Słowiańskie grodzisko o owalnym kształcie
W sercu Polski kryje się niezwykle cenne miejsce, którego historia sięga początku osadnictwa Słowian na tych terenach. Tum znajduje się tuż pod Łęczycą w województwie łódzkim i jest znany głównie dzięki pięknej kolegiacie. Dosłownie rzut beretem od kolegiaty można znaleźć skarb, który najczęściej jest pomijany przez turystów. Gołym okiem widać zarys grodziska o owalnym kształcie, które w średniowieczu było przez pewien czas jednym z najważniejszych w państwie. Badania archeologiczne grodziska w Tumie pozwoliły na odkrycie drewnianych pozostałości osad, a także innych śladów osadnictwa.
Zainteresowanie tym miejscem może się wkrótce zmienić, gdyż w planach jest jego wyeksponowanie i budowa muzeum. Rekonstrukcja grodu będzie wyzwaniem, którego po szczegółowych badaniach podjęło się Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne w Łodzi.
Rewitalizacja grodziska w Tumie

Dawna stolica Polski

Gród w Tumie w czasach pierwszych Piastów był stolicą Polski. Taką funkcję pełnił okresowo, w tym w okresie panowania Bolesława Krzywoustego, co opisał w swojej kronice Gall Anonim. Podobno w pobliskiej kolegiacie odbył się pierwszy polski sejm zwołany przez Kazimierza Sprawiedliwego, co na swoim obrazie „Sejm w Łęczycy” miał upamiętnić Jan Matejko. Nie ma wątpliwości, że grodzisko w Tumie pełniło ważną rolę, nie tylko goszcząc królów, ale pełniąc funkcję administracyjną. Znajdowała się tu siedziba książęca i kasztelańska, a opisując niezwykłą rangę tego miejsca, nie można nie wspomnieć o kolegiacie.
Kolegiata w Tumie

Ten niezwykły zabytek to jeden z najznamienitszych przykładów architektury romańskiej w całej Polsce. Według niektórych źródeł od 997 roku podobno działało tu pierwsze w Polsce opactwo benedyktynów. Najnowsze badania wykazują jednak, że obecność zgromadzenia zakonnego możemy potwierdzić od II połowy XI wieku.
Budowla, którą można podziwiać dziś, powstała około 1487 roku. Z tego czasu zachowały się arkady i filary międzynawowe, a także sklepienie krzyżowo–żebrowe. Co prawda w 1705 roku Szwedzi zdewastowali kolegiatę, a ofiarą kolejnych zniszczeń padła ona podczas II wojny światowej, jednak udało się ocalić to miejsce od zapomnienia i odbudować.
Czytaj także: Kolegiata w Tumie – zainspirowała Pana Samochodzika
Słowianie są tutaj od 10 tysięcy lat więc o żadnych „początkach” osadnictwa nie powinno być w tym wypadku mowy.