicki wzniósł pierwszą murowaną fortecę. Renesansowa twierdza, której ruiny możemy oglądać, powstała na fundamentach starego gotyckiego zamku.

Czytaj także: Zamek w Ząbkowicach Śląskich – twierdza Frankenstein

Pałac w Staniszowie

Polska Dolina Loary, Pałac na Wodzie w Staniszowie, dolnośląskie
Polska Dolina Loary, Pałac na Wodzie w Staniszowie, dolnośląskie. Fot. Enamo, CC BY-SA 3.0

W Staniszowie są dwa bardzo godne polecenia obiekty: pięknie położony Pałac na Wodzie w Staniszowie i Pałac Staniszów z hotelem ze spa i restauracją prowadzony przez rodzinę Dzidów. Oba miejsca oferują noclegi o wysokim standardzie i stanowią perły tej pięknej okolicy.

Staniszów położony między Jelenią Górą a malowniczym zbiornikiem Sosnówka, został założony jako wieś rycerska. W późniejszych wiekach te ziemie należały do wielu znamienitych rodów, na początku między innymi Plannitzów i Reibnitzów, a na początku XVIII w. przeszły w ręce Mohrenthalów. Później stały się własnością rodu von Reuss.

Pałac Staniszów powstał w latach 1784-1787 jako dwukontygnacyjna budowla, do której w późniejszych latach dobudowano dwa skrzydła. Pałac na Wodzie w Staniszowie, także dwukondygnacyjna budowla z lukarnami, został zbudowany w 1786 roku. Oba budynki nakazał postawić Heinrich von Reuss, a w rękach jego rodu pozostawały do końca XIX wieku. Staniszów był uznany za jedną z najpiękniejszych wsi w całej Kotlinie Jeleniogórskiej.

Zamek w Karpnikach

zamek w Karpnikach
Zamek w Karpnikach. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Polska Dolina Loary może się pochwalić jedną z najbardziej bajkowych i romantycznie położonych rezydencji w całej Polsce, jaką jest zamek w Karpnikach. W tym miejscu w XIV najpierw powstał rycerski zamek, ale nie wyglądał tak okazale jak ten dzisiejszy. Większą budowlę z dziedzińcem zbudowano za czasów rodu Schoff-Gotschów, który władał tymi terenami przez sto lat.

Następną większą przebudowę przeprowadzono w stylu renesansowym w 1580 roku z polecenia barona Melchiora Friendricha. Piękny pałacyk w stylu neogotyku angielskiego powstał za czasów Wilhelma von Hohenzollerna (brata króla pruskiego), który tę wspaniałą posiadłość kupił dla siebie i swojej ukochanej żony Marianny.

Czytaj więcej: Zamek w Karpnikach – neogotycki majstersztyk

Pałac w Bożkowie

Pałac w Bożkowie
Pałac w Bożkowie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Niszczejący pałac w Bożkowie jest prawdziwą perłą, którą wyróżnia się Polska Dolina Loary, choć dziś popada w ruinę. Barokowo-klasycystyczna posiadłość z przełomu XVIII i XIX wieku była niezwykle pięknym i popularnym miejscem w okolicach Kłodzka. Obok powstał park i leśniczówka, a całość tworzyła bajkowe uroczysko. Jeszcze zanim powstał obecny pałac, to miejsce było jedyne w swoim rodzaju.

Pierwsza wzmianka o Bożkowie pochodzi z 1348 r., a renesansowy pałac wzniesiony w tej miejscowości od około 1520 roku był w posiadaniu rodziny von Raueck. Potem trafił między innymi w ręce cesarskiego lekarza Caspara Jäschke von Eisenhuta, we władanie jezuitów, a następnie Johanna Georga von Götzena i jego potomków, w końcu zaś siostrzeńca hrabiego Antona Aleksandra von Magnisa. W posiadaniu Magnisów pałac pozostawał do końca II wojny światowej, a rozkwit posiadłości nastąpił za Antona Aleksandra, jeden z wybitniejszych przedstawicieli tej rodziny. To właśnie on zapoczątkował barokowo-klasycystyczną rozbudowę w 1787 r. i zlecił założenie parku, w którym znalazły się między innymi sztuczne romantyczne ruiny.

W 1870 roku w pałacu wybuchł tragiczny w skutkach pożar. Rezydencja poniosła ogromne straty. Na szczęście dzięki staraniom hrabiego Wilhelma Magnisa, udało się jej przywrócić dawną świetność, a do Bożkowa przyjeżdżali chętnie znakomici goście: późniejszy prezydent USA John Quincy Adams, a także królowie Prus Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern z małżonką Luizą i Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern.

Czytaj także: Pałac w Bożkowie – zanikające piękno

Zamek Sarny

Polska Dolina Loary zamek sarny
Zamek Sarny. Fot. archiwum właścicieli

Zamek Sarny położony jest w pobliżu Nowej Rudy i rozpościera się z niego piękny widok na Park Narodowy Gór Stołowych. Mógł być jedynym w Polsce zamkiem powiązanym z… brytyjską rodziną królewską. Nie ma w tym stwierdzeniu przesady, ponieważ Sarny upatrzyła sobie brytyjska fundacja Save Britain’s Heritage, której patronem jest książę Karol. Brytyjczykom bardzo się spodobała Polska Dolina Loary, a w szczególności składająca się z 14 budynków XVI-wieczna posiadłość w Sarnach. W ostateczności nie wystartowali do przetargu na kupno majątku, choć mieli szeroko zakrojone plany rewitalizacji.

Więcej przeczytasz tutaj: Zamek Sarny – sudecka posiadłość księcia Karola?

Zespół budynków powstał w 1661 r. po przebudowie XV-wiecznego renesansowego dworu obronnego i z biegiem lat należał do wielu właścicieli, w tym jezuitów z Kłodzka. Była to bardzo okazała rezydencja ziemi kłodzkiej, wyróżniająca się zarówno położeniem jak i architekturą. Warto wspomnieć o kaplicy św. Jana Nepomucena bogato zdobionej freskami i częściowo zachowanej do dziś.

Od XIX wieku cały zespół pałacowy popadał w ruinę, a próby ratowania kompleksu były podejmowane aż do współczesności. Od 2014 r., kiedy to zamek Sarny trafił w ręce prywatnej fundacji, jest w trakcie obliczonej na około 20 lat rewitalizacji. Został uratowany od ruiny i stale się zmienia, w niczym nie przypominając podupadającej posiadłości sprzed kilku lat.

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej

Zamek w Goli Dzierżoniowskiej to fascynująca budowla, której postawienie w 1580 roku zlecił Leonard von Rohnau. Znajdziecie go w niewielkiej wsi położonej zaledwie 45 km na południe od Wrocławia. Od XVI wieku przechodził zaledwie kilka niewielkich przebudów, dlatego do dziś zachował absolutnie niepowtarzalny charakter. Co prawda zniszczyły go działania II wojny światowej, ale z powodzeniem przeszedł renowację. Udało się odtworzyć jego przedwojenny, a zarazem renesansowy charakter. Ten luksusowy hotel znajdujący się w kompleksie Uroczysko Siedmiu Stawów nabierał kształtów od 2000 roku podczas trwającej 13 lat rewitalizacji. Inwestor odtworzył m.in. renesansowy kształt dachu czy też portalu głównego. Zamek okala park o powierzchni 13 hektarów, w którym rośnie ponad 1600 drzew 36 gatunków z całego świata. Niepowtarzalne wrażenie robi stuletnia aleja bukowa, prowadząca poprzez park aż do „Uroczyska Siedmiu Stawów”.

Zamek w Łomnicy

Polska Dolina Loary to także okazały pałac w Łomnicy leżący w pobliżu posiadłości w Karpnikach i Wojanowie. Dobra łomnickie należały do śląskich arystokratów, m.in. Zeidlitzów i kilkukrotnie przechodziły z rąk do rąk. W XVII wieku za von Küsterów powstał pałac, przy którym już za Mentzlów w latach 1803-04 powstał Dom wdowy, pałac mieszkalny rodziny Mentzlów.

Po II wojnie światowej całe założenie pałacowo-parkowe przejęło państwo. Funkcjonowała tam szkoła, a następnie pałac uległ dewastacji. Obecnie zarówno pałac jak i Dom wdowy przyciągają turystów dzięki hotelowi i restauracji.

Pałac w Cieplicach

Pałac w Jeleniej Górze (konkretnie w jej dzielnicy, Cieplicach) był kolejną rezydencją Schaffgotschów po tej we Wrocławiu i Kopicach. Piękny pałac w Cieplicach o fasadzie długości 81 metrów wzniesiono w latach 1784-1809 w miejscu dawnego renesansowego dworu. Po kilku wiekach stał się siedzibą jeleniogórskiej filii Politechniki Wrocławskiej.

Niektórzy utożsamiają Polską Dolinę Loary z Doliną Pałaców i Ogrodów, jednak to nie do końca to samo. Ta druga to inna nazwa Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE